Dilerim, ALDANMIYORUM!
Sona yaklaştıkça R.T. Erdoğan'da korkunun bacayı sardığı, bizzat kendi göz ve sözlerinden anlaşılıyor.  Hala anketler O'nu biraz yüksek gösteriyorsa da, araştırmacıların arasındaki farklardan, örnekleme hata paylarının açıldığı görülüyor. Çünkü bu şekil bir ikili seçimi, ne seçmen, ne partiler, ne de anketçiler yaşadı. İkincisi ve belki de daha önemlisi, son on beş yılda ekonomik gidişat, hiçbir seçim öncesi bu denli hızlı kötüleşmedi. Her hafta daha da olumsuz ve özellikle tüketici fiyatları açısından tırmanan bir eğilime girdi. Satıcılar, haklı olarak etiketlerine malın bir hafta sonrasının zamlı fiyatını yazıyorlar. Kısa süre öncesine kadar bütün sorumluluğu faize ve faiz lobisine atan, düşük faiz için Merkez Bankasına şiddetle baskı yapan AK Saray, suçladığı iç-dış faiz lobisine boyun eğmek zorunda kaldı.

Bakanlık, milletvekilliği ve parti üst yönetiminde üstlendiğim görevler dolaysıyla büyük kentlerden en küçük ilçelere hatta mezralara kadar, onlarca seçim gördüm. Bir süredir, Anadolu’nun seçmen eğilimleri açısından ortalamasını gösterme özelliği olan memleketim müze kent Amasya’dayım. İlk kez iktidardan yana olan seçmen tabanında gözlediğim sessizlik ve donukluk, neye işaret ediyor yorumlamakta zorlanıyorum. Bu durumun, AKP’nin lehine olmadığını söyleyebilirim. Partili cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’la ilgili ise, korkulu bir sahiplenme sürüyor. Kendisi de bunun farkında olduğu için her gün yeni vaatler ortaya atıyor.  Ne var ki, gittikçe “millet kıraathaneleri” benzeri tuhaf, basit ve ucuz projelerden medet umar hale geldi. Kendi malı(!) yaptığı ekranlardaki söyleşilerde artık, yorgun boksörler gibi “gardı” düşmüş, savunmayla rauntları bitirmeye çalışıyor. Muhalefetin üzerine yürümesine fırsat verdiği “tamam” yaftası sanki sırtına yapışmış, söküp atmaya gücü yetmiyor.  

Baskıda olan yeni kitabımın başlığı “Hala İyimserim”. AKP’lileri de pişman eden ve muhalefetin daha çok işine yarar duruma gelen seçim yasası ve erken seçim kararından önce tamamlamıştım. O nedenle “Hala …” deyişimin altında, laik demokrasi umudumun azaldığı kaygısı yatıyordu. Bu yazdıklarımla, şimdi olsa, başlığı “Daha İyimserim” koyardım. Dilerim, ALDANMIYORUM!  

 


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.