Rüşveti reddetmek, hiç aklınıza gelmiyor mu?
Diyelim ki, onlarca nitelikli meslekten herhangi birini yapıyorsunuz. Hükümetler, mesleğinizi yapabilmeniz için gerekli niteliği ortada kaldırmış, önüne gelenin yaptığı ayak işine dönüştürmüş. Hatta yapmasa da, yapamasa da akla durgunluk verecek kişileri sizinle “meslektaş” haline getirmiş. İtibarsızlaştırmış, itmiş, kakmış, ötekileştirmiş, tehdit etmiş...

Aşağıda özetlediğimiz avantajlara bakar mısınız?

-Devlet tarafından tanınmış resmi bir meslek konumunda olmak.

-Devlet protokolü içinde yer almak.

-Belediye, özel idare vb kuruluşların ulaşım hizmetlerinden bedelsiz yararlanmak.

-Kamuya ait müze, stadyum, galeri ve sergilere bedelsiz girebilmek.

-Kanunca veya idarece gizliliği şartı konulmayan toplantılara katılma hakkı.

-Resmi törenlerde mesleki ayrıcalık.

-PTT Genel Müdürlüğü işlemlerinde kolaylık.

-Demiryolu ulaşımında indirim.

-Geçiş ve park gibi öncelik haklı ayrıcalıklı araç plakası.

-Silah ruhsatı alım kolaylığı.

-Ayrıcalıklı pasaport.

-Ve daha bazı ayrıcalıklar, indirimler…

-Üstelik tüm bu avantajlara emekli olsanız da ölünceye dek sahip olmak.

Bu rüşvetleri elinin tersi ile itmek kolay görünmüyor değil mi?... 

Hangi nitelikli meslek bu?

İstihdam olanağı sayıca en az olan mesleklerden birinden, “gazetecilik”  ten söz ediyoruz. Sayıları 60’şı geçen fakültelerinden yalnızca 1, yazı ile bir tanesi mezun verse ve yalnızca o fakültenin mezunlarının istihdam edilme zorunluluğu getirilse bile yine de işsizi olacak bir meslekten...

Basın Kartı denilen Devlet Rüşveti!

Yıllarca politikacı, bürokrat, işadamı, özel sektör yöneticisi, diğer tüm serbest meslek mensupları, sokaktaki adam ve elbette hepsinin çoluğu çocuğunun yıllardır edinmek istediği akı bokunu kurtarmaz ayağa düşmüş karttan söz ediyoruz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası yazılı bir açıklama yaparak Basın Kartları veren komisyondan çekildiklerini ve yargıya gideceklerini açıkladı.

Sebep: Basın Kartı veren komisyonun 15 üyesinden  3’ü kendilerindeyken şimdi 1’e inmiş. 94 arkadaşları Sürekli Basın Kartı almaya hak kazanmışlar ama onaylanmıyormuş. Basın İlan Kurumu’na da temsilci veremiyorlarmış.

E vallahi hoş geldiniz!

Yıllar önce Basın Kartı’nı “rüşvetinizi alın başınıza çalın” diyerek iade etmiş diplomalı, uygulamacı bir gazeteci olarak kim bilir kaçıncıya paylaşıyorum.

Bir meslek, yalnızca kendi mesleğini yapabilmek için kolaylık ister. O kolaylıkları da, kendi meslek örgütünün vereceği kimlik kartı ile kullanır. Devletin vereceği rüşvet kartı ile değil!

Yerlerde sürünmeye yıllarca razı olmuşların, paspas edilmelerine itiraz etmeleri benim gibileri yalnızca öfkelendiriyor. Düşmeyecektin kardeşim, mesleğini yerlere düşürürlerken boyun eğmeyecektin. Sokak çocukları “basın” sayılırken itiraz edecektin, politikacı, bürokratla aynı kartı taşımaktan utanmayı bilecekken karşı çıkacaktın…

Bir mesleğin aday kimlik kartı, o meslek mensubunu yetiştiren öğrenim kurumunun verdiği diplomadır!

Bir mesleğin gerçek kimlik kartı is, o mesleğin özerk meslek kuruluşunun verdiği karttır.

Devlet de, sivil toplum da, sokaktaki insan da yasa zoruyla yalnızca meslek örgütünün verdiği kartı tanırsa, adamsındır, gazetecisindir.

Batsın sizin rüşvet kimlik kartlarınız!


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.