Biga / Güncel

Bigalıyı aşağılayan Halk Ekmek uygulaması

CHP etiketli Biga Belediye Başkanı'nın ucuzluk büfesi, giderek 88 bin Bigalı'ya hakarete dönüşüyor.

Biga'da acayip bir Halk Ekmek uygulaması



Biga'nın CHP etiketli Belediye Başkanı İsmail Işık, gece istiareye yatmış olmalı, sabah kalktığında Biga'da Halk Ekmek projesi uygulamak ister.

Biga Belediyesi'nin bir ekmek fabrikası yok. Biga Lokantacılar Odası'na üye 22 esnaf ve sanatkarın ekmek fırını var. Bir o kadar daha Biga Ticaret ve Sanayi Odası'na üyesi ekmek üreten fabrikamsı büyük fırınlar. Köyler ve beldelerdekiler, ilçe çapında 50 kadar ekmek üreticisi bulunuyor.

CHP etiketli Başkan, Biga Lokantacılar Odası Başkanı Emin Aktaş ile Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur'u çağırır, "Yarından tezi yok Biga'nın Kocaköprü çıkışındaki, Balık Pazarı yanındaki Halk Bankası şubesi önünde, Halk Ekmek satacağım" der.

Esnaf odaları başkanları belediye başkanın yüzüne bakarlar, şaka yapmadığını görürler. Bir iki mızmızlanırlar, "Bakkalımız ne olacak, fırıncımız ne olacak?" gibi belki anlar diye tepkilerini ifade etmeye çalışırlar. Reis kararını vermiştir. "Tiz fırıncalara haber veriyorum, hepsi benim Halk Ekmek satış büfeme ekmek verecekler! Siz de ses çıkarmayacaksınız" benzeri bir tavırla, çılgın projesini uygulayacağını dikte eder.

Oda başkanları çaresiz "Bari Halk Bankası şubesi önünde olmasın, yakınındaki bakkallarımız mağdur olur. Belediye binası önünde sat" derler ve uzlaşırlar.

Biga fırıncılarından ilk belirlemelere göre 28 tanesi "Reisi kızdırmayalım" diyerek her gün, her biri 80 ekmek vermek üzere, -her gün 3 fırın ise boş geçecek biçimde- günlük satılacak 2 bin ekmeği aralarında paylaşırlar.

Biga'da 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı 125 kuruş. Fırıncıların bakkal, market ve toplu ekmek tüketim yerlerine satış fiyatları ise 100 kuruş. Fırıncılar Biga Belediyesi'ne ekmeği 100 kuruştan satacak, Biga Belediyesi de bu ekmeği Halk Ekmek adıyla aynı fiyattan büfesinde satacak.

Biga Belediyesi önüne bir büfe konur. Belediye şirketinden bir eleman yerleştirilir. Sabah 08:30 ile 12:30 saatleri arasında tanesi 100 kuruştan Halk Ekmek satmaya başlanır.

Süreci başından beri izlerken komik bulduk "Durak kütüphanleri gibi üç gün sonra ortadan kalkar. Halkın hafızası da maaşallah balık gibi, unutulur gider" dedik. Haber değeri bile görmedik.

Üç gün içinde baktık ki İsmail Işık'ın "Halk Ekmek" çılgın projesi için, Biga Belediyesi tarafından ekmek maliyetini aşan halkla ilişkiler çalışması yaplıyor. Bildiklerimizi paylaşmamak "Halk olmayanlara (!)" a ayıp olacak.

Biga'da halk kimler?

Biga ilçe nüfusu bugün için 90 bin 788. Belediye sınırları içindeki nüfus ise 53 bin 537. Biga Belediyesi'nin garabet Halk Ekmeği, günde 2 bin adet.

Biga'da halk yalnızca 2 bin kişi mi?

Bu tanımı değiştirilmiş "Halk", yalnızca sabah saat 08:30 ile 12:30 arasında, Biga Belediyesi önüne gelebilme olanağı bulunanlar mı? Yani kenar semtlerdeki garibanlar halk değilse, bu "Halk" ne menem bir şey?

Biga Belediyesi ekmek satıcısı mı? Kendi yapması gereken işleri taşeronlara verirken, mahalle bakkalının sattığı 10-15 ekmekten, alacağı 3-5 kuruşa mı savaş açtı?

Esnaf odaları neden belediye başkanına "Hayır. Böyle bir şeyi yapamazsınız!" diye direnemedi?

Kurdele kesim törenine katılan, yukarıdaki fotoğrafta görülen oda başkanlarından birine sorduk. "Bu zamanda siyasetçiye direnilemiyor. Biz ne desek boşa. Bu uygulamayı da doğru bulmuyorum. Gerçek bu!" dedi.

Ekmekler satılmaz ve elde kalırsa geri iadesi var mı?

Şimdilik bitiyormuş. İadesi de zaten yok. Konuyu daha fazla uzatmayalım. Atık ekmekler haberimizi lütfen bekleyiniz.

Bir sorumuz daha var:

CHP etiketli Biga Belediye Başkanı acaba ne zaman "Halk Gazozu", "Halk Çekirdeği", "Halk Peçetesi" ve "Halk Parfümü" satışına başlayacak?

Ucuz siyasetin kokusu, iyice bunaltmaya başladı da...

Adil Korkut




Bu haber 10.02.2018 12:05:27 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Haber Gezintisi

 • Ayvalık'ta 3 dekarlık orman kül oldu

 • Balıkesir merkezli FETÖ operasyonu; 6 gözaltı

 • Gökçeada'da Meryem Ana anısına ayin

 • Cunda Adası'nda orman yangını

 • Çanakkale'de 41 kaçak göçmen yakalandı

 • İşsizlik rakamları açıklandı

 • Bursa'da iki otomobil çarpıştı, 6 yaralı

 • Kredi vadelerine düzenleme

 • Ölümle hayat arasındaki yolculuk

 • Kaza yapan otobüsün enkazı kaldırıldı

 • Bursa'da öğrencileri taşıyan otobüs devrildi; 1 ölü, 27 yaralı

 • Araca sıkışan kediyi itfaiye kurtardı

 • 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları başladı

 • Edirne'de trafik kazası; 2 ölü,2 yaralı

 • Çanakkale'de kırmızı düdük uygulaması yapıldı

 • 3 gündür haber alınamıyordu, evinde ölü bulundu

 • Bandırma Liman Başkanı toprağa verildi

 • Çanakkale Valiliği Kurban Bayramı toplantısı yapıldı

Benzer Haberler