Biga / Güncel

Biga Belediyesi mezarlığı satışa mı çıkardı?

Biga Belediyesi acil paraya ihtiyaç duyunca, farkında olmadan mezarlığı da satışa çıkardı. Tuhaf olan, belediye tapulu bir tarlayı da mezarlık sanıyor.
CHP etiketli Biga Belediyesi acil sıcak paraya ihtiyaç duyuyor. Öylesine ihtiyaç duyuyor ki, iş yaptırdığı insanlara alacakları için "fatura kesmeyin, para bulduğumuzda kesersiniz" diyecek durumda.

Sıcak para sorununu çözmek için, Bigazete olarak bizim de "doğru" dediğimiz taksi ihalesinden, Belediye Ticaret Merkezi'ndeki belediyeye ait dükkanların satışına, hızlı bir sıcak para bulma telaşında.

Bu telaş içinde, akıllara durgunluk verecek yanlışlar da yapıyor.

Bu sabah (6 Aralık 2017 Çarşamba), Ak Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin'in kendi sosyal medya sayfasından paylaştığı "Mezarlığı satıyor" mesajında olduğu gibi...

Belediye mezarlığı nasıl satışa çıkardı?

Biga Belediyesi, Biga Çavuşköy Mahallesi'nde 1165 ada 27 parsel (3 bin 093 metrekare), 1175 ada 1 parsel (61 bin 200 metrekare), 1176 ada 64 parsel (4 bin 647 metrekare), 1177 ada 104 parsel (2 bin 678 metrekare), 1178 ada 18 parsel (5 bin 326 metrekare), 1190 ada 1 parsel (2 bin 183 metrekare) ve 1221 ada 4 parsel (34 bin 647 metrekare) tapuda "tarla" niteliğinde kayıtlı yerlerini satma kararı verdi. Meclis'ten geçerken de Ak Parti grubu bu karara "red" oyu verdi, ama oy çokluluğu ile karar geçti. Bundan 25 yıl kadar önce, köy muhtarı, dönemin muhtarlarından birinin babasından, var olan mezarlık dolduğu için yanındaki parseli satın alır. Karşılığında köyden bir başka tarla verilir. Yarısı takas, yarısı para ödeme şeklinde işlem yapılır. Köylü 25 yıldır cenazelerini, satın alınan bu tarlaya defneder.

Çavuşköy'de 3 ayrı parselden oluşan 1190 adadan söz ediyoruz. Adanın 3 nolu parseli tapuda da mezarlık olarak kayıtlı. Diğer iki mezarlık parseli ise tapu kayıtlarında halen tarla olarak görünüyor. Çavuşköy'ün köy olduğu dönemde göreve gelen muhtarlar, akıl edip fiilen mezarlık olan bu iki parsel tarlayı tapu kayıtlarına mezarlık olarak kaydettirmemişler.

Geçtiğimiz dönemde Çavuşköy, Biga Belediyesi sınırları içine alınınca, muhtarlığa ait görünen çeşitli tarla niteliğindeki parseller de Biga Belediyesi'nin mülküne dönüştü. Acil sıcak paraya ihtiyaç duyulunca, bu tarlalar alel acele satışa çıktı. Satışa çıkan 6 ayrı yerdeki parselllerden biri de tapuda tarla görünen 2 bin 183,44 metrekare büyüklüğündeki 1190 ada 1 parsel, yani Çavuşköylü'nün 25 yıldır ninesini, dedesini, anasını, babasını defnettiği mezarlık.

Çavuşköy Mahale Muhtarı Süleyman İlhan isyanda. "Çavuşköy'ün ihtiyaçlarıyla ilgilenmiyorlar, bari muhtarlığımızdan belediyeye devredilen parselleri satmaya kalktıklarında beni arasalar, sorsalar... Satılan parsellerden birinin mezarlığımız olduğunu öğrenince aradım. Başkana ulaşamadım. Müdürle görüştüm, anlattım 'O parseli ihale listesinden çıkarırız' dedi. Sabahtan beri, İstanbul medyası ve TRT dahil herkes beni arıyor."

Bir de Karaçayır Mezarlığı yanlışı var

Biga'nın en büyük mezarlığı Karaçayır Mezarlığı. Tümüyle dolunca, belediye mezarlığın bitişindeki 5 bin 502 metrekarelik 3 ada 47 nolu parseldeki bir yurttaşa ait tarlayı, fiilen işgal etti ve mezarlık sınırlarına kattı. Haberin sonundaki görüntü bu tarla niteliğindeki parseli gösteriyor.

Belediye bu tarlayı satın almadı, ama cenazeleri bir güzel yurttaşın tarlasına defnetmeyi sürdürüyor.

Zor iş belediyecilik! Okulu yok, havası çok!... Bilenlere danışmak ise seçilir seçilmez şişen egoya törpü gibi geliyor. Oysa Biga'da, belediye başkanlığı yapacak meraklılara, iyi niyetle bilgi verecek, yanlış yapmasına engel olacak kimbilir kaç tane iş bilen insan var. Eleştirilince bir de "kara propagandacı" ilan edilmesek... Elbette erken haberdar edilsek, Bigazete olarak da yanlış niyetlerini, gerçekleştirmeden doğrultması için uyaracağız. "Yüzde 50 Bigalılık - Yüzde 50 Gazetecilik yapıyoruz" diye 12 yıldır yazmaktan usandık.

Karaçayır Mezarlığı
Bu haber 06.12.2017 20:11:57 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Haber Gezintisi

 • 6 ay takip edilen zehir çetesi çökertildi

 • Pakistan'da seçim mitingine saldırı, en az 80 ölü

 • Silahla annesini rehin aldı, polise ateş açtı

 • Polis gümrük kaçağı saatlere el koydu

 • Çanakkale AFAD'dan 37 bin kişiye eğitim

 • Köpeğe çarpmamak için canından oldu

 • Kayıp genç kızdan 12 gündür haber alınamıyor

 • Çanakkale'de FETÖ operasyonu; 12 tutuklama

 • Ünlü tatlıcının böbreği Çanakkaleli hastaya umut oldu

 • ÇOMÜ'de iki bölüme daha kontenjan verildi

 • Botları su alan mülteci sahil güvenlik kurtardı

 • Yılan korkusuyla bacağını kesti

 • Bayramiç'te horoz dövüşü iddiasına polis baskını

 • Kaçırılıp zorla tutulan kadını, jandarma kurtardı

 • Edremit'te yangın; zeytinlik zarar gördü

 • Tren kazasında ölü sayısı 24'e yükseldi

 • Japonya'da sel felaketinde ölü sayısı 81'e yükseldi

 • Tekirdağ'da yolcu treni devrildi, yaralılar var

Benzer Haberler