Çanakkale / Güncel / Sağlık ve Eğitim

Çanakkale`de hastane kavgası faullü mü?

Çanakkale Tabip Odası ile AK Parti Çanakkale Merkez İlçe yönetimi arasındaki hastane kavgası, tuvaletlere sabotaj noktasına kadar vardı.
Çanakkale merkez ilçeye yeni bir hastane daha yapıldı. Adı Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi. Çanakkale Devlet Hastanesi de açık. ÇOMÜ'nün hastanesini ve özel hastaneleri de buna ekleyin, insanın "Çanakkale'de hasta olmak vardı" diyesi geliyor.

Gelgelelim Çanakkale Tabip Odası sosyal medya sayfasında paylaştığı açıklama (hangi psikolojideyseler, anlamsız açıklamaları bülten diye medyaya servis ediyorlar, somut açıklamaları sosyal medyada paylaşıyorlar) ile Çanakkale Ak Parti Merkez İlçe arasında (parti adına yapılan yazılı açıklamada da Çanakkale Tabip Odası üyesi bir hekimin adı yazılı) çıkan kavgaya, sabotaj görüntülüeri de eklendi. Biz uzatmayalım ve her iki tarafın açıklamalarını aynen verelim ve "Bu iş karakolda biter!" diyelim.

ÇANAKKALE TABİP ODASI AÇIKLAMASI

Çanakkale Kamuoyuna,

2014 yılında temeli atılan ve aylardır ha açıldı,ha açılacak diye tüm şehrin merakla beklediği yeni 500 yataklı Çanakkale Devlet Hastanesi,geçen hafta pazartesiden beri hemen hemen tüm birimleriyle hizmet vermeye başlamıştır.

Öncelikle tüm şehrimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.

Tabip Odası olarak,hastanemizin taşınması kararından tutun da,yeni yapılacak hastanedeki ihtiyaçların belirlenmesine kadar hiçbir noktada görüşümüz elbette ki sorulmadı.Elbette ki diyoruz çünkü Türkiye’de genel bir siyaset biçimi olarak, ‘yönetici’ olarak addettiğimiz kurumlar,makamlar ve nihayetinde kişiler bizimle ilgili kararlar alırlar ama asla bizlere danışmazlar.Ve AKP’nin 15 yıllık iktidarı süresince bu davranış kalıbı daha da kemikleşti.Tüm toplumu ilgilendiren kararlar alınırken görüş alışverişinde bulunmak bile lüks bir talep haline geldi. Bizler sıradan bir vatandaşın, hayatı üzerinde daha çok sorumluluk alacağı ve kararlara katılabileceği ‘doğrudan ve katılımcı demokrasi’ yoluyla yeni bir siyaset kültürü yaratılmasını talep ederken,insanların kendini sadece oy vererek vatandaş hissettiği ve demokrasinin sadece ismiyle kalakaldığı,cezaevlerinin herhangi bir yargılama sürecinden geçmemiş tutuklu insanlarla dolup taştığı zamanlara geldik.

Son güne kadar her kliniğin sorumlu hekimleri de dahil olmak üzere, taşınacak branşların eski hastanede polk.lerinin kalıp kalmayacağını kimse bilmiyordu.

Tabip Odası olarak eski Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri’nden istemiş olduğumuz randevulara olumlu cevap alınamadı.

Yeni hastaneye taşınmakla ilgili olarak öncelikle şunu belirtmek isteriz ki güzel olan, eski hastanenin yerinde kalarak alanının genişletilmesiydi.Yeni hastanelerin genel olarak şehir merkezlerindenuzakta konumlandırılmasının hastane çevresinde yeni rant alanları açmak ve merkezdeki arazilerin kamusal hizmet dışı amaçlarla kullanılması gibi handikapları olduğu düşünülürse buna izin vermemek için bile bu tarz hastane planlarına karşı çıkmamız gerekiyor.Şimdi özellikle önümüzde duran görev,psikiyatri-ftr-cildiye servis ve polk.leriyle her branştan 2 polk.i içermekte olan eski devlet hastanesinin başka amaçlarla kullanılmasına bundan sonra da asla izin vermemektir.

