Ekonomi / Güncel

Ağaçtan bir dal kesene 2 bin 978 lira ceza!

Ağaç kesiciler dikkat! Orman Genel Müdürlüğü, orman alanlarında yasaklanmış eylemlere ilişkin idari para cezalarını açıkladı.
Okulların kapanması ve havaların ısınmasıyla birlikte piknik sezonu da başladı. Vatandaşlar hem serinlemek hem de bol oksijen depolamak için ormanlık bölgelerdeki mesire alanlarına akın ediyor. Ağaçların zarar görmemesi için harekete geçen Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ekipleri ise özellikle yaş ağaçlara zarar verenlere göz açtırmıyor. Orman Genel Müdürlüğü; yaş ağaçları yaralayana, tepelerini ve dallarını kesene 369 ile 2 bin 978 TL arasında para cezası kesildiğini duyurdu. Ormanlık alandan ıhlamur çiçeği toplamanın cezası ise 179 lira olarak açıklandı.

Orman Genel Müdürlüğü, '6831 Sayılı Orman Kanunu'nda Yasaklanmış Eylemler Hakkında Uygulanacak İdari Para Cezaları Cetveli'ni resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaştı. Ormanda bir ağacın tek bir dalını koparana bile 3 bin liraya varan idari para cezası kesiliyor. 2017 yılındaki düzenlemeye göre idari para cezaları şöyle:

-Yetişmiş veya yetiştirilmiş fidanları kesmek, sökmek, ekim sahalarını bozmak, yaş ağaçları boğmak, yaralamak, tepelerini veya dallarını kesmek veya koparmak; 369 TL ile 2 bin 978 TL arasında.

-Palamut, ıhlamur çiçeği, her çeşit orman örtüsü, mazı kozalağı tıbbi ve sınai nebatları veya orman tohumlarını toplayıp götürmek; 179 TL.

-Ruhsatname veya imtiyaz almış olanlarla, ruhsatname veya imtiyaz alacaklar, işe başlamadan evvel çalışma sahalarını orman idaresine haber vermezlerse ve ormana zarar gelebilecek hallerde, orman idaresinin göstereceği tedbirleri almaz ve yapmazlarsa; 9 bin 186 TL ile 183 bin 817 TL arasında,

-Devlet ormanları içinde bulunan yaylak, kışlak ve otlaklarla sulama yerlerinde hakları olanlardan buralara hayvanlariyle yahut hayvansız olarak girip çıkmak istiyenler; bu yerlere orman idaresinin göstereceği yollardan geçmeye ve ormanlara zarar vermemeye matuf tedbirlere riayet etmezlerse; 212 TL.

-Devlet ormanlarından çıkarılacak tomruk, tel direk, maden direk, sanayi odun, kağıtlık odun, lif -yonga odunu, sırık, çubuk, yakacak odun, reçine, sığla yağı, çıra ve şimşir gibi yıllık üretim programına alınmış orman ürünlerinin dışındaki her nevi orman ürün ve artıklarını orman dışına çıkaranlar; 363 TL.

....

Bu suçların Milli Park olarak ayrılmış ormanlarda işlenmesi halinde verilecek idari para cezası 500 liradan aşağı olmayacak. Bu fiilin konusunu oluşturan veya işlenmesi suretiyle elde edilen eşyanın mülkiyetinin kamuya geçirilmesine de karar veriliyor.

Yangın söndürmeye gitmeyene ceza

Orman Genel Müdürlüğü açıklamasında, orman yangınlarında yangına civar köy ve kasabaların 18 yaşını bitirip 50 yaşını doldurmamış bütün erkek nüfusu beraberinde mevcut balta, kürek, kazma, destere gibi yangın söndürmeye yarayacak aletleriyle yangın yerine gitmeye ve yangını söndürmeye mecbur oldukları vurgulandı.

Yasaya göre; ormanlarda meydana gelecek yangınları söndürmek için yetkili memurlar ve orman teşkilatı tarafından yangın mahalline gitmeleri emir olunmasına veya mahalli mutat vasıtalarla ilan edilmesine rağmen orman yangınını söndürmeye gitmekten imtina edenler veya gidip de çalışmayanlar ve verilen işi yapmayanlara 363 lira ceza kesiliyor. Ağaçlarda bulunan resmi damga ve numaraları bozanlar ve orman hudutlarındaki taksimata mahsus işaretleri ve levhaları ve orman kadastrosunda sınır noktalarını gösteren sabit taş veya beton kazıkları, ormanlardaki otlak, yaylak ve kışlakların sınır işaretlerini kıranlar, kaldıranlar, belirsiz hâle getirenler, yerlerini değiştirenlere de 914 liradan 7 bin 348 liraya kadar para cezası uygulanıyor. Devlet ormanlarında; orman idaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde geceleyenlere de 88 lira para cezası kesiliyor.
Bu haber 17.06.2017 13:11:29 tarihinde eklenmiştir.


Haber Gezintisi

 • Uludağ'da şiddetli yağmur Bursa'yı göle çevirdi

 • Sendikacılar Macron'un partisinin elektiriğini ve suyunu kesti

 • Kaza kurşunuyla hayatını kaybetti

 • 'Bir adam bana al iç' dedi

 • Bursa'da iki araç kafa kafaya çarpıştı

 • Çeltik ekimi Manyas'ta başladı

 • Alman araçlarda egzoz emisyon skandalları

 • Sektörlerde güven hızla eriyor

 • Tarımda üretim düşüyor bakanlık örtbas telaşında

 • Trafo hırsızı suçüstü yakalandı

 • Dev askeri gemi havuzu Çanakkale Boğazı'ndan geçti

 • Yağmur yağdı vatandaşlar üst geçit altına sığındı

 • Türkiye'nin ilk yerli ve milli canlı yemi üretildi

 • Lastiği patlayan tır köprülü kavşaktan uçtu

 • Eski emniyet müdürü FETÖ'den hüküm giydi

 • Altın, döviz, petrol lafla kontrol edilemiyor

 • Ege'de buğday hasadı umutsuz başladı

 • Trakya buğdayı kuraklık bayrağı çekti

Benzer Haberler