Çanakkale gazeteleri yaşayabilir mi?
Yerel gazeteler resmi ilan almak için yayınlanır. Bir başka deyişle, resmi ilan almıyorsanız yerel gazete yayınlamanız demek, sürekli zarar edeceğiniz bir gazeteniz olması anlamına gelir.

Basın İlan Kurumu Çanakkale’ye büro açtığından bugüne, özellikle Çanakkale merkez ilçede yayınlanan gazetelerde olağanüstü bir telaş sürüyor. Açıkçası, tatlı hayatın sonuna gelindiği ve artık varlık-yokluk savaşının başladığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

Bigazete olarak on yıldır bu noktaya gelineceği uyarıları yapıyoruz, ama siyasal iktidar egemenliğini en küçük alanlarda bile sürdürmeyi politika saydığı için, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri’ne kadar bekledi.

Öyle görünüyor ki artık düğmeye basılmış.

Neyin düğmesine basılmış bir bakalım.

Basın İlan Kurumu verilerine bakıyoruz. Çanakkale merkez ilçede tam 13 günlük gazete resmi ilan alarak yayınlanıyor. Balıkesir merkez ilçede 9, Bursa merkez ilçede 7 gazete bulunduğunu dikkate alırsak, 13 resmi ilan alan gazeteyle Çanakkale merkez ilçede, gazete enflasyonu yaşandığı açık!

Kaç adet basarlar, kaç adet satarlar bilmiyoruz! Basın İlan Kurumu da artık bu verileri kendine saklıyor ve yayınlamıyor.

Her ay yüzlerce icra ilanları başta olmak üzere sayısız resmi ilan yayınlanıyor. Örneğin son yayınlanan resmi ilanlardan bir örnek verelim.

İLAN
ÇANAKKALE VALİLİĞİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
İlimiz. Biga İlçesi, Değirmencik -Aksaz-Karabiga-Örtülüce Köyleri sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 900.640,41 m2 büyüklüğe sahip alanda, üretim lisansı verilen ve her biri 2 M W olmak üzere 30 adet rüzgar türbini için 60 MW toplam kurulu güeüne sahip "Rüzgar Enerji Santrali" amaçlı hazırlanan ve Bakanlığımızca 02.04.2014 tarihinde onaylanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı" lisans tadili nedeniyle, revize edilerek Bakanlığımıza sunulmuş ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı*nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümleri ve 3194 sayılı "İmar Kanunu" uyarınca 08.07.2015 tarihinde onaylanmıştır.
Onaylı 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı, 13.07.2015 tarihinden itibaren, 30 (otuz) gün süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan tahtasına asılmıştır.
İLAN OLUNUR
belge 5070 sayılı elektronik imza kanununa »öre güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır.

Bu, örnek diye paylaştığımız resmi ilanın, bir kez yayınlanmasının bedeli 283 lira 75 kuruş + Yüzde 18 KDV. Bu ölçüdeki özel sektör reklam ve ilanlarını bir ay boyunca 50 liraya yayınladıklarını herhalde biliyorsunuzdur.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bu ilanını görünce “neden benim haberim olmuyor?” demeyin. Nicelerinden haberinizin olmadığını, olamayacağını biliyoruz. Amaç ilan vermek değil, söz dinleyen gazeteleri beslemek.

Basın İlan Kurumu ilanlarını “bedava” yayınlayabileceğimizi” duyurmuştuk bir tarihlerde. Üzerimize dönemin valisi gelmiş, haddini ve yetkisini aşarak vergi kayıtlarımızı incelediğini belirten basın bülteni yayınlamıştı. Neyse, sonra “sehven” demiş ve geri adım atmış, biz de zaten Bigazete ile ilgili “vergi borcu yoktur” diyen resmi yazıyı manşetimize taşımıştık.

Çıkan Kavga Nedir?

Basın İlan Kurumu, büroları bulunduğu illerde resmi ilan alan gazetelerin okunmadığını biliyor. Üzerinden oynanmış satış rakamlarını biliyor. Yeterli sayıda ve nitelikte gazeteci çalıştırmadıklarını biliyor. Yerel haberlerin istenen oranda sayfa kaplamadığını biliyor. Özetle, milyonlar akıttığı bu gazetelerin, devlet eliyle haksız beslendiğini çok iyi biliyor.

Zaman zaman çeşitli illerde yapılan denetimlerde resmi ilanı kesilen gazeteler oluyor, yerel gazetelere “birleşin tek gazete çıkarın” baskısı yapıyor.

Basın İlan Kurumu Çanakkale’ye büro açtı, artık hangi gazetenin resmi ilan yayınlayacağı Çanakkale Valiliği keyfinde değil! Çanakkale ilinde de başlayan süreç işte bu!

