Çanakkale / Güncel / Politika

Çanakkale`de Ejder görünümlü Vurucu operasyonu

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği için başlayan kavga, kazanılması olanaksız Kefalet Kooperatifleri 8. Bölge Birliği seçimi makyajlı yürütülüyor.

Çanakkale'de Ejder görünümlü Vurucu operasyonuBigazete olarak, siyaset yapma düzeyinin iyice düşürüldüğü gelişmeleri, araştırmayı ısrarla sürdürüyor ve okurlarla paylaşıyoruz.

Çanakkale il çapında bir yandan esnaf ve sanatkarlar odaları yönetim seçimleri, diğer yandan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri yönetim seçimleri yapılıyor. Odalar zorunlu üyeliklerin bulunduğu mesleki örgütler, kooperatifler ise isteğe bağlı ortak olunan kredi ve kefalet yani finansman bulmaya aracılık eden yapıları.

Birbirinden farklı bu iki yapıda da ilk aşama seçimler, büyük ölçüde tamamlanmak üzere. Üst kuruluşlarının belirlediği takvim 2018 yılı Mart ayı sonunda bitiyor. Ardından Nisan ayı içinde birliklerin seçimleri yapılacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kopperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) 8. Bölge Birliği adını alan Çanakkale ilçelerindeki 12 ayrı kredi ve kefalet kooperatifinin bağlı bulunduğu Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kopperatifleri Birliği, İbrahim Ejder başkanlığında bulunuyor. Şu ana kadar yapılan kooperatiflerin seçimlerini, İbrahim Ejder ile birlikte çalışmaktan mutlu olan mevcut yönetimler kazandı.

Son günlerde, kooperatif birlik başkanlığına aday olduğunu açıklayan Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir (fotoğrafta mavi daire içindeki), garip bir kampanya içinde. Kooperatif birliği için oy kullanacaklar, seçilmiş kooperatif başkanları olduğu halde, o oda başkanları ile birlikte kampanya yürütüyor. Geçtiğimiz gün Biga'ya da gelen Demir, yine oda başkanları ile birlikte oldu, yemekler yedi, fotoğraflar çektirdi, sosyal medyada paylaşıldı.

Araştırdık, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve kefalet Kooperatifi'ne uğramamış. Yeniden seçilen Başkanı Mehmet Sokullu ile de görüşmemiş.

Biga'ya gelen konuklara  baktık, Demir'in yanındaki iki isim ilgimizi çekti. Biri Çanakkale Bakkallar Odası Başkanı ve Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir. CHP'li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a rağmen, AK Parti desteği ile seçimi kazanmıştı.

İkinci isim ise kafamıza takılan soruların yanıtı oldu. Çanakkale Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Genel Sekreteri Ünal Özcan (fotoğrafta kırmızı daire içindeki) da o masada.

Yürütülen bir seçim kampanyası, ancak kazanılması olanaksız kooperatif birliğinin seçimine yönelik değil, odaların birliğinin seçim kampanyası.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu, yıllardır sayısız kez yazdığımız gibi, "değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez" bir yapı oluşturmuş durumda. 2018 yılı Nisan ayında yapılacak birlik seçiminde, kampanyaya bakılırsa, karşısına Ünal Özcan çıkacak. Çıkacak da nasıl çıkacak?

Ünal Özcan ile Mustafa Vurucu yıllardır başkan-genel sekreter bağıyla bağlı ve aynı zamanda yakın akraba. Çanakkale'deki odaların birliği zaten aile, akraba, eş, dost yönetiminde.

Soruşturduk. Acaba Biga esnaf ve sanatkarlar odalarının yeni seçilen başkanları, geçmiş dönemlerde olduğu gibi yine tezgaha mı getirilecekler?

Bu kez, pek öyle görünmüyor. Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Birlik Başkan Yardımcılığı'nı istiyor. Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın yeni seçilen Başkanı Sait Tanur ise mutlaka birlik yönetim kurulunda olmak istiyor.

Haklılar mı, hem da sonuna kadar. Birlikte bugüne dek il ekonomisinin en büyük aktörü Biga, ciddi biçimde hiç temsil edilmedi. Yönetim, denetim, disiplin 20'ye yakın koltuk var. Odalar Birliği'nin 7 yönetim kurulu koltuğundan 2'si Biga'da olmayacaksa, ha amca Vurucu, ha yeğen Özcan başkan olmuş; ne farkedecek?

Bu sürecin siyasi boyutları da var. Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, oda ve kooperatif yönetimlerinin tümüne mavi boncuk dağıta dağıta, herkes "Bülent Turan beni destekliyor" demeye başladı.

Bülent Turan genç bir siyasetçi ve sorsak "Ben hepsini destekliyorum ve seçimlerine karışmıyorum" diyecek. Böyle bir soru ona sorulması bile bize saçma geliyor.

Asıl soru şu:

"Bırakın Ejder görünümlü Vurucu kulislerini. Ey siz, seçilen yeni oda yönetimleri! Aile şirketini ortadan kaldıracak, gerçek bir esnaf ve sanatkarlar odalar birliği yönetimini, aile şirketinden çıkararak, kendi aranızdan ne zaman seçeceksiniz?"
Bu haber 30.01.2018 16:57:32 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Haber Gezintisi

 • Meteoroloji uyardı, kuvvetli yağışlara dikkat!

 • Saros Körfezi'ndeki depremler tedirgin etti

 • Bursa'da tır kazası; 1 yaralı

 • Ayvalık'ta trafik kazası; 1 yaralı

 • Sanayi üretimi Eylül'de azaldı

 • Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu; 188 gözaltı kararı

 • Bursa düğün salonuna kumar baskını; 42 gözaltı

 • Sabah babasını yaraladı, akşam oğlunu öldürdü

 • Uyuşturucu ihbarı alınan araçta şüpheli okul müdürü çıktı

 • Ruslar, nükleer gemilerle tatbikat yaptı

 • Polisi bile şok ettiler

 • Uludağ beyaz gelinliğini giydi

 • Çalıntı silahlarla yakalandılar

 • Son çömlekçi ustası mesleği gençlere öğretiyor

 • Bebeğin boğazındaki para röntgende çıktı

 • İşsiz sayımız 3 milyon 670 bin kişi oldu

 • Balıkesir'de jandarmadan kaçak saat operasyonu

 • Yosun lösemiyi yendi, hedefi doktor olmak

Benzer Haberler