Biga / Bilim Kültür Magazin / Güncel

Gazetecilik nedir bilmezler, öğretmeye kalkışırlar

Nitelikli işgücü bulunamayan bir süreçte, Bigazete'ye gazetecilik dersi vermeye kalkanlar da, 'Bigazete nedir?' merak edenler de okumalı...
1828’de Osmanlı sömürgesi Mısır’da, Kahire’de yayınlanan Türkçe-Arapça Vakayi-i Mısriye’yi bir yana bırakırsak, ilk Türkçe süreli yayın Takvim-i Vakayi 1831 tarihlidir ve bir anlamda devletin resmi gazetesidir. Yaklaşık ikiyüz yıl sonra, gazeteler tarihe karışmakta ve yerini sanal medyaya bırakmaktadır. Mesleğimizin adı Türkiye’de hala gazeteci ve hatta -matbaacı anlamına gelen- basın olarak kullanılıyorsa, bu yoksunluk Türk Dil Kurumu’nun çapsızlığıdır.

Bilimsel anlamda Türkiye’de 4 yıllık gazetecilik lisans öğrenimi, 1965 yılında UNESCO ve Gazeteciler Cemiyeti işbirliği ile Ankara Siyasal Bilimler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu ile başladı. 1974 yılında Ege Üniversitesi bu alandaki Türkiye’nin üç öğrenim kurumundan biri olarak, özel bir Gazetecilik Yüksek Okulu’nu kamulaştırarak bünyesine kattı ve 4 yıllık lisans öğrenimine geçti. Benzer durum İstanbul’da Marmara Üniversitesi’nde yaşandı. Kısa bir süre sonra bu ilk üç gazetecilik akademik öğrenimi veren kurumlar, İletişim Fakültesi adını aldılar.

Bigazete’ye gazetecilik öğretmeye kalkanlar bilmeli:

Bigazete; 1975 yılı girişli ve 4 yıllık lisans öğrenimi bittiği gün yani 1979 yılı Haziran ayında bitirme belgesini eline almış, Türkiye’nin yaşayan en eski akademik mesleki öğrenimine sahip gazetecilerden birinin yayın yönetimindedir.

Türkiye’nin en çok okunan, en etkili gazetelerindeki deneyimi, saygın ustaları, aynı dönemde birlikte veya rakip yayınlarda çalıştığı değerli meslektaşları ve bugün neredeyse tümü etkili gazeteciler, yazarlar olan çıraklarıyla gurur duyan, çocukluğunda ayrıldığı ve özlem duyduğu doğduğu topraklara dönmüş, meslek etiğine sıkı sıkı sarılı, onuruna düşkün yaşlı ve mendebur bir gazeteci. Onbinlerce haberin altında imzası, yüzbinlerce haberin editörü, yüzbinlerce gazete sayfasının hazırlayıcısı, milyonlarca insanın haber almasını sağlamış bir iletişim emekçisi.

Yalan ve manüplasyon haberleri, beslemelik, yandaşlık, haber satıcılığı gibi hastalıkları; meslek yaşamı boyunca düşman bellemiş bir gazeteciye yakıştırmak; yakıştıranların alçaklığı olur. Eksik, yanlış, farklı yorumlara neden olacak haber dili ve elbette ironi; nitelikli her gazetecinin olağan sorunlarıdır. Zamanla yarışılan hangi meslekte bu tür sorunlar yaşanmıyor ki?...

Bigazete okur sayısı 300 bin dolayında. Bigazete sosyal medyayı da etkili kullanıyor. Biga gibi Türkiye’nin binde biri ölçeğindeki bir ilçeyi merkez edinmiş yasal bir yayın organının bu etki gücü, fincancı katırlarını ürkütüyor, farkındayız. Üstelik, sayısız kez “hiçbir canlı organizmanın düşmanı değiliz” dememize karşın…

Gazetecilik mesleğini “niteliksiz işçilikle kolay para kazanma aracı” sanan ve olağan biçimde güç odaklarının maşasına dönüşen bir takım cahil medya girişimcileri, sosyal medya yapılarında görünen toplam 40 bin dolayındaki beğeni ve takipçi sayımızı, sahte sanacak kadar aptallar! Oysa Bigazete, sosyal medyada “beğen” düğmesine tıklanmadan okunan az sayıda yasal medya organından biri. Okurlarına, “gerçeklerden ve saydamlıktan daha adil bir çözüm yoktur” diyen Bigazete’ye, dikkate değer bir okur kitlesinin hangi kaygılarla yaklaştığının da farkındayız, Bigazete için sosyal medya beğeni sayısının azlığı veya çokluğu okur sayısını göstermez, belki okur nezaket sayısını gösterdiği için bir anlam taşıyabilir.

