Ekonomi / Güncel

11. Kalkınma Planı`na katkı verecekler aranıyor

'Plan mı Pilav mI?' tartışması yine başlıyor. 2023 Vizyonu'nu ortaya çıkaracak 11. Kalkınma Planı, kalkınma ajanslarınca anket yoluyla halka da açıldı.

11. Kalkınma Planı'na katkı verecekler aranıyorKapitalizmin Serbest Piyasacı mantığına göre, plan yapılmaz! Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden başlayarak yıllarca "Planlı Ekonomi" yürütmeye çalıştı, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) kurdu. Başarılı gençleri yurtdışında burslarla okuttu ve planlamacı yaptı. Gün geldi, Serbest Piyasacılar, "Planla olmaz, pilavla olur" dediler ve halk da onları haklı görerek, planlamayı adeta ortadan kaldırdılar.

Kalkınma Bakanlığı kurulmasıyla birlikte, son yıllarda planlama, yeniden ön plana çıkmaya başladı. Serbest Piyasa mantığının saçma olduğunu geç de kalsalar görmüş olmalılar, planlamayı her nedense önemsemeye başladılar.

2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı, kamu birimleri yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları yöneticileri yanısıra, bu kez halka açıldı. Anketlerle halka da soracaklarını anlatıyorlar. Konu öyle bir noktaya geldi ki, "Aşağıdan Yukarıya Planlama" sloganları atılıyor.

İşte GÜney Marmara Kalkınma Ajansı'nın 11. Kalkınma Planı için çağrısı:

"Kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve ilgili paydaşların katkılarıyla hazırlanan Onuncu Kalkınma Planının kapsadığı dönemin tamamlanıyor olması sebebiyle 2019- 2023 yıllarını kapsayacak olan On Birinci Kalkınma Planı hazırlıkları başladı.

Yapılan hazırlıklar kapsamında da Güney Marmara’yı kapsayan illerimiz Balıkesir ve Çanakkale’de, Valiliklerin destek ve yönlendirmesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) koordinasyonunda Valilerin katılacağı hazırlık toplantıları gerçekleştirilecektir. Toplantılara davetiye ile çağrı yapılan kamu kurumu temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve ilgili yerel paydaşlar katılım sağlayacak. 

On Birinci Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında Başbakanlık Genelgesi gereğince merkezi düzeyde gerçekleştirilen Özel İhtisas Komisyonları ve istişare toplantılarının yanında yerel paydaşların, kadınların, gençlerin ve doğrudan vatandaşların kalkınma planı sürecine dahil olmasına da dikkat çekiliyor. Etkileşimli veya aşağıdan yukarıya planlama olarak nitelenen anlayışa uygun biçimde, temel kalkınma önceliklerinin tespitinde yerel ve merkezi düzeyler arasında bilgi ve görüş alışverişi, gerek politikaların isabetli şekilde belirlenmesi gerekse planın sahiplenilmesi açısından önem arz ettiği belirtilmektedir. Bu doğrultuda planın güçlü ve yaygın bir toplumsal ve kurumsal sahipliğinin oluşturulması için Kalkınma Bakanlığınca ayrıca vatandaşların da sürece dahil olması yönünde bir anket çalışması da gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlar Bakanlığın ve GMKA’nın resmi internet sitesinde yer alan ankete ulaşıp bu süreçte rol alabileceklerdir.  

Bu genel yaklaşımın başarılı sonuçlar üretebilmesinin, ancak illerimizden Türkiye’nin kalkınması konusunda vizyoner, yenilikçi, nitelikli, sosyal kesimlerin talep ve beklentilerine cevap veren önerilerin alınabilmesiyle mümkün olacağına dikkat çekilmektedir. Bu önerilerin net, önceliklendirilmiş ve öz bir şekilde ortaya konulmasının, On Birinci Kalkınma Planında stratejik tercihlerin daha odaklı ve isabetli yapılabilmesine imkân vereceği belirtiliyor. Böylelikle yerel paydaşlar, Türkiye’nin kalkınmasıyla ilgili stratejilerin belirlenip uygulanmasında daha fazla pay sahibi olabilecek.

Valiliklerin ve Kalkınma Ajanslarının Onuncu Plan hazırlıkları çalışmalarında olduğu gibi yeni plan çalışmalarına da önemli katkıda bulunacağı düşünülmektedir."
Bu haber 09.02.2018 21:10:26 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Haber Gezintisi

 • Kazaya neden olan tır sürücüsü tutuklandı

 • Balıkesir'de suç çetesi çökertildi

 • Yunus balığını silahla öldürmüşler

 • Çanakkale'de bayram tatili kuyruğu

 • Tramvay dakikalarca minibüsü bekledi

 • Tatilcilerin sıra çilesi, yüzlerce araç sıra bekliyor

 • Bayram öncesi yolcu otobüslerine denetim

 • İnegöl'de 31 araç birbirine girdi

 • 4 kişilik aile takla atan araçtan yara almadan çıktı

 • Feribotlarda tatil yoğunluğu başladı

 • Bursa'da zincirleme kaza: 1 ölü, çok sayıda yaralı

 • Gestaş 'Bayrama hazırım' dedi

 • Otobüse kamyon çarptı; 4 yaralı

 • Biga'da uyuşturucu taciri gözaltında

 • Mutsuz Biga Yazıları başlıyor...

 • Araçtan fırlayan sürücü 4 gün hayata tutunabildi

 • Tekirdağ'da trafik kazası; 1 yaralı

 • Ülkesine bayramlaşma için giden Suriyelilerin sayısı 31 bine ulaştı

Benzer Haberler