Biga / Güncel / Politika

Biga’da hukuksuz, bilimsiz, tehlikeli, çirkinlik

Biga Koca Köprü üzerine giydirilen ucube örtü için, aklı başında insanlar sormaya başladı: Biga Belediye Başkanlığı koltuğu, her oturanın dengesini mi bozuyor?
Biga’nın CHP’li Belediye Başkanı İsmail Işık, neresinden baksanız “insan aklıyla alay eder” bir çirkinliği daha, Biga kent merkezinin orta yerine dikiyor. Biga kent içi ulaşımının merkezinde ve en can alıcı noktası olan, Kocabaş Çayı üzerindeki Koca Köprü üstünü, metal yığını ile örtüyor.

Kent bilinci, akıl, mantık, hukuk, demokrasi ne varsa ortadan kaldıran; Biga’da seçimlere yönelik siyasal bir malzemeye dönüştürülen Koca Köprü olayını, madde madde inceleyelim:

Köprü üzeri kapatmak: Kanallar kenti Hollanda’nın Amsterdam kentinde, kanallar üzerinde sayısız köprü var. Deniz üzerindeki İtalya’nın Venedik kentinde de… Üzeri kapanmış köprü gören var mı? Biga’da köprü üzerini kapatmaya, görgüsüzlük demek gerekiyor. Biga’ya belediye başkanları olanlar, geçmişte hayvanları havasız damlara kapatan dedelerinin, bir hafta bile önüne geçememişlerden seçiliyor demek ki…

Proje Bürosu nasıl seçildi: Biga’da CHP içinde etkili isimleri, CHP’li Belediye Başkanı yanına çekecek bir kurgu var. Projenin statik çalışması Bigalı bir proje bürosuna verildi. Bu büronun sahipleri, Biga’da saygın insanların çocuklarından birilerine ait ve geniş de bir arkadaş grubu bulunuyor. Eğitimli çocuklar, bilgili çocuklar ve “Hayatta yanlış işlere girmeyecek çocuklar” seçilmiş. Üstelik babaları, anneleri, yakınları doğal müttefik haline getirilmek istenmiş bir görüntüye sahip.

Yüklenici nasıl belirlendi: İşin yapımı, Bigalı ve üstelik inşaat mühendisi patronu olan bir yüklenici firmaya verildi. İhaleye tek firma katıldı. Yüklenici ile proje bürosu sahipleri, aynı arkadaş grubundan ve Biga’nın hatırı sayılı kesimleri. Bu insanların, İsmail Işık’a seçimlerde destek vermeleri beklentisi, açık seçik sırıtıyor. İddiamız o ki; bu halkla ilişkiler çalışması, Biga Belediyesi’nde yine Bigalı ve aile çevresi geniş olan inşaat mühendisine ait.

Köprü örtme görgüsüzlüğü ve israfı: Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce Kocabaş Çayı Islah Çalışması yüklenicisine yeniden inşa ettirilen Biga Koca Köprü, 5 milyon TL.’ye tamamlandı. Biga Belediyesi şimdi bu köprünün üzerini 2 milyon TL bedelle bir yükleniciye örttürüyor. Süre uzatımı gibi gerekçelerle bu tutarın üzerine çıkacağını iddia eden AK Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin de inşaat yüksek mühendisi, bu konuda bir bildiği bulunmalı.

Köprü projesi taşıyıcı yükü: Köprü projesi DSİ tarafından yapıldı. Projede üzerinin örtüleceği konusu bulunmadığı için, statik projesi ona göre yapıldı. Köprü betonarmesinin yükü, üzerinde oluşacak hareketli yük, rüzgar vs. hepsi… Biga Belediyesi’nin mevcut köprü statik projesini, DSİ’den alıp, örtü projesini yapan büroya verdiğini varsayıyoruz. İhtimal o ki, proje bürosu kendince, köprünün taşıyabileceği bir örtü yükü getirmiştir. Tıpkı Biga Belediyesi Kapalı Pazaryeri’nin çatı örtüsü gibi… 13 Aralık 2010 tarihli Bigazete’nin, “Bir bilene denetletin!” manşetini anımsatalım. O gün de biz inşaat mühendisi değildik, bugün de… O gün de savunanlar inşaat mühendisiydi, bugün de öyle olacak. Biga Belediyesi Kapalı Pazaryeri çatısı 7 yılın sonunda çöktü. Koca Köprü umarız çökmez.

Ya çökerse?... Bigazete olarak iddia ediyoruz. Koca Köprü 300 tonu aşan bu yeni yükün ağırlığından çökmese bile, rüzgarın salınımı köprünün yapı güvenliğini kesinlikle ortadan kaldıracaktır. Bizi bu konuda ikna edecek herhangi bir inşaat profesörü de bulunamaz. Sonuçta o köprüyü kullanacak Bigalılardır ve “Biz hesap yaptık, siz de kabul edin” algoritması çağında değiliz. Matematiksel hesaplamalar, insanları ikna etmeye yeterli değildir, Biga birinci derecede deprem bölgesi ve Kocabaş Çayı da aktif fay hattı üzerindedir. Matematik henüz depremi çözememiştir. Bigazete’nin haklı çıkmasını beklemenin alemi de yoktur, çünkü Biga Belediye Kapalı Pazaryeri de dahil böylesi sayısız sorunu çözmeye yetmemiştir.