Dürüstçe not edelim:

Bigazete beğenilmek için yayınlanmıyor. Beğenilmek reklam geliri de getirmiyor. Objektif, bağımsız bir medya organı, kah beğenilir kah beğenilmez; asıl değerli olan okunmasıdır. Daha da önemli olan güvenilirliği ve saygınlığıdır. Bigazete, bu alanda Türkiye’nin sınırlı sayıda medya organlarından biridir ve Biga’nın yaşatılması gereken bir değeridir.

Bu yazının amacı da, Bigazete’nin ilkeli gazetecilik emeğiyle oluşturduğu saygınlığına yapılan saldırılara yanıt vermektir.

Seçilmişler ve atanmışlar gelirler ve giderler. Koltuklar sıcaktır, tatlıdır ve kendisine saygısı bulunmayanlarda aşırı sahiplenme hastalığı yani othello sendromu üretir. Bu tehlike üretilen güce tapınıcılar kadar koltuktaki için de yoğun bakım gerektiren bir tedavi anlamına gelir.

İnsan hafızası eğer uyarı alırsa, el altındaki hazinedir. İletim kakafonisi içinde, uyarı almadıkça, hafıza maalesef çok kısa ömürlü hale gelir. Günümüzde yaşanan da böylesi bir durumdur.

Bigazete bu yüzden okurları uyarmaktadır, çünkü atılan çamurlar teflon gibi olan Bigazete’ye yapışmasa da, zamanını “Bigazete nedir?” diye tüketmeyenlerin yanıltılmasına da seyirci kalamayız.

Haber ve yazılardır asıl olan. Bigazete’yi yönetenlere saldırmak; cahillerin, saptırılmışların, kullanılanların ve elbette bu türleri biçimlendiren şerefsizlerin sonuç alamayacakları boşuna çabasıdır.

Açık ve seçik yazıyoruz!

Bigazete yayın yönetiminden daha onurlu, daha ahlaklı, daha dürüst, daha objektif gazeteci tanıyan varsa, lütfen bize bildirsin. Eğer tanıdığımız bir avuç meslektaşımızdan biri değilse, onu da tanımaktan onur duyacağız. Can güvenliği riski dahil her türlü tehlikeyi göze alarak, yoksulluk ve yalnızlığa direnerek ve bildiği her şeyi halkıyla dürüstçe ve bedelsiz paylaşarak yapılan bir başka meslek kaldıysa; okurlar da bize onu öğretmeli. Kalmadığını düşünüyor, haksızlık etmemek için öğrenmek istiyoruz.

Umarız, Bigazete neden değerli, anlatabilmişizdir.
Bu haber 06.08.2017 16:16:47 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Haber Gezintisi

 • Otomobilin çarptığı bisikletli genç kız ağır yaralandı

 • Kuş diliyle anlaşıyorlardı, polisten kaçamadılar

 • Paraları saçan hırsız polisin elinden kurtuldu

 • Ucuza arsa alışverişi diyerek 50 milyonluk vurgun

 • Doğum ve evlenme istatistikleri açıklandı

 • Tekirdağ'da trafik kazası; 3 yaralı

 • Bursa'da tarihi eser ele geçirildi

 • Bursa'nın ünlü tatlıcısı başından vuruldu

 • Balıkesir'de FETÖ operasyonu; 11 subay tutuklandı

 • Karayolunda çalışma yapan araca kamyon çarptı

 • Çan'da 10 dönüm buğday tarlası yandı

 • Milli takıma girmek için kulaç atacaklar

 • Tekirdağ'da 14 zehir taciri tutuklandı

 • Çanakkale'de 63 kaçak göçmen yakalandı

 • Balıkesir'de polis aranan 24 kişiyi yakaladı

 • Ortadoğu'da 8 saat içinde 11'den fazla deprem

 • Tuz Gölü küçülüyor, flamingolar gelmiyor

 • Kucağında bebekle araba kullandı

Benzer Haberler