Şaşkın ve çaresiz durumdaki Çanakkale merkez ilçe gazeteleri, bu yeni sürecin faturasını şimdilik, büyük yatırımcı şirketlere kesmeye kalkıyor gibi bir görüntü var. Oysa biliyoruz ki, İçdaş, Doğtaş, Kale Grubu gibi büyük yatırımcılar Çanakkale merkez ilçe medyasının resmi ilanlardan sonraki en büyük gelir kaynaklarıdır. Faturayı onlara yıkma, bize çözümsüzlük gibi görünüyor.

Çanakkale Belediyesi, ÇOMÜ, Çanakkale İl Özel İdaresi gibi kamu yapıları ile siyasi partilerin il başkanlıkları da bu gazeteler için önemli gelir kaynakları.

Başta yap-satçı inşaat şirketleri, otomotivciler ise medya ilan ve reklam sektörünün en büyük fırsatçıları. Çok küçük bedellerle reklam yayınlıyorlar ve bu gazetelerde bol bol kendilerinden söz eden haberler yayınlatıyorlar.

Konuşulanlar o ki; Mayıs 2016’ya kadar, Basın İlan Kurumu’nun mevzuatı gereği istediği koşullara uymayan gazetelerin resmi ilanları kesilecek!

Biz de diyoruz ki:

 “Bir tanesi mevzuata tam uygunluk sağlasın ve bunu bize kamuoyu önünde belgeleriyle kanıtlasın, bir yıl boyunca Biga’dan her türlü haber katkısını bedelsiz vereceğiz!”

Yapamayacaklarını biliyoruz. Basın İlan Kurumu koşullarını sağlayacak gazete Çanakkale’de yayınlanamaz! Hiçbiri merkez ilçenin ötesinden, Biga’dan, Çan’dan, Yenice’den haber veremez! Haber ajansları abonelikleri bile olmayanlar var, bu nedenle haber ajansları ilçelerde muhabir bulunduramıyor.

Gerçek şu:

Çanakkale ilinin tümünde dağıtımı yapılabilecek, yasal tüm koşullara uyan, gerçek anlamda gazetecilik yapacak bir Çanakkale gazetesinin, bugün için aylık en düşük maliyeti 100 bin liradır. Yıllık 1,2 milyon lira eder ki; bu riske girecek yapılar da ancak büyük yatırımcılardır.

Teknolojinin bu denli geliştiği bir çağda, internet gazeteciliği okurların sıcak haber ihtiyacını daha verimli sağlıyor. Bigazete haftalık basılı bir gazeteyken 300 adet dolayında basılıyor, elden ele gezmesine karşın 3 bin okura ancak ulaşıyordu. Rekor maddi zararlarla kapattık, internet medyasına ağırlığımızı verdik ve basılı gazetelerin hiçbir şekilde düşleyemeyecekleri rekor okur sayılarına ulaştık. Şöyle de ifade etmeliyiz. Aylık okur sayımızdaki artış, Çanakkale’deki herhangi bir gazetenin baskı sayısından fazla. Bu da okurun internet haber sitelerine ilgisinin hızla arttığını gösteriyor.

Basılı gazeteler var olacaklarsa, özgün içerikler üretmek durumundalar. Özgün içerikleri de, gazeteciler ve ancak ciddi emek ve zaman harcayarak üretirler. Bugün, resmi ilan alan veya almayan basılı gazetelerin tümünü toplasan, internet medyasını da ona eklesen, Çanakkale ilinde ancak bir tane özgün içerikli medya organı yayınlanabilir. Üstelik özgün içerikler, internet medyasından daha çok gazetelere yakışıyor.

Çanakkale’de medya alanında çözüm arayanlar, birbirlerine ve ona buna saldırmak yerine, gerçek gazetecilere artık saygı göstermeyi ve bilgi ve deneyimlerinden yararlanmayı düşünmeliler. Kendi payımıza bu kaosu ellerimizi ovuşturarak izlemediğimizi belirtmeliyiz; ama görünen köy de kılavuz istemiyor. Tatlı paralar kazanırken yaptıkları yanlışları, gerçek gazetecilere yaşatılan acıları oturup bir düşünmeliler. Bu çerçevede, şimdiye dek yanlış içinde olduklarını kamuoyuna açıklarlarsa, bir tür “özür” sayar ve Çanakkale ilinde basılı gazete nasıl yaşatılabilir, çözüm için elimizden gelen katkıyı sunabiliriz.

Yoksa…

“Biz demiştik” belgeseline yeni bölüm çekmekten başka ne yapabiliriz ki?...


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.