Güncel / Kırklareli

6 yıllık FETÖ davasında etkin pişmanlık da laga luga

Gülen'in eşcinselliğiyle ilgili kitap yazdığı kuşkusuyla polislerce katledildiği iddia edilen Kırklareli yerel medya mensubu Haydar Meriç davasında itiraflar...
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen aleyhinde kitap yazacağının duyulmasının ardından, 2011 yılında kaçırılan ve cesedi Akçakoca'da denizde bulunan gazeteci Haydar Meriç ile belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu 70 kişinin usulsüz dinlenmesi ve takip edilmesine ilişkin davada, Gülen dahil 3'ü firari, 20'si tutuklu 33 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Etkin pişmanlıktan yararlanan polisler, yalnızca kendilerini kurtarmaya yönelik itiraflarla, davayı uzattıkça uzatıyor.

Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Halk Eğitim Merkezinde yapılan duruşmada, Etkin Pişmanlık Yasası'ndan faydalanarak tutuksuz yargılanan sanıklardan eski komiser S.D. savunmasında, Haydar Meriç'in faili meçhul cinayeti ve usulsüz dinlemelere ilişkin önemli bilgilere yer verdi.

Tutuklu sanıklardan, dönemin Kırklareli İstihbarat Şube Müdürü İbrahim Şimşek'in 2009 yılında Kırklareli'ne atamasının yapıldığını belirten S.D, Şimşek'in göreve başlamasıyla şubedeki tüm personelin sorumluluk alanlarının değiştirildiğini belirtti.

Başpolis memurluğu sınavında da Şimşek'in sınava girecek personelden, FETÖ ile bağlantılı referanslar istediğini iddia eden S.D, referans getirenlerin terfi ettiklerine şahit olduğunu aktardı.

2011 yılında dönemin şube müdürü İbrahim Şimşek tarafından, gazeteci Haydar Meriç'e yönelik dinleme ve fiziki takip çalışmaları yapıldığını anlatan S.D, savunmasında şunları söyledi:

''Gazeteci Haydar Meriç'in FETÖ elebaşı Gülen hakkında eşcinsel olduğuna dair kitap yazacağı duyulmasının ardından, dönemin İstihbarat Şube Müdürü İbrahim Şimşek'in hummalı bir çalışma başlatmış olduğunu fark ettim ancak çalışmalar mümkün olduğunca benden uzak tutuluyordu. Zaman içerisinde öğrendim ki Şimşek'in talimatlarıyla maktul Meriç, DHKP-C ile ilişkilendirilmiş ve teknik takibi için rapor yazılmış. 14 Nisan 2011 tarihinde İstanbul özel yetkili mahkemelerinden alınan hakim kararı ile Meriç'e teknik ve fiziki takip başlatmışlar.''

''Meriç'in ikametine böcek yerleştirmişler''

S.D, gazeteci Meriç hakkında yürütülen usulsüz dinleme ve takip çalışmalarına, İstanbul ve Ankara'dan da özel ekiplerin katıldığını iddia etti. Meriç'e yönelik sürdürülen çalışmalardan büyük rahatsızlık duyduğunu dile getiren S.D, o dönemde kimseye bir şey anlatamadığı belirtti.

Meriç'in ailesinin de özel ekipler tarafından takip edilmeye başlandığını ileri süren S.D, ''2011 yılının Mayıs ayından itibaren Meriç'i teknik ve fiziki takip faaliyetlerine İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Dairesi Başkanlığından gönderilen özel ekipler de katılmaya başladı. Bu ekiplerin, Meriç'in ikametine özel marifetleri ile illegal olarak girdiklerini, ikametine 'böcek' denilen dinleme cihazı yerleştirdiklerini, bilgisayarının imajını aldıklarını, Meriç'in sık kullandığı güzergahlarda bulunan iş yerlerinin kamera kablolarını kestiklerini ya da başka yönlere çevirdiklerini şube personelinden duydum.'' dedi.

Meriç'in istihbarat polisleri tarafından adım adım takip edildiği bilgisini paylayan S.D, Meriç'in DHKP-C terör örgütü ile ilişkilendirilmesi amacıyla sahte raporların düzenlenerek, arşiv kayıtlarına geçirildiğini söyledi.

Özel ekiplerin Kırklareli'nde bulunduğu zamanlarda Şimşek tarafından sürekli dış görevlere gönderildiğini belirten S.D, çok ilginç olayların olduğuna dikkat çekti.

''Meriç'in evi kamera ile izleniyordu''

Dönemin İstihbarat Şube Müdürü Şimşek tarafından, Meriç'in 24 saat MOBESE'lerden takip ettirildiğini belirten S.D, şubelerine MOBESE izleme hattının çekildiğini anlattı.

Bir gün monitörün başına geçtiğinde "Taşkın Sitesi (Meriç ailesinin oturduğu site)" yazan bir yerin gözetlendiğine şahit olduğunu bildiren S.D, Şimşek'in kendisinin monitör başında olduğunu gördüğünde çok kızarak, şubeden kovduğunu ileri sürdü.

Şimşek'in talimatlarıyla Gülen aleyhine hazırlanan kitabın notlarının ele geçirilmesi amacıyla bir gün Meriç'in çantasının da aratıldığını savunan S.D, ancak tüm aramalara rağmen kitabın ele geçirilemediği anlattı.

Daha sonra duruşmaya bir süre ara verildi.
Bu haber 26.12.2017 12:52:40 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : İHA

Haber Gezintisi

 • 6 ay takip edilen zehir çetesi çökertildi

 • Pakistan'da seçim mitingine saldırı, en az 80 ölü

 • Silahla annesini rehin aldı, polise ateş açtı

 • Polis gümrük kaçağı saatlere el koydu

 • Çanakkale AFAD'dan 37 bin kişiye eğitim

 • Köpeğe çarpmamak için canından oldu

 • Kayıp genç kızdan 12 gündür haber alınamıyor

 • Çanakkale'de FETÖ operasyonu; 12 tutuklama

 • Ünlü tatlıcının böbreği Çanakkaleli hastaya umut oldu

 • ÇOMÜ'de iki bölüme daha kontenjan verildi

 • Botları su alan mülteci sahil güvenlik kurtardı

 • Yılan korkusuyla bacağını kesti

 • Bayramiç'te horoz dövüşü iddiasına polis baskını

 • Kaçırılıp zorla tutulan kadını, jandarma kurtardı

 • Edremit'te yangın; zeytinlik zarar gördü

 • Tren kazasında ölü sayısı 24'e yükseldi

 • Japonya'da sel felaketinde ölü sayısı 81'e yükseldi

 • Tekirdağ'da yolcu treni devrildi, yaralılar var

Benzer Haberler