Yeni hastanenin şehir merkezinden uzak olması hastaların ve çalışanların hastaneye ulaşımıyla ilgili ciddi bir sorundur.Her birimizin hayatı yeni hastane ile farklı derecelerde,sırf ulaşım yüzünden bile zorlaşmış görünüyor.Çocuk ve K.Doğum kliniklerinin ve acilinin merkezden uzak olması ise şehir için ayrı bir kayıptır.Gece çocuğu için acil polk.e ihtiyaç duyan bir anne-baba çocuğunu acile yetiştirebilse bile gidiş geliş için en az 60TL taksi ücreti ödemek durumundadır.

Yeni Çanakkale Devlet Hastanesi’ne dönersek,büyük,gösterişli,önceki hastanemize göre ferah bir hastanemiz var artık.Çalışanlar olarak çalıştığımız birimleri ve birbirimizi bulmakta zorluk çekeceğimiz kadar geniş bir hastane.Ancak duymuş olabilirsiniz,ikinci gün tuvalet taşması gibi bir sorun yaşadık ve heyet polkleri koridoru kullanılamaz hale geldi.En başından beri hastanenin altyapı sorunları olduğu söylenip duruyordu,geldiğimiz bu noktada dileriz ki tekrarlayıcı altyapı sorunları yaşamayalım.

Yeni hastaneyle ilgili en belirgin eleştirimiz hastane mimarisi üzerinden olacak.Sağlık hizmetleri sunumunun otelcilik hizmeti olmadığını özellikle belirterek başlamak istiyoruz.Dolayısıyla hastaneye ilk girdiğinizde yıldızlı bir otele girdiğiniz andaki havayı hissediyorsunuz. Alan geniş ve ferah, tavanlar yüksek, sürekli bir ışıklandırma var, açılır kapanır kapılar ve asansörler var.Hasta odaları iki kişilik,odalarda geniş ekran LCD televizyonlar var. Ancakacilin, yoğunbakımların ,ameliyathanelerin, servislerin ve polk.lerin mimari planına dair hangi hekim ve hemşireye sorsanız size çalışmayı kolaylaştırmayan ve hatta zora sokan mimari ayrıntılardan söz edecektir.En basitinden yoğun bakımların ortasında bulunan kolonlar hemşire bankolarının yoğun bakımlara hakimiyetini zorlaştırıyor.Yoğun bakımların çalışan tuvaletleri ve giyinme dolapları ciddi bir mesafe uzakta. Aci lpolk.teki bankolar için de aynı şeyi söyleyebiliriz,çalışanların aynı anda birçok hastaya hakim olabileceği arena tipi bankolar yoğun bakım ve acil için çok daha işlevsel olabilecekken bu kadar basit bir gerçeğin değerlendirilmediğini görüyoruz. Acil müşahace odaları bir servis büyüklüğünde ve yine acilden uzaktalar. Dolayısıyla acil müşahadelerin ayrı bir birim gibi düşünülmesi ve acilden ayrı olarak personel planlaması yapılması gerekiyor.Biyokimya ve patoloji,eczane gibi birçok birim güneş ışığını görmeyen sadece havalandırmanın çalıştığı noktalarda hizmet veriyor.noktalarda hizmet veriyor.Sağlık hizmeti veren bir hastanedeki sağlık çalışanları için bu sağlıksız koşulları özellikle belirtmek istiyoruz.Yeni hastanenin servis kısmında merdiven yok.Sadece asansör kullanabiliyorsunuz.Deprem gibi acil durumlar ve asansör arızaları için ne düşünülmüş bilmiyoruz.Ve sanırız mimarlarımız,Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sağlığa adım at,asansörü terk et,arabayı park et,iki durak önce in’ kamu spotunu daha önce hiç duymamışlar,kimse de hatırlatmamış.Hasta yakınları için hasta yatağı başına koyulmuş koltuklar biraz olsun bile açılmıyor ve hasta yakınları bu durumdan çok şikayet ediyorlar.Özellikle uzun günler yatış gerektiren branşlarda hasta yakınları için daha konforlu bir düzenleme yapılabilirdi.O gösterişsiz eski ve küçük görünen hastanemizde bu gibi ayrıntılar düşünülmüş olduğu için eski hastane çok daha işlevseldi. 

