Çanakkale / Güncel / Politika

Kayıkçı Kavgası`na `Yavaşça` duhul etti

CHP'li Çanakkale Merkez İlçe ile Kepez Belde belediye başkanı arasındaki 'kayıkçı kavgası' na, AK Parti'li Umurbey Belde Belediye Başkanı Yavaş da katıldı.
Çanakkale merkez ilçeye, çevresindeki beldeler ve köyler başta olmak üzere ilin diğer yerleşim yerlerinden toplu ulaşım, yıllardır sorundur, bir türlü çözülmez. CHP Çanakkale'de ne zaman parti içi kanatlar çatışsa , toplu ulaşım sorunu da bu çatışmanın malzemesi haline gelr. AK Partili Umurbey Belde Belediye Başkanı Sami Yavaşça, işte bu topl ulaşım uzlaşmazlığına, "Kayıkçı Kavgası" diyerek katıldı.

Beklenen, ancak gecikmiş katılım "Kayıkçı Kavgası" öyküsü anımsatılarak yapılınca, "Boğaz'da yolcu sayısı arttı, yeni kayıkçı sayısı da artıyor mu?" diye merakımızı da çekti, dorusu.

Çanakkale "O öyle dedi", "Bu böyle dedi" sığ siyasal çekişmeninin zengin örneklerine sahip olunca, yazılı açıklamaları dokunmadan vermek gerekiyor. Gerisini artık okurlar düşünsün...

(Bigazete notu: Yazılı basın bültenlerinde, yayın organları editörlerine yardımcı(!) olmak için, bültende yer yer kendilerinden üçüncü kişi olarak söz etmek çok yaygınlaştı. Bu noktadan sonrası yazılı bültenin aynısıdır. Habere konu taraflar yerine medya organlarına saldırma virüsü taşıyan trollere duyurulur.)

AK Parti'li Umurbey Belde Belediye Başkanı Sami Yavaşça'nın, "köşe yazısı" kuvamındaki "Kayıkçı Kavgası" na Katılım Bildirgesi şöyle:

Kayıkçılığı Bırak Halk Otobüslerine Bak

Başkan Yavaş,

 “Hastane açılırsa yukarıda,Kipa’da inerler” Ömer Faruk Mutan 

“‘Kipa’da indiririm’ diye tehditlerde bulunmak ,sosyal demokrat belediye başkanına açıkçası pek yakışmaz “ Ülgür Gökhan

“Paydaşız ama paydaş olmayı ret ediyoruz.Yargıdayız , İnşallah yargı lehimize karar verir” Ömer Faruk Mutan

“Biz kendi kafamıza göre iş yapmıyoruz” Ülgür Gökhan

“Hiç olmazsa hastane bir vesile olurda Çanakkale’deki ulaşım sorununa ciddi bir neşter vurulur. Yoksa kısmi,bir takım menfaat dengeleri üzerinden sorunlar çözülmez.Ömer Faruk Mutan

“Niye böyle bir söz söylediğini anlamakta zorlanıyorum” Ülgür Gökhan

İstanbul'daki kayıkçılar üzerinden kültürümüze katılmış hoş deyim. Kayıkçı kavgası. Özlü deyişimizin hikayesi şöyledir. Eskiden İstanbul'da Eminönü - Karaköy arasında yolcu taşıyan kayıkçılar müşteri beklerken kendi aralarında kavgaya tutuşurmuş.Durup dururken çıkan kavgada sesler yükselir kürekler havaya kalkar, sağa sola savrulmuş. Kavga çıkınca etraflarında toplanan halktan bazılarının kafasına kürekler iner ,ama kürekler ne hikmetse kavga eden kürekçilerin hiçbirinin başına değmezmiş.

Buraya kadar olanı kıyıdaki tablo. Bir de denizde kapışmaları varmış kayakçıların. Kayık denen meretlerin yapısı gereği suyun içinde her yanı ayrı oynar. Kavga etmek mümkün olmaz. Zamanının kayıkçıları da kendileri suya düşmemek için kavga ettiğin kişiyi kuvvetlice iteleyemezlermiş. Kibar kibar birbirlerini dürter, gayet sinirli olmalarına rağmen komik bir görüntü ortaya koyarlarmış.

