En rahat Çiçeklidedespor
Biga’da sporun gündemi, içinde bulunduğumuz yaz aylarında atletizm. Hepspor.net atletizm haberleri ile yoğun bir gündemi üstlenmiş durumda. İlçemiz ve Türkiye’de spor gündemine dahil birçok bilgiye ulaşılabilen bir adres oldu. Sporun her alanında geniş kapsamlı bilgiye ulaşabiliyorsunuz. 

Futbolda transfer dönemi. Bigaspor, Adaspor, Yeni Çanspor ve Karabiga Belediye Gençlikspor kulüpleri yönetimlerinin mesaileri yoğunlukta.  Bilhassa Bigaspor, Adaspor ardı ardına transferler gerçekleştiriyor. Yeni sezonun takımını oluşturuyorlar. Yeni Çanspor ve Karabiga Belediye Gençlikspor ise beklemedeler. 

Burada en göze çarpan takım, transferin hızlı takımı Bigaspor olarak gözüküyor. Geçen sezon şampiyon olan takımın iskeletini oluşturan, bazı oyuncular ile yollar ayrıldı. Yeni sezon için söz kesilmedi. Yönetim ve teknik heyet böyle karar aldı. Sosyal medya üzerinden futbolcu ve Bigaspor başkanının karşılıklı atışmalarını takip ettim. 

Maalesef bunlar spor kulüplerinde geçmişte olduğu gibi günümüzde yaşanabiliyor. Örneklerini saymakla bitiremeyiz. Takımlarla futbolcularının bağının kopması konusunda Bigaspor yönetimine ve teknik heyete yüklenmenin pek doğru olduğunu düşünmüyorum. Bazen başarıya yakalamak adına yönetimler radikal kararlar alabilirler. Bu kararlara duygusal bakamazsınız. Tabii ki, işin farklı bir yönü de var. Sezon başlar, başarısızlıklar ortaya çıkar, geçmişte aldığınınız kararlar karşınıza çıkabilir. Bunu da kulüp yönetimleri göğüslemeyi ve karşılamayı göze almalıdır.

Bigaspor yönetiminin kulübü yukarılara taşımak için ortaya koyduğu hırsı ve azmi görebiliyorum. Sportif başarı için hamleler yapan bir yönetim var. Geçen yılın kadrosuna bir iki takviye ile Bigaspor BAL’da tutunabilirdi. Radikal kararlar alıp takımı kökünden değiştiriyorsan, ben hedefinin Profesyonel 3. Lig’e çıkmak olduğunu anlarım.

Bigaspor Kulübü Başkanı çıktı “Hedefimiz ilk beşte yer almak” açıklaması yaptı. İşte bu bana komik geliyor. Transferde kesenin ağzını açacaksın, kongrede hedefimiz Türkiye 3. Profesyonel Lig’i diyeceksin; sonra hedef “beşinci sırada kendimize yer bulmak” olacak.  Bunun adı başarısızlık dahilinde, mazereti baştan hazırlamak oluyor. Transfer ettiğin oyuncular genç olsa, bu sezon kazanacakları deneyim ile gelecek sezonda yararlanabilirsin, ama görüyorum ki bir sezonluk transfer edildiler.

Bölgesel Amatör Lig’in ekonomik anlamda şartları oldukça ağır. Daha önceki yazılarımda bunun üzerinde defalarca durmuştum. Geçmişte bunu Bigaspor Kulübü yaşadı. Borçlardan kongrelerde kimseyi bulamıyorsunuz. Bölgesel Amatör Lig’de kaldığınız her sezonun ciddi maliyetleri, bir sonraki  sezon öncesi karşınıza çıkıyor. Yönetimler değişiyorsa da, fatura gelen yeni yönetimin kucağına bırakılıyor. Bigaspor ’un Bölgesel Amatör Lig’de ne kaybedecek zamanı, nede parası var. Başkan maliyeti cebinden karşılarsa ona söyleyecek lafımız yok.

Yeni Çanspor Çanakkale ilini Bölgesel Amatör Lig’de temsil etmeyi bu sezon da sürdürecek. Kongresini gerçekleştirdi. Yeni Çanspor Kulübü Başkanı, yönetim kurulunda birkaç değişiklik ile yola devam ediyor. Henüz daha teknik kadrosunu oluşturmuş değil. Yeni Çanspor mali şartlardan ötürü, işi biraz ağırdan alıyor. Kaynak bulmanın peşindeler. 

Bölgesel Amatör Lig’e gecen sezon veda eden Karabiga Belediye Gençlikspor cephesinde, Çanakkale Süper Amatör Lig’e hangi hazırlıkları yaptığını bilmiyorum, çünkü hiçbir hareket yok. Yeni Çanspor gibi kabuğuna çekilmiş durumda. Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, Bölgesel Amatör Lig’de olmaktan mutsuzdu, şikayetler ediyordu. Muradına ermiş oldu mu, yoksa Karabiga için Çanakkale Süper Amatör Lig de başkana fazla gelebilir mi? Onu da izleyip göreceğiz.

Çanakkale Süper Amatör Lig’in demirbaş takımı Adaspor, tıpkı Bigaspor gibi transfere oldukça hızlı girdi. Geçen sezon Bigaspor formasını terletmiş bazı futbolcular ile yeni sezon için söz kestiler.  Adaspor bu sezon yerel ligde hedefi yukarılara oynamak. İmza attırdıkları futbolcuların isimlerine bakarsak, son yılların en deneyimli takımını oluşturuyorlar. Geriye iş teknik kadroya kalıyor.

Çiçeklidedespor futboldan kopmuş görünürken, önümüzdeki yıl adını voleybolda duyurmaya çalışacak. Voleybol Kadınlar 2. Ligi’nde mücadele edecek bir takım oluşturuyorlar. Kulüp Başkanı Çanakkale’de kendine iş ayarladı. Voleybol takımına da Çanakkale’den hoca buldu. Voleybolcular da Biga’dan değil. Çİçeklidedespor’u komple Çanakkale’ye taşırsa, sanki daha rahat edebilir.

Ne diyelim hayırlı olsun!


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.