Hastanemizin mimarisi için ve Türkiye’deki genel hastane mimarisi için şunu merak ediyoruz.Tüm dünyada ekolojik mimari diye bir yaklaşım var artık.Enerji harcamasını en aza indirmeyi planlayan,enerji israfı sayılacak planlamaların önüne geçmeyi hedefleyen bir yaklaşım.Hastanemiz için öngördüğümüz şey bu haliyle elektrik,ısınma,su harcamalarının üst düzeyde olacağı yönündedir.Bu kadar geniş alanda o kadar işlevsiz boş alan var ki,o kadar ölü alan var ki,bütün o alanlaraydınlatma ve ısınma kaynaklı enerji israfına sebep olacaktır.Mimari planlarla yarattığımız gereksiz boş alanlar bizlere,enerji açığı iddiası ve doğal yaşam alanlarını HES’lerle yoketme planı olarak geri dönmektedir.

Bu kadar geniş, boş ve ölü alan barındıran koca hastanede genel bir doktor odası düşünülmemiş,dizayn edilmemiştir.Yeni yapılan hastane planlarında özellikle genel doktor odaları yoktur.Oysaki öğle arası ya da iş çıkışı doktor odaları hekimler için bir buluşma noktasıdır,hastanede olup bitenleri değerlendirdikleri ve hastane için ortak öneriler oluşturdukları bir mekandır.Bu durumda hastane yönetimlerinden beklentimiz, hekimlerin biaraya gelmelerinden endişe etmemeleri ve mimari planda olmasa bile genel bir doktor odası oluşturulmasında önayak olmalarıdır.

Hastane mimarisinden sonra Sağlık Bakanlığı ve hastane yönetiminin sorumluluğu içinde yaşamakta olduğumuz sorunları ifade etmek istiyoruz.Birçok servis,eski hastanede kullanmakta olduğu dolaplarını bile getirmek durumunda kalmıştır.Merak ediyoruz,hastanın geniş ekran televizyonlarını düşünebilen zihniyet,çalışanların hasta dosyalarını ve ilaçlarını koyacağı,kendi günlük iş elbiselerini giyip çıkaracağı kişisel dolaplarını hesap etmekten neden bu kadar uzaktır? İş dolapları yetersiz olduğu gibi,kişisel dolaplar da raf düzeneği nedeniyle çok işlevsiz.Çalışanların 16-24 saat çalışma saatleri olduğu ve ihtiyaçlarının da buna göre düzenlenmesi gerektiği hesap edilmemiştir.

Hastaneye taşındığımızdan beri hasta başı aspiratörlerimiz yerleştirilmiş değildir.Böyle bir ihtiyaç,odalardaki televizyonlardan kat be kat ucuz ve hastane ile hastalar için hayatidir,elzemdir.

Hastanenin ilk günleri polk. ve servislerde basit çöp kutuları ve tıbbi atık çöp kutuları planlanmış ve ayarlanmış olmadığından özellikle ayakta tıbbi müdahale sonrası hekimler, tıbbi atıkları hasta eline vererek hastaları acildeki tıbbi atık çöp kutularına yönlendirmek durumunda kalmışlardır.

Hasta yatakları yanındaki hasta yakınları için planlanmış koltuklar biraz olsun açılmamamakta ve hasta yakınları bu durumdan şikayet etmektedir.Özellikle uzun günler yatış gerektiren branşlarda hasta yakınları için, açılabilen koltuklar anlamlı bir konfor sağlayacaktır.Eski hastanemizin eski ve gösterişsiz görünümüne rağmen bu gibi ayrıntılarda çok daha işlevsel olduğunu yeri gelmişken hatırlatmak isteriz.

Hastane içinde cep telefonlarının çekmemesi önemli bir sorun teşkil etmektedir. Ortakwifi üzerinden watsap aracılığıyla telefon görüşmeleri yaparken bile bağlantı sağlamak çok sıkıntılıdır.

Havalandırma sistemindeki muhtemel bir sorun nedeniyle çalışanlar olarak ilk günden beri,göz yaşarması,dudak kuruluğu,yüz kuruluğu,ellerde kuruluk gibi sorunlar yaşıyoruz.

