Biga / Çanakkale / Ekonomi / Güncel

TOBB siyasal değil ekonomik merkezleri önemsemeli

TOBB Çanakkale Sosyal Bilimler Lisesi yapımı bitiyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği il - ilçe ayrımını bırakıp, okul yapımında ekonomik merkezlere yönelmeli.
Türkiye ekonomisinin "zorunlu üyelik" nedeniyle patronu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB). TOBB yönetimi, yıllardır il ve ilçe odaları ayrımı yaparak, her türlü sosyal sorumluluğunda önceliği il merkezlerine veriyor. Oysa Türkiye'de, siyasal merkezler her yerde ekonomik merkezler olmuyorlar. Örneğin Bandırma, örneğin Biga, örneğin Lüleburgaz...

TOBB, odası bulunan il merkezlerinde uzun süredir okul yaparak Milli Eğitim Bakanlığı'na hediye ediyor. Çanakkale'de TOBB Üniversitesi'ne bağlı fakülteler açmak için başlatılan girişimler YÖK tarafından sonuçsuz bırakılınca, projesini Sosyal Bilimler Lisesi yapımına dönüştürdü. Çanakkale il merkezin de yapımına başlanan TOBB Sosyal Bilimler Lisesi inşaatı bitmek üzere. Çanakkale Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Salamon Halyo, Başkan Yardımcısı Gökhan Uysal ve Genel Sekreter Sevcan Elver’den oluşan Ticaret Borsası heyeti, okul inşaatını gezdi.

TOBB kulislerinde, her biri ekonomik merkez olan ilçelerin oda yönetimleri, son dönemde TOBB'un kendi oda kapsama alanlarına da ilgi göstermesi gerektiğini yüksek sesli dillendirmeye başladı. TOBB yönetiminin, sorumluluğu gereği ekonomik merkez olan ilçelere okul yapımı için acilen politika değiştirmemesi durumunda; ilçe odalarında "ilgisizlik" olarak başlayan bu tavrın, TOBB genel kuruluna ve üst yönetim seçimlerine yansıması bekleniyor.

Bigazete olarak, TOBB'un, gelişen bir ekonomik merkez olan Biga'ya, bir Güzel Sanatlar Lisesi yapımını, programına alması bekliyoruz. Hatta, böyle bir lisenin, Çanakkale Sosyal Bilimler Lisesi'nden de öncelikli olduğunu iddia ediyoruz.

İçdaş ve Doğtaş Biga'da, sosyal sorumluk olarak bazı okulların yapımını üstlenmeseydi, yaşanan bu ayırımcılık çok daha sert tartışmaların mlzemesi olurdu. Ekonomik merkez olan ilçelerde, bu tür yatırımcı şirketler de ortaya çıkmayabiliyor. Oralarda hangi tepki birikimlerinin yaşandığını da TOBB yönetiminin artık dikkate alması gerekiyor.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Salamon Halyo'nun, bize, TOBB'un bu "ayrımcı sosyal sorumluluk politikasını" gündeme getirme fırsatı veren Çanakkale Sosyal Bilimler Lisesi ile ilgili açıklamasını da paylaşıyoruz:

“19 Mart 2015 Perşembe günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Çanakkale Valiliği arasında 16 derslikli Sosyal Bilimler Lisesi’nin yapımına ilişkin Çanakkale Valiliği adına Vali Ahmet Çınar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) adına müşahitler Çanakkale Ticaret  Borsası Başkanı Sefer Kaya Üzen  ve Çanakkale  Ticaret  ve  Sanayi  Odası  Başkanı  Bülend  Engin tarafından protokol imzalanmıştı.

06.01.2016 Çarşamba günü ise TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ilimize teşrifleri ile Valimiz Hamza Erkal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcımız Mehmet Daniş, Milletvekilimiz Ayhan Gider, Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan, Çanakkale Ticaret  Borsası Başkanımız Sefer Kaya ÜZEN,  Çanakkale  Ticaret  ve  Sanayi  Odası  Başkanımız  Bülend  Engin, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Şadan Doğan, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız İbrahim Özen, Biga Borsa Başkanımız Mesut Okyay, İl Millî Eğitim Müdürümüz Zülküf Memiş’in katılımları ile Çanakkale Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sosyal Bilimler Lisesi temel atma törenini hep birlikte gerçekleştirdik.  

Protokol kapsamında, Çanakkale Valiliği tarafından tahsis edilen arsa üzerinde 16 derslikli Sosyal Bilimler Lisesi binası ve parsel içerisindeki altyapı inşaatı TOBB tarafından yaptırılmış ve Okulun finansmanı birliğimiz tarafından karşılanmaktadır. 

Ülkemiz iş dünyasının en önemli kurumu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin 81 ilde okul yapma hedeflerinin yeni bir halkasını oluşturacak olan  “Çanakkale Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sosyal Bilimler Lisesi” ilimiz için önemli bir kazanımdır. Çanakkale Fen Lisesine komşu inşa edilen ve İnşaatı tamamlanan okulun ufak tefek eksikleri ve rötuşları kalmıştır. Umut ediyoruz ki önümüzdeki günlerde TOBB Başkanımız Sn. M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun teşrifleri ile okulumuzun resmi açılışını da Çanakkale ili Odaları ve Borsaları olarak hep birlikte gerçekleştireceğiz.

Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın gelişmesine katkı sağlayacak bu okulun Çanakkale’mize kazandırılması ile ilgili vermiş olduğu değerli katkılardan dolayı Başta TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu’olmak üzere, Çanakkale Valiliğimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve emeği geçen, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyoruz.”
Bu haber 16.06.2017 16:04:31 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Tuğla yüklü kamyon devrildi

 • Her yerde aranan firari dolandırıcı Karacabey’de yakalandı

 • Çanakkale’ye yeni sazanlar geldi

 • Türkiye’nin ilk uzay merkezi olacak

 • Ayvalık’taki orman yangınına sabotaj iddiası

 • Uçağın lastiği patladı, yolcular mağdur oldu

 • Cezaevine uyuşturucu sokmak isterken yakalandı

 • FETÖ'cü çete suikast hazırlığındaymış

 • Ayvalık Hakıbey Yarımadası yangın sonrası...

 • Eyvah! Kazdağı Ekofest Darıdere'yi tanıtıyor

 • Türk Bayrağı'nı alevlerden kurtaran işçi ödüllendirildi

 • Yenice-Çan karayolunda kaza: 3 ölü

 • Motosiklet otomobile çarptı: 1 ölü 2 yaralı

 • Troy Air Fest başladı

 • Edirne’de kaçak cep telefonu ele geçirildi

 • 'Kaynanamla evlendireceğim' deyip dolandırdı

 • Merkez Bankası toplam rezervleri azaldı

 • Donanma komutanı istifa etti

Benzer Haberler