24 Haziran öncesi bu tabloya iyi bakın
Algı çağındayız. Siyaset toplumsal algıyı kendi isteklerine göre biçimlendirme derdinde. Hazine'den siyasi partilere verilen milyarlarca lira, varlığı iktidar siyasetçisine bağlı hazineden götürücülerin olanakları bu yolda harcanmaya başladı.

Seçmen yalnız, çaresiz ve kullanılabilir bir araç görülüyor.

İşte bu çok büyük bir yanılgı.

2014 Cumhurbaşkanı Seçimi rakamları Yüksek Seçim Kurulu kayıtlarında duruyor. Biz de oradan aldık.

"Şu kadar oy çalındı, bu kadar oy çalındı" muhabbetlerini de bir yana bırakıyoruz. Bildiğimiz bir şey var, bilgisayar programlarıyla seçim sonuçlarında yapılabilecek en yüksek hile oranı yüzde 8.

Bu oran 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi sonucunu etkilemiş olsa bile, böyle bir varsayımı dikkate almak 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı Seçimi için gerçekçi bir tartışma zemini değil.

Recep Tayyip Erdoğan, 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi'nde, yasal seçmen sayısının yüzde 37,7'sinin oyu ile seçildi. Kullanılan oyların yüzde 51,79 oranını bulması, ilk turda seçilmesini sağladı. Seçim sistemi bu ve bugüne dek koltukta oturdu.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi, Erdoğan'ın seçmenin onayını alması ürünü değil, CHP'nin siyasi beceriksizliğinin sonucudur. Seçmenin karşısına Ekmeleddin İhsanoğlu gibi oy verilmesi olanaksız bir isimle çıktı, 14 milyon 409 bin 214 seçmen sandığa gitmedi.

Her seçim sandığa gitmeyenler elbette var. 14,4 milyon sandığa gitmeyen seçmenin en az 5 milyonu, Ekmeleddin İhsanoğlu adına tepkisi nedeniyle sandığa gitmedi. İyi ki de gitmedi. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun sahip olduğu kültürün parlamenter demokrasi istemediği açıkça görünüyor ve biliniyordu. Kazara seçilse, Türkiye bugün ne halde olurdu, düşünmesi bile insanı ürkütüyor. CHP'nin yanlışı kısa bir süre sonra ortaya çıktı, Cumhurbaşkanı Adayı gösterdiği kişi bugün "Erdoğan'a oy vereceğim" diyor.

Seçmen, kendini hiçe sayan, algı oluşturma operasyonlarına pabuç bırakmamalıdır. 10 Ağustos gerçeği aşağıdaki tablo gibiydi, bugün Recep Tayyip Erdoğan, iktidarı ile hiç yıpranmamış olsa bile seçimi kazanma şansı sıfır olan bir adaydır.

CHP genel merkezinde neler planlıyor henüz bilmiyoruz. CHP taşra örgütleri ise yine ateşle oynuyor. Aday isimleri, milletvekili adayı tartışmaları ile mesai harcıyor, rejim değişikliği sorununu görmezden geliyor.

Tek Kişi iktidarı istemeyen seçmen çoğunluğu özgür bırakılmalı. Dilediği adaya oy vermeli. Kimin parlamenter sisteme dönüşe liderlik edeceği, ilk tur seçimin çözeceği bir durum değil.

İkinci tura kalan aday, kendini Tek Kişi görme yanılgısına düşmeden, bu sorumluluğu üstlenmek durumunda. Bilmeli ki, ona ikinci turda seçim kazandıracak oylar, emanet oylardır. Parlamenter Demokrasi'ye dönüş görevi üstlensin diye verilecek oylardır. Tek Kişi o olsun, Türkiye'yi kafasına göre yönetsin diye verilen oylar olmayacaktır.

Lütfen 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçim rakamlarına bakınız. Algı operasyonlarıyla örtülmek istenen gerçek, aşağıda öylece duruyor.

KAYITLI SEÇMEN SAYISI 55.692.841
OY KULLANAN SEÇMEN SAYISI 41.283.627
SANDIĞA GİTMEYEN SEÇMEN SAYISI 14.409.214
GEÇERLİ OY SAYISI 40.545.911
GEÇERSİZ OY SAYISI 737.716
KATILMA ORANI YÜZDE 74,13
ADAY ALDIĞI OY SAYISI ORANI
Recep Tayyip Erdoğan 21.000.143 %51,79
Ekmeleddin İhsanoğlu 15.587.720 %38,44
Selahattin Demirtaş 3.958.048 %9,76


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.