Hastanenin mimari planında 2 yemekhane olmasına rağmen,taşınıldığından beri tek yemekhane kullanılmaktadır.Eski hastanede çalışanlar için yemekhanenin ufak olması ve uzun yemek kuyruğu çok önemli bir sorundu.Bu kadar geniş bir hastaneye taşındığımıza göre böyle bir sorun yaşamayacağımızı düşünüyorduk.Sonuç olarak hastane çalışanları olarak hala uzun kuyruklar halinde yemek sırası bekliyoruz ve bu durumdan hepimiz çok şikayetçiyiz.En azından 2 yemekhanenin koşulları sağlandıktan sonra taşınma gerçekleşmiş olsaydı ve yemek yemek bizler için bir işkenceye dönmeseydi diye düşünüyoruz..

Taşınmamızın ilk günü acildeki hekim arkadaşlarımızı ziyaret ettiğimizde,yemek vaktini kaçırdıklarını ancak yemek ya da çay,kahve ısmarlayacak bir kantin bile olmadığı için çok zor durumda kaldıklarını öğrendik.

Yeni hastanenin yüzölçümü,önceki hastanenin birkaç katı olması nedeniyle toplamda yatacak hasta sayısı aynı olmasına rağmen temizlik personeline ihtiyaç daha da artmıştır.Servislerde 2 kişilik odalarda özel tuvalet ve banyolar bulunmaktadır ve eski hastanedeki personel sayısıyla bu hastanenin temizlik işlerini yürütmek nerdeyse imkansızdır.Ve bizde taşeron olarak çalıştırılan temizlik işçileri,aslında yeri geldiğinde hastaları tetkiklere götürmek ve hasta yakınlarına yardım etmek gibi hasta bakıcı görevlerini de yerine getirmektedirler.

Hemşirelerin de aynı sayıda hastaya baksalar bilemekan büyüdüğü için özellikle 16-24 saatlik nöbetlerde beden olarak iş yükleri artacaktır.Özellikle acil vaka yatışları çok olan servisleri gece nöbetleri için hemşire açısından desteklemek çok faydalı olacaktır.Ayda 6-7 nöbet tutup bu genişlikteki bir servisi idare edebilmeleri için Kamu Hastaneleri Birliği’nin dağılmasından sonra orada görevi sonlanan hemşireleri bu birimlere kaydırmak çok önemli bir hamle olacaktır.

Bu noktada başhekimimiz Yusuf İlker Çömez’in tüm hastane olarak sorunlarımıza elinden geldiği kadar çözüm yaratmaya çalıştığını ve yeni hastane için büyük emekler sarfettiğini özellikle belirtmek isteriz.

Şaşaalı görünümünün ardında hem hastalar,hem de çalışanlar için şu anki haliyle eski hastanenin belki ancak yarısı kadar işlevsel olabilen ve ulaşımının şimdiden büyük bir sorun olarak yaşandığı bir yeni hastane ile karşı karşıyayız.Diliyoruz ki bundan sonra hastane adına yapılacak düzenlemelerde, bundan etkilenecek herkesin, tüm çalışanların,sendikaların,meslek örgütlerinin ve şehirde yaşayanların da kendini ifade edebileceği,karar aşamasında bulunabilecekleri bir platform yaratabiliriz...

Çanakkale Tabip Odası

Yönetim Kurulu Adına

AK PARTİ ÇANAKKALE MERKEZ İLÇE AÇIKLAMASI

Çanakkale’de yeni hizmete giren Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi tuvaletine deyim yerindeyse resmen sabotaj gerçekleştirildi. Tuvaletin tıkanması sonucu hastaneye gelen ekipler tuvalet borularından havlu çuval ve tel parçaları temizledi.

AK Parti Çanakkale Belediye Meclis Üyesi ve AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Direk, Çanakkale Tabip Odası tarafından yapılan basın açıklaması hakkında yazılan iddialar ile ilgili yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tuvalet tıkansın diye çuval atılmış...

