Biga / Güncel

Belediye Meclisi önüne gelecek belge işte bu!

Biga Belediyesi'nde hukuk ve kayıtdışı sayısız olayı izliyoruz. Belgelemeden asla haberleştirmedik. Madem inkar var, 'yalan' deniyor, belgesellere başlayalım.

Belediye Meclisi önüne gelecek belge işte bu!Biga gibi toplasan 20 bin etmeyen haber okuru bulunan bir ilçeden, yalnızca sanal ortamda yayınlanan yasal bir yayın organı olarak, ilçe bazlı bu rakamın 15 katı okura ulaşmış olmamız, birilerini ürkütebilir, birileri için önem taşımayabilir. Biga'ya hangi katkıları verdiğimiz de değerli sayılmayabilir ve zaten alkış beklemiyoruz. Okur sayımız sürekli artıyor ve bunun bize kaldırması güç maliyet yükü var; çünkü her ay yalnızca server bedeli olarak ciddi faturalar ödüyoruz.

Bizim de payımız olan Biga Belediye bütçesi ve olanaklarından beslenen küçük bir azınlığın, Bigazete korkusunu anlıyoruz; ancak ahlaksız saldırıları da artık kabak tadı verdi.

Haber yayınlıyoruz, belgesel değil!

Kendi ürettiğimiz haberleri sırf geride bir kuşku bırakmasın diye gereğinden uzun yazıyoruz. Günümüzde bu kadar uzun haberler, okuru bıktırıyor, bu yüzden hayli eleştiri alıyoruz. Haber doğru anlaşılsın diye sık sık klasik haber yazım tekniğinden uzaklaşıyor, öykü tekniğinde yazıyoruz. Bunun sebebi de gerçekleri daha anlaşılır biçimde paylaşma kaygımız.

Belgesi, bilgisi elimize geçmeyen, araştırıp soruşturup doğrulamasını yapmadığımız haber üretmiyoruz. Ortalık rezillik kaynıyor, yoksa çok rahat, her gün Biga'da yaşanan en az 2 rezilliği haber diye yayınlarız.

Abonesi bulunduğumuz haber ajanslarına ait yayınladığımız haberleri bir yana bırakırsak, kendi üretimimiz haberlerin sonuna kadar arkasındayız.

Belge yayınlamıyoruz diye, kimse belgesiz dayanaksız olduğunu sanmasın.

Örneğin Biga Belediye Başkanı'nın minibüs satışı konusunu Belediye Meclisi'ne getirme yazısı. Kendi imzasıyla işte aşağıda.

Örneğin Deve Güreşleri'nde satılan sucukların insan sağlığını tehdit eder olması...

Bigazete insan sağlığını tehdit eden kepazeliği yazdı, ancak "Deve Sucuğu içinde Domuz Eti var" demedi. İsteseydik yazar mıydık? Evet! Kimse de aksini kanıtlayamazdı.

Gıda denetimi yetkilisi Biga İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'dür ve ondan ayrıntılı açıklama bekledik. Kısa yazılı bir açıklama yaptı ve "denetlemedim" dedi. O belge de elimizde. Oysa kendilerinde çok daha ayrıntılı bilgiler var, kayıtlara geçmiş ihbarlar var, ihbar üzerine yaptıkları işlemler var. Hatta Biga Belediyesi'ne yazılı uyarılar var, ihbar eden yurttaşlara verdiği yazılı yanıtlar var. Her ikisi de bu konuları hala örtbas ediyor ve kendilerini temize çıkarma derdindeler.

Bekliyoruz. Biga Belediyesi yönetimi Bigalı'dan "biz kişisel hırslarımıza kapıldık, Biga'ya ve Biglı'ya çok yanlışlar yaptık" diyerek özür dilemeli. Siyasettir, bir dönem çabuk geçer ve yerel seçimler hep yine gelir. Zaten yaklaştı. En azından sokakta, Bigalı'nın yüzüne mahcup da olsa bakacak durumda kalsınlar.

Olmadı mı?... Madem ki belgesellere başladık, hangi olaylarda hangi belgeleri yayınlayacağımızı herkes görecek.

Bigazete haberlerine güvenmeyen Bigazete okumasın. Haberin doğrusunu, yaşananların gerçeğini merak edenler için varız. Onun, bunun, şunun propaganda bülteni değiliz. Halka yanlış yapan, eğer Bigazete belgelemişse haber konusu olur. Elbette halka doğru yapan da eğer haberimiz olmuşsa ve haber değeri de varsa, Bigazete'de haber konusu olur. Neyin haber olacağını kimseye sormayız, mesleğimiz ve biz karar veririz, talimatla da haber yayınlamayız.

Amacımız sansasyon değil, halkı galeyana getirmek ise asla değil! Bizi bağlayan insan ahlakı, yasalar ve meslek ilkelerimiz. Gazetecilik yapıyoruz, kirli bir savaş yürütmüyoruz.

Başta da belirttiğimiz gibi daha fazla okura ihtiyacımız yok. Reklam ambargosu altındaki bir yayın organıyız. Günlük 300 bin dolayında okur da, Biga için fazlaca lüks. Ne Türkiye'de ve ne de dünyanın bir başka ülkesinde bir örneği henüz yok. Bir gün elbette olacaktır, olmalıdır da. Haberciliğin İstanbul'u, New York'u kalmadı, teknoloji çağında her yer medya merkezi. Biga merkezli Yomiuri Shimbun (dünyanın en çok satan gazetsidir) bile artık düş değildir. Bunca aşağılanan, itilen, kakılan medyanın ulaştığı etki gücünü, kimse boşuna örtmeye kalkmasın.

Öncelikli beklentimiz, Biga'da huzuru iyice bozmadan, sorumluları yasal ve ahlaki çizgiye çekmek.

Buyurun ilk belge:

 Biga Belediyesi 10 kentiçi minibüs kullanım hakkı
Bu haber 01.04.2018 09:50:56 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Haber Gezintisi

 • Bigadiç Belediyesi TOFAŞ'ı evinde yendi

 • Başakşehir üç hafta sonra kazandı

 • Kraliçe Nikaia'nın mezarı aranıyor

 • İzmir'e gelen angus yüklü gemi bekletiliyor

 • Çanakkale'de dolandırıcılık zanlıları tutuklandı

 • Ukrayna bağladığı Rus gemisini teslim etmedi

 • Trakya'da 45 bin ton ayçiçeği alımı yapıldı

 • Rusya'da havai fişek fabrikasında patlama

 • Şehir Hastanesi'ne raylı ulaşım

 • Ayı mantarı köyün gelir kapısı oldu

 • Bankacının dikkati yaşlı kadını dolandırılmaktan kurtardı

 • Sınır kapılarında tır kuyruğu

 • Otomobil çarpan yaya öldü

 • Sıçrayan ateş iki ev ve bir ağılı kül etti

 • Otomobil dere yatağına düştü: 1 ölü

 • Akü hırsızlarına karşı hurdacı işbirliği

 • Denizlispor'a yeni hoca iyi geldi

 • Galatasaray erken sakatlıklara teslim

Benzer Haberler