Kart borçlarımız neden artıyor, biliyor musunuz?
Eski bir spor muhabiriydi Acun Ilıcalı, şimdi TV kanalları sahibi, medya patronu… Bombardier Challanger 300 model uçağını satmış geçenlerde… Geçen yıl 6 milyon dolara aldığı Miami’deki evine eşiyle birlikte aktarma yapmadan gitmek için üzerine 9 milyon Euro daha koymuş aynı uçağın 605 tipini almış. 

İstanbul’da çok lüks bir otel sahibesi olan Galatasaray’ın eski başkanlarından Ünal Aysal’ın ayrıldığı eşi Ahu Aysal, geçenlerde New York’ta 10 milyon dolara Central Park manzaralı bir daire satın almış. Demiş ki, “Almışken kızıma da alayım bir tane…” Bastırmış 20 milyon doları…

Sosyetik güzellerimizden Süreyya Yalçın’a eşi 1 milyon liralık yüzük hediye etmiş, Bir başka sosyetik güzel Bahar Şen ise çantalarıyla meşhur… Son çantalarından birine 315 bin lira vermiş. Hermes marka çanta hastası kendisi. Bu markadan çantalarının değeri bir milyon doları buluyormuş. 

Sadece o değil, magazin sayfalarına bakanlar, sosyetede bir daire fiyatına çantası olmayanı pataklıyorlar diye düşünebilir… 

Bir de ünlü DJ Kerimcan var. O da Hermes marka çanta kullanıyor. En ucuzu 38 bin lira…

Sıkıldınız değil mi magazin dünyasından, sizi biraz da vergi konusuyla sıkayım…

Sakın yarım bırakmayın bu yazıyı… 

Bakın; yoksunluğumuzun, yoksulluğumuzun, gelir adaletsizliğinin, niçin gelişemediğimizin nedenlerini de aşağıda anlamaya çalışacağız.

Malum; hepimiz vergi ödüyoruz. Ama bu işte müthiş bir adaletsizlik var. 

Şu biraz önce sözünü ettiğim Hermes çantalardan sadece yüzde 8 KDV alınıyor mesela… Ama şimdilerde haldır haldır yaktığımız doğalgazdan ise yüzde 18.

Mesela, Acun Ilıcalı’nın uçağının yıllık bakımı 500 bin dolar, motorlu taşıtlar vergisi ise komik 31.5 bin lira, bazı lüks otomobillerin vergisi bu uçaktan fazla…

Mesela, yatın varsa Boğaz’da keyif yaparken motorine yüzde 1, traktörün varsa, üreticiysen yüzde 8 vergi verirsin.

Arkadaşınla keyif yapacaksın diyelim; 4 bira, 1 paket sigara aldın. Sigara 10, bira 7.25’ten 39 lira verdin. Bunun 25.44 lirası vergidir.

Yılbaşında bir 70’lik rakı aldınız değil mi? Rakı 97 lira, bunun 67.8 lirası vergidir.

Akaryakıt örneğin 1 kuruş olsa bile, benzin 2.79, motorin 2.11 liradan aşağı satılamaz. Çünkü bir sürü vergi vardır üzerinde…

Şunu demek istiyorum: Benzinin yüzde 58’i, biranın yüzde 63’ü, rakının yüzde 69’u, otomobilin yüzde 60’ı vergidir ülkemizde. Dolaylı vergi diyoruz buna… 

Bu vergiler en adaletsiz vergilerdir. Bir ürünü satın alırken, Hermes çantalı da aynısını verir, asgari ücretli de… 

Doğrudan vergiye gelince; Hermes çantalılardan vergi alamaz devlet, yüzde 1’dir servetten alınan verginin toplam vergiler içindeki payı. 

Türkiye’de dolaylı vergilerin toplanan tüm vergilerde oranı yüzde 70’e ulaşmıştır. Bizden 9-10 kat zengin ülkelerde dolaylı vergilerin oranı sadece yüzde 25-30 civarındadır.  

Ülkemizde devlet gelir ve kurumlar vergisi toplayamadığı için fatura dolaylı vergilerle vatandaşa çıkmaktadır. İçki, sigara içen, otomobil ve cep telefonu kullanın bir kişi ayda 350 lira dolaylı vergi ödemektedir.

Asgari ücret son olarak 1603 lira oldu ama bir asgari ücretlinin yılda ödeyeceği vergi miktarı 6 bin 936 liraya çıktı. Aylık brüt maaşı 6 bin lira olan bir çalışan da yılda 40 bin liraya yakın vergi öder. 

Kaç işyeri sahibi bu kadar vergi ödüyordur acaba? Zaten ülkemizde toplanan gelir vergisinin yüzde 40’ına yakını ücretlilerden alınmaktadır.

Kurumlar Vergisi’nin toplam vergi gelirleri içindeki payı yüzde 9’dur. Türkiye dünyada en az vergi toplayan ülkelerin başında gelmektedir. Koca bankalar, holdingler daha az vergi vermek için nitelikli uzmanlar çalıştırmakta, diğer yandan da istisna ve teşviklerle verir göründüğünden daha fazlasını almaktadır.

Verginin yükünü ise, dolaylı vergilerle, maaştan kesintilerle, ücretli, emekli, çiftçi çekmektedir. Hem tüketim yaptığında dolaylı vergilerle hem de maaştan kesintilerle vergi yükü düşük gelirlinin sırtındadır.

İşte vergideki bu adaletsizlik; niçin rekor büyümeye karşılık çalışanların refahında bir iyileşme olmuyor, niçin tasarruf edemiyoruz, niçin kredi kartı borçlarımız sürekli artıyor sorularının cevabıdır.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.