Bilim Kültür Magazin / Çanakkale / Güncel

Üniversite pazarlama mevsimi geldi, en iyisi hangisi?

Küresel pazarlamacılar başlattı, bizimkiler karşılık verdi: 'Biz de araştıdık, en iyi üniversiteler bizimkiler (!)' Son araştırmayı ÇOMÜ de dahil, inceledik.
Üniversite ve fakülte seçme mevsimi gelince, her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri listeleri açıklanmaya başlar. Kimi İngiltere, kimi Çin, kimi ABD, kimi Türkiye kaynaklı. Her biri nalıncı keseri gibi kendine yontarken, asıl amaç öğrenci çekmek ve öğrenci çekerek para kazanmaktır. Kapitalizmin kurallarına uygun, öğrenim için kökünden tartışmalı bu araştırma çalışmaları, elbette her biri "bilim insanı" etiketi taşıyan akademisyenler kullanılarak yapılır.

So günlerde Türkiye'den hiçbir üniversitenin giremediği sözde uluslararası üniversiteler sıralamaları gündemi yeniden işgal edince, üniversite araştırmalarının “yerli” si gündeme geldi: Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyeti Araştırması.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından kurulan bağımsız bir yapı ve araştırma da bu iki öğretim üyesinin araştırması. Tartışmaya açık, araştırma eksiklikleri, sorunları ilk bakışta bile görülebiliyor.

Yine de olumlu bir çaba, ama bazı üniversitelerin, bazı medya organlarının “bizim üniversite iyiymiş” veya “bizim kent güzelmiş” biçimde yorumlamaları da sorunu iyice sulandırmış görünüyor.

Araştırma 2017 yılında Türkiye’de 83 devlet ve 31 vakıf olmak üzere 114 üniversitede öğrenim gören 2,963 yabancı uyruklu öğrenciye sorulan sorular ve onların yanıtlarına dayanıyor.  Öğrencilerin yüzde 59,70’i erkek, yüzde 40,30 kız. Fakülte türlerine bakıyoruz, yüzde 21,9’u mühendislik/mimarlık, yüzde 16,8’i iktisadi idari bilimler/işletme/iktisat, yüzde 14,8’i fen edebiyat/edebiyat/fen, yüzde 13,3’ü ilahiyat/din bilimler, yüzde 9,9’u eğitim, yüzde 7,7’si sağlık bilimleri, yüzde 6’si tıp, yüzde 3,1’i diş hekimliği ve yüzde 7,2’si diğer.

Denek öğrenci dağılımı, yabancı öğrenci dağılımına uygun mu, uygun olsa bile Türkiye’de genel üniversite öğrenci dağılımına uygun mu? Pek öyle görünmüyor.

Yabancı uyruklu öğrencilerin bulundukları kentten memnuniyeti puanlanmış, 93 ile 87 puan arasında olanlara A+ verilmiş. Bunlar sırası ile Antalya, İzmir, Eskişehir, Edirne. 86 ile 81 puan arasında olanlara A verilmiş. Bunlar da sırası ile Muğla, Aydın, Tekirdağ. Yaşamak için de güzel kentler.

Puanı 79 ile 75 arasında olan illere ise B puanı verilmiş. Çanakkale ile başlıyor, Mersin, Ankara, İstanbul (Avrupa), Kırklareli, Isparta ve Balıkesir ile bitiyor. Böylece Çanakkale yabancı uyruklu öğrencilerin yaşamaktan memnuniyet duydukları 8’nci il oluyor. Haklılar! İlk 5 ilden biri çıksaydı “çok haklı” bile olurlardı.

Yabancı uyruklu öğrenciler en çok tıp fakültelerinden memnun, onun bile puanı C kadar. Tıp fakültelerini sırasıyla diş hekimliği, sağlık bilimleri, eğitim, ilahiyat/din bilimleri, iktisadi idari bilimler/işletme/iktisat, fen edebiyat/edebiyat/fen, mühendislik/mimarlık ve diğerleri izliyor. Fen edebiyat/edebiyat/fen fakülteleri dahil sonrası zaten FF puanı memnuniyetsizliğinde. Geldiklerine pişmanlar demek ki…

Araştırmanın en ilginç bulduğumuz bölümü ise öğrenci memnuniyetinin alt alan puanları. Yerleşke yaşam doyuruculuğu 66 puan, kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyet 57 puan. Diğer tüm konular bu ikisinin daracık aralığında puanlara sahip. Puanlar birbirine o denli yakın ki, “bu öğrencileri mutsuz eden ne acaba?” demeden edemedik.

Üniversitelerin genel memnuniyet sıralamasına baktığımızda ilk sırada Koç Üniversitesi var. Onu Özyeğin ve Sabancı üniversiteleri izliyor. İzmir Yüksek Teknoloji, Boğaziçi ve İTÜ de A+ puan alan 6 üniversitenin diğerleri.

Araştırmaya göre 114 üniversiteden 29’u c puanı ve üzerinde almış, yani 29 üniversite yabancı öğrencileri memnun etmiş. Bu 29 üniversitenin 29’uncusu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ). Uludağ Üniversitesi’nin 38’inci sırada olduğunu görünce, Bigalılara “Artık sağlığınız için Bursa’ya değil, Çanakkale’ye gidin. Siz yabancı uyruklu öğrencilerden daha iyi mi bileceksiniz?” demek durumundayız.