Dr. Emrah Direk, hastanenin açılmasından 1 gün sonra tuvaletlerin tıkanması için içine havlu çuval ve tel parçaları atıldığını sağlık müdürlüğü ekiplerinin tespit ettiklerini söyledi.Tabip Odası’nın tuvaletler tıkandı şeklinde açıklamasına fotoğraflarla cevap verdi. Dr. Direk, “Kanalizasyon sistemi çalışmadığı ve tuvaletlerin taştığı iddiası var. Hastane açıldıktan 1 gün sonra bir personel tuvaleti taşmış ekipler gidip baktığında tuvalet deliğinde bilinçli olarak atılmış havlu çuval ve tel parçaları bulmuşlardır. Yaşanan taşma olayının ekiplerin gider sistemini açması ile çözümlendiğini ve bir sabotaj şüphesi doğurduğunu fotoğraflarda da açık ve net bir şekilde görmekteyiz ” dedi.

Yeni hastanenin su ihtiyacı yok

AK Parti Çanakkale Belediye Meclis Üyesi ve AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Direk, hastanenin su ihtiyacının olmadığını vurguladı. Dr. Direk, “Tabip Odası açıklamasında su sıkıntısı ve enerji harcamalarının üst düzeyde olduğu bahsedilmiş. Hastanenin günlük su ihtiyacı 500 tondur. Herhangi bir su sıkıntısı yaşanmamıştır. Eski çocuk Hastanesi ve eski Devlet Hastanesi kapalı alanı toplam 22000 metrekaredir. Yeni hastanemiz 75000 metrekaredir. 3 kattan daha fazla bir alan artmasına rağmen su elektrik ve doğalgaz harcamalarında herhangi bir artış olmayacaktır.” şeklinde cevap verdi.

Eski hastanemiz sağlık hizmeti veriyor

Dr. Emrah Direk, Çanakkale Merkezindeki eski hastanenin de sağlık hizmeti vermeye devam ettiğini belirtti. Dr. Direk, “Çanakkale merkezinde bulunan eski hastanemizde doktor, hemşire ve personeliyle sağlık hizmeti vermeye devam ediyor. Çanakkale eski devlet hastanemizde göz,cildiye,psikiyatri ve fizik tedavi rehabilitasyon bölümleri 126 adet yatakla hizmet vermeye devam etmektedir.Yeni Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanemizde de 400 yatak kapasitesi vardır. Ayrıca merkez yani eski hastanemizin Acil servisinde enjeksiyon ve pansuman hizmeti verilmeye devam etmektedir.” dedi.

Odanın açıklaması gerçeği yansıtmıyor

AK Parti Çanakkale Belediye Meclis Üyesi ve AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Direk, Çanakkale Tabip Odasının açıklamasının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Dr. Direk, “Çanakkale’mize kazandırılan yeni Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanemiz tüm hemşerilerimizin takdirini topluyor. Memleketimize yapılmış güzel bir hastaneyi ve halka hizmeti, kimsenin haksız yere kötülemesine izin vermeyeceğiz. Hem hastalarımız hem sağlık çalışanları yeni hastane binamızdan mimari açıdan da kullanım açısından da çok memnundurlar.Tabip odası asli görevi olan hekim sorunlarını çözmeye çalışmak yerine güzel bir hizmeti kötülemeye çalışarak Çanakkalemize haksızlık etmektedir .Yeni yapılan hastanemiz tüm Çanakkale’nindir. Bunu kötülemek kimseye yarar sağlamayacaktır.” dedi.

 
Bu haber 10.11.2017 19:04:01 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Haber Gezintisi

 • 62 adrese eş zamanlı operasyon

 • 3 saatte 56 bin liralık trafik cezası

 • Ayvalık'ta zeytin hasadı başladı

 • Çanakkale'de ilk kez beyin pili uygulaması

 • Mermer yüklü tır yandı

 • Bu köyde herkes aynı soyadını taşıyor

 • Manyas'ta camisiz minare ilgi çekiyor

 • Abart egzoz şımarıklığına son!

 • Son turfanda Çanakkale Domatesi

 • Hangisi yüzde 100 meyve suyu?

 • Voleybol liglerinde sezon başladı

 • Türkiye Basketbol liglerinde heyecan artıyor

 • Liglerde hafta Çarşamba günü başlıyor

 • İsveç'te hükümet kurulamıyor

 • Balıkesir'de uyuşturucu operasyonu

 • Kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı

 • Edirne'de askeri personel taşıyan servis kaza yaptı; 13 yaralı

 • Kazdıkları çukurda yakalandılar

Benzer Haberler