Hukuksuzluk nerelerde?: Devlet Su İşleri Koca Köprü’yü kullanım için Biga Belediyesi’ne devretmiş olmalı. Örtü işinin bu kadar gecikmesinin sebebi de herhalde bu kullanım devri sürecinin uzamasıdır. DSİ, Kocabaş Çayı Islahı’nı, taşkın önleyecek biçimde yapmış mıdır? Yapmış ise ıslah ettiği çay yatağı dışındaki tüm taşkın sahasını Biga Belediyesi’ne devretmiş midir? Bu konu kesin biçimde açıklanmadan, olası bir Koca Köprü faciasında, bari sorumlu aramayalım. Bu ülkede sorumlu bulamamak ve tartışmalarıyla aptal yerine konmaktan usandık.

Eğer AK Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin’in iddia ettiği gibi DSİ, Koca Köprü üzerine örtü çekilmesinin yanlış olduğuna yönelik Biga Belediyesi’ne uyarı yazısı yazdıysa, eğer adli makamları bu konuda yazılı biçimde bilgilendirdiyse… Bigazete olarak, elimizde bu yönde henüz bir kanıt bulunmuyor. Yazılı uyarılar yoksa, olası bir Koca Köprü sorununun, sorumluları hem DSİ ve hem de Biga Belediyesi birlikte olacaktır.

Üç dönem öncesinin CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Kemerli, Kocabaş Çayı taşkın sahasına kavak ağacı dikmekten yargılanmıştı. Önceki AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Özkan Sudem Tesisleri diye taşkın alanına prefabrik denebilecek yapılar yaptırmış ve CHP bu “kaçak yapılaşma” ya büyük tepki göstermişti. Bugünün CHP’li Belediye Başkanı Sudem Tesisleri’ni yıktı, ama yanına bu kez betonarme düğün salonu inşa etti. Böylesi bir hukuksuz kaçak yapı, yasalara, Biga kentine, Bigalıya ve CHP düşüncesine ve programına nasıl uyuyor? DSİ bu kaçak yapı için ne diyor, bunları da öğrenmek durumundayız.

Çirkinlik diyoruz: Altı kaval, üstü şişhane bir Koca Köprü yapısı var. Sonuçta beton bir köprü, uyduruk kemerler ve üzeri taş plaka kaplama bir Koca Köprü. Üzerinde demirden profiller. Aralarında sentetik saydam plakalar. Güneş ışığından bilgisayarlar aracılığı ile yönlendirilecek led aydınlatmalar. Toplama malzemeyle yapılmış ve mimari değeri sıfır olan, İstanbul’daki Dolmabahçe Sarayı’nın mantığında bir ucube Koca Köprü. Boyu uzatılarak, Biga trafiğini eski halinden bile daha sıkışık hale getirdiği açıkça görünüyor. 

İnsanlar yağmur altında yürüyecekler, köprü üzerinde korunacaklar ve köprüden karşıya geçince yeniden ıslanacaklar. Ne oldu? Köprüden geçti gelin, saç bağı düştü…

Şapka düşüp kel görününceye dek, Biga’da geniş bir kesim düğün yapacak. Gelin ata binmiş ya nasip diye uğurlanacak. Bir süre sonra, baba evine cesedi değil, en azından ağzı yüzü şişmiş geldiğinde “Allah canını bağışladı” diye dua edilsin.

Aynı şeyleri yaşamaktan bunalmadınız mı?

Not: Yanıt verme yüreği olanlar, belgeleriyle ve doğrudan Bigazete’ye iletebilirler. Abidik gubidik sözde yayınlarda Bigazete’ye yanıt veriyormuş gibi yaparak pislik atmaya kalkanları ciddiye almıyoruz, onlara doğrudan yargıya gitmelerini öneriyoruz.

Devlet Su İşleri, Çanakkale Valiliği ve Biga Kaymakamlığı'nı uyardı: Koca Köprü'nün henüz geçici kabulünü bile yapmadık, durdurun bu işi! Bigazete yazdıysa doğrudur! Koca Köprü'ye DSİ tepkisi
Devlet Su İşleri, Çanakkale Valiliği ve Biga Kaymakamlığı'nı uyardı: Koca Köprü'nün henüz geçici kabulünü bile yapmadık, durdurun bu işi!

 

Nitelikli işgücü bulunamayan bir süreçte, Bigazete'ye gazetecilik dersi vermeye kalkanlar da, 'Bigazete nedir?' merak edenler de okumalı... Gazetecilik nedir bilmezler, öğretmeye kalkışırlar
Nitelikli işgücü bulunamayan bir süreçte, Bigazete'ye gazetecilik dersi vermeye kalkanlar da, 'Bigazete nedir?' merak edenler de okumalı...
Bu haber 04.08.2017 15:38:24 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Haber Gezintisi

 • Bayramiç'te horoz dövüşü iddiasına polis baskını

 • Kaçırılıp zorla tutulan kadını, jandarma kurtardı

 • Edremit'te yangın; zeytinlik zarar gördü

 • Tren kazasında ölü sayısı 24'e yükseldi

 • Japonya'da sel felaketinde ölü sayısı 81'e yükseldi

 • Tekirdağ'da yolcu treni devrildi, yaralılar var

 • 8 yaşındaki çocuk otel havuzunda boğuldu

 • Yol kenarında bekleyen baba oğula otomobil çarptı

 • Minibüse yetişmeye çalışıyordu, otomobil çarptı

 • El freni çekilmeyen araç nehre düştü

 • Tekirdağ'da vinç devrildi, 1 işçi yaralı

 • Hastaneden bebek kaçırırken yakalandılar

 • Kontrolden çıkan tarlaya uçtu

 • Otomobilin çarptığı bisikletli genç kız ağır yaralandı

 • Kuş diliyle anlaşıyorlardı, polisten kaçamadılar

 • Paraları saçan hırsız polisin elinden kurtuldu

 • Ucuza arsa alışverişi diyerek 50 milyonluk vurgun

 • Doğum ve evlenme istatistikleri açıklandı

Benzer Haberler