Diyecek çok şey var da, en azından bu bölümü şöyle toparlayalım. “Siz siz olun, bir sürü para verip İstanbul’daki Ankara’daki anlı şanlı ama mutsuz eden üniversitelere dünyanın parasını ödemeyin; beleş olanlarda yabancılar öğrenim görüyor ve çok memnunlar. Hele Türk Hava Kurumu Üniversitesi, İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi, İstanbul Atılım Üniversitesi gibi adresler var, eğer çocuğunuzu oralara gönderirseniz, üste para isteyin.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) özeline bakıyoruz. Araştırmaya göre Çanakkale yahşi bir kent. Üniversite öğrenimi görülecek 8’inci kent.

ÇOMÜ genel üniversiteler memnuniyetinde 29’uncu, devlet üniversiteleri memnuniyetinde 19’uncu sırada. ÇOMÜ’nün “Maaşallah”ı var yani.

ÇOMÜ öğrenim deneyimi tatminkarlığında “pat” diye 36’ncılığa düşüyor. Türkiye ortalaması 60 puan, ÇOMÜ 66 puan almış.

ÇOMÜ yerleşke ve yaşamın doyuruculuğunda 33’üncü sırada ve puanı da Türkiye ortalaması 66 iken 77 puan. Yabancı uyruklu öğrenciler ÇOMÜ’de (biz buna Çanakkale’de diyoruz tabii…) doya doya yaşıyorlar demek ki…

ÇOMÜ akademik destek ve ilgiye gelince 28’inci üniversite. Türkiye ortalaması 63 puan iken, ÇOMÜ’nün 75 puanı, hayli yüksek. Bu araştırmaya göre ÇOMÜ akademisyenleri ilgili ve yabancı öğrencilere destekleri hayli güzel. “Yurdum öğrencileri yakınıp durmasınlar, hiçbir şey bilmiyorlarsa yabancı uyruğuna geçsinler.

ÇOMÜ kişisel gelişim ve kariyer desteği alanında 64 puan ile 51’inci üniversite. Türkiye ortalaması 60 puan ve bir gıdım üzerinde. “Bunca kişisel gelişim semineri, bunca genç girişimci projeleri demek ki hiçbir yarar sağlamamış. Nasıl sağlasın ki? Çanakkale çalışılacak değil, yaşanacak yer.

ÇOMÜ öğrenme imkanı ve kaynaklarının zenginliği konusunda 21’inci sırada. 79 puanla B notu alanların tepesinde. Türkiye ortalaması 60 puan olduğuna göre, hükümetimiz ve Çanakkale ili büyük yatırımcıları hayli yatırım yapmışlar. “Allah onlardan razı olsun ve artık biraz da zorunlu eğitime yatırım yapsınlar.

ÇOMÜ kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyette her nedense 43’üncü sıraya düşüvermiş. Türkiye ortalaması her ne kadar 57 puan gibi “Siz yaşanası kentlerinizde, ilgili akademisyenleriniz de varken, üniversitelerinizi kötü yönetiyorsunuz” anlamına gelse de… ÇOMÜ’de de acilen rektör ve yönetimi değişmeli. Yabancı uyruklu öğrenciler 61 puan vererek ÇOMÜ’nün Çanakkale başta olmak üzere üniversite ile ilgili her şeyin kalite olarak altında kaldığını söylüyorlar. Yabancı uyruklu öğrenciler mi haklı, araştırmayı yapanlar mı doğruyu söylüyor?

Bizim bir fikrimiz oluştu da, araştırmanın sonuçlarına biraz özenli baktıysanız (bakmış olmalısınız, çünkü bu son satırı okuyorsunuz), sizin de oluşmuş olmalı… 

 
Bu haber 18.06.2017 17:17:15 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Haber Gezintisi

 • Bandırma'da duran tıra çarptı, yaşamını yitirdi

 • Polis memuru silahlı kavgada hayatını kaybetti

 • Torbacı kadın gözaltına alındı

 • Ayvalık'ta balıkçı teknesi battı, 4 kişi kayıp

 • Güneş enerjili pazaryeri...

 • Uludağ gölleri çığla buza döndü

 • Bursa Orhaneli yolunda tekrar heyelan

 • Kamyonet direğe çarparak devrildi; 1 ölü 1 yaralı

 • Çanakkale'de el freni çekilmeyen otobüs asılı kaldı

 • Organ bağışıyla 5 kişiye umut oldu

 • Gelibolu'da mezarlıkta kaçak kazı

 • Tekirdağ'da otomobil şarampole uçtu

 • Bursa'da bir köy sel sularının altında kaldı

 • Bakırköy'de asansör kazası, 4 işçi yaralı

 • Tekirdağ'da kum yüklü kamyon devrildi

 • Bursa'da dolu meyve ağaçlarına zarar vardi

 • Ayvalık'da çöplük yangını zor kontrol altına alındı

 • Bursa-Orhaneli yolu sel ve heyelandan kapalı

Benzer Haberler