Anayasa değişikliklerine Erdoğan da ‘Hayır’ diyecek
İddia ediyorum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, referandumda önümüze gelecek anayasa değişikliklerine, günü geldiğinde “Hayır” diyecek.

Okurlar zaman zaman, “daha önce yazmıştım” dememden rahatsızlık duyuyorlar, bunu tek tük de olsa bildiriyorlar. Farkındayım, ama isteyen okur, istemeyen okumaz. Haberler ve gazete yazıları teknoloji sayesinde artık satılabilir bir “kıt ürün” değil, tümü bedava.  Para kazanmak için yazmıyorum. Yazı yazmadaki öncelikli amacım, geleceğe belge bırakmak. Yaşadığım dünyaya, birlikte yaşadığım ve benden sonra yaşayacaklara “çimdik” kıvamında, çentik atar gibi notlar bırakmak.

Dünü ve bugünü yazmak, gündemi düzenli izleyen gazeteciler için sorun değil; riskli olan geleceği yazmak. Diğerlerine göre hem az okunan yazılardır, hem de başınıza işler açarlar. Öngörüleriniz gerçekleştiğinde de pek anımsanmazlar.

Evet! İddia ediyorum, Erdoğan da bir gün gelecek bugün “olmazsa olmaz” diye sunduğu anayasa değişiklikleri için “kandırıldım” diyecek.

Kalkınma ajanslarını bir inceleyiniz. Türkiye, ekonomik kalkınma olarak tam 26 bölgeye ayrılmış durumda. Ekonomik olarak bölgeleştirilen coğrafyaların siyasal olarak bölgeleştirilmesi bir kararnameye bakar. Bunu aklına estiği gün ya Erdoğan yapar veya bugünlerdeki gibi örneğin bir Afrika ziyaretindeyken kendi yerine atadığı vekili. Hani şu ünlü Milli İrade’nin seçmeyeceği vekili.

ABD’nin yeni başkanı Trump Meksika’ya yatırım kararı almış otomobil firmalarına “Meksika olmaz, ABD’ye yatırım yapacaksınız” dedi ya… Yaratılan fiili durumun olmayan Başbakanı Binali Yıldırım, Trump’tan etkilenip açıklamayı patlattı: “Fabrikanızı şu şu bölgelere taşıyın size Hazine’den kıyak!” 

1) Elazığ  merkezli: Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli, Bingöl illeri

2) Erzurum merkezli: Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt illeri

3) Van  merkezli: Van, Hakkari, muş, Bitlis  illeri

4) Kars merkezli: Ardahan Kars Ağrı Iğdır illeri

5) Diyarbakır merkezli: Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illeri.

Adını “Cazibe Merkezleri” koyduğu ve 5 bölge diye açıkladığı bu bölgeler, kalkınma ajansı bölgeleri olarak bakıldığında 8 bölgeden oluşuyor. Bir adım sonrası bu bölgelerin 5’ten de 3’e indirilmesi olacaktır. Sonrasında, “Buralara biz mi bakacağız ya! Ver kurtul” toplumsal algısı üretilmeyecek de ya ne olacak?

Küresel ekonomik gidişatı ucundan azıcık izleyen herhangi bir insan, gerçek yatırımcıların bu bölgelere gitmeyeceğini bilir. Bu tür kıyakların, birilerine Hazine’den para aktarmak olduğunu anlar. Oysa Hazine’den bu bölgelere kaynak aktarmanın yolu, devletin yatırım öncülüğüdür. Devlet bu bölgelerde huzuru sağlayamıyorsa, insanlara uygarca bir yaşam üretemiyorsa…

Sen kalk Suriye içlerine kadar gir, 3 milyondan fazla Suriyeli’yi Türkiye’ye dağıt ve onlara yurttaşlık sözü ver; sonra da “İnsanları kendi topraklarında yaşatacağım” nağmesi yap.

Bunun adı açıkça bölgeciliktir ve gideceği yer de bölücülük olur. Yarın onlarca alanda “kandırıldım” mağduriyetlerinin hazırlık mutfağıdır bu ortam.

İşin en tuhaf yanı da “Allah birdir” derken kendini de “Bir” yapma hırsı. Be kardeşim sen nasıl Müslümansın? Peygamber bile elçi iken, yani “Vekil” bile değilken; sen kim oluyorsun da benim cami cemaatimin karşısına “Bir ve Tek” olmak için çıkıyorsun? Tek olduğunu sandığın ilk adımda, tekleyeceğini görmüyor musun?

Geleceğe not düşüyorum:

Tek Adam olmak, eğer yanında bir de İslam dozu ile sunuluyorsa, İslam’dan çıkmaktır, Allah’a eş koşmaktır.  Bu ceberrut sistemden günlük beslenen dalkavuklları, yalakaları bir yana bırakırsak; hiçbir Müslüman bilerek ve isteyerek Tek Adam üretecek anayasa değişikliği referandumunda “Evet” demez! Derse, ya kandırılmış olur ya da Müslüman görünümlü Firavunseverdir. Madem ki anayasa değişikliklerinin hangi felaketi üreteceğini merak edip öğrenmiyorlar, bari Kur’an okusunlar. Tam 143 ayette bol bol Firavun kime denir yazıyor. Örneğin Kasas Suresi 4. Ayet ile başlayabilirler:

“Firavun memleketin başına geçti ve halkını fırkalara ayırdı. İçlerinden bir topluluğu güçsüz bularak onların oğullarını boğazlıyor, kadınları sağ bırakıyordu; çünkü o, bozguncunun biriydi.”

Okumalılar, ama anlamak için, ama sindire sindire… Dün konuşmasını videodan izledim, Bülent Arınç okuduklarını anlatmaya başlamış bile… Yakındır, Erdoğan’ın da anlama saati gelir ve yeni bir “kandırıldım” muhabbetinde, umarım hiç kimse için geç kalınmamış olur…


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.