Ege ve İzmir'de her alanda benzerine sık rastlayabileceğimiz kayıkçı kavgası işte budur kavga varmış gibi bir görüntü ama sonucu sıfırdır.

Evet sayın Çanakkale halkı ulaşım hizmeti halk için verilmesi gereken sosyal devlet ilkesinin bir temelidir. Bu hizmet yerel yönetimler tarafından çözülmelidir. İki Chp'li başkan arasındaki bu tartışmalar devam ede dursun bir de olayın asıl mağdur tarafları var.

Mağdurların ilki kendi fedakarlıkları ile dişinden tırnağından artırdığı paraları halkımızın ulaşım sorununun çözümü için büyük maliyetleri üstlenip otobüs ve minibüsler satın alarak, çok da büyük kar oranı olmadan taşımacılık hizmetini yürütmeye çabalayan Çanakkale Belediyesi tarafından sürekli sıkıştırılan ağır para cezaları uygulanan,yine belediye tarafından şoförleri transfer edilerek belediye saflarına katılmış havuz sistemi adı altındaki ücret hak dağıtımını çok sayıda ulaşım esnafının (hat sahibi) bu işi bırakma sürecine yol açtığı, tüm bunlara rağmen bir şekilde taşımacılık hizmetini yürütmeye çalışan  S.S.18 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifidir.

Maliyetlerinin artmasından dolayı Denetimli Halk Otobüsleri olmalarına rağmen lastik bakımsızlığı dahil çok konuda sıkıntıları olan kooperatif, adı denetimli olmasına rağmen acaba denetleniyor mu? Üstelik söz konusu sistemde çalışan araç sürücülerinin de uzun saatler mesai yapmaları olası kazalara da davetiye çıkaracak türden.

Mağdurların diğeri de duraklarda bekletilen, okullarına gitmek isteyen öğrencisinden hastaneye tedavi olmaya gidecek olan yaşlısına kadar, belediyenin çok bilinmeyenli denklemlere dönmüş karmaşık hat güzergahları arasında boğulmuş, nereye nasıl gitmesi gerektiğini henüz öğrenememiş en sonunda kızıp kendi aracıyla trafiğe dökülerek ulaşım çilesine bir de trafik sıkışıklığı problemini harmanlayarak çözüm yolu arayan binlerce kişi.Tüm gelişmiş ülkelerde trafik probleminin çözümü için alınan tedbirler insanları toplu taşımaya teşvik ederken bizde durum ise tam tersine işlemekte. Kaldı ki iki belediye arasındaki sıkıntıların yarattığı kaos ortamı, AK Parti iktidarının Çanakkalelilere kazandırıp, kullanımına sunduğu güzelliklerin önüne geçiyor.

Ben Sami Yavaş olarak diyorum ki bırakalım bu kavgaları da ortak payda da buluşup öğrencinin, hastanın, yaşlının yerine kendimizi koyarak bir hafta toplu taşımayla seyahat edelim. Eminim o zaman tartışmak yerine çözüm yolu ivedilikle bulunacaktır.” diyerek açıklamalarda bulundu.
Bu haber 15.11.2017 09:57:34 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Haber Gezintisi

 • 2. Lig liderleri deplasmanda yendiler

 • 3. Lig toplu sonuçlar ve puan durumu

 • FETÖ/PDY operasyonu: 21 gözaltı

 • Döner bıçağı ile gasp

 • Polisten kaçıyorlardı, kaza yapınca yakalandılar

 • Rus askeri gemisi boğazdan geçti

 • Drone ile trol teknelerine suçüstü

 • Eski eş kurşun yağdırmıştı, korkudan eve gidemiyor

 • Tarihi handa her yer çelik kapı

 • Biga FB Derneği yeni başkanını seçti

 • 500 yıllık Vaiziye Medresesi yolunu kapattı

 • Asfalt çeltiğe harman oldu

 • Marmarabirlik zeytin fiyatlarını açıkladı

 • Bursa'da 369 araca 80 bin lira trafik cezası

 • Ekmeklerini 50 metre yüksekten çıkarıyorlar

 • Erdek'te bisiklet hırsızı yakalandı

 • Aş ve iş mi yoksa doğa ve çevre mi?

 • Tır köprüden dereye devrildi

Benzer Haberler