Biga / Çanakkale / Güncel / Sağlık ve Eğitim

Tercihli liseler kararı hayalleri yıktı

MEB öyle bir karar verdi ki, bir neslin hayallerini yok etti. Biga ve Gönen dahil yurt çapında akıl dışı karar, ortaokul son sınıf öğrenci velilerini şoka uğrattı.

Tercihli liseler kararı hayalleri yıktıMilli Eğitim Bakanlığı, sınavla öğrenci alacak orta öğretim (lise) kurumlarının listesini açıkladı ve kızılca kıyamet koptu. Karara göre; yurt çapında bin 367 orta öğretim kurumu sınavla öğrenci alabilecek. Aralarında Biga Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, Biga Anadolu Lisesi, Biga Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi sınavla ve yüksek puanlarla öğrenci alan liselere, artık sınavsız girilecek. Giriş puanı en düşük liselerden olan Biga Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne ise sınavla girilecek.

Kontenjan rezaletleri

Biga'da Atatürk Fen Lisesi var. Binası bulunmadığı için Atatürk Anadolu Lisesi binasında öğrenim veriyor. Bu durumdayken bile geçen yıl 120 öğrenci kontenjanı vardı ve 70'i Bigalı 50'si çevre yerleşim yerlerinden başarılı öğrencileri aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın herhalde haberi yok! İçdaş, Biga'ya dev gibi ve modern bir Fen Lisesi inşaatına başladı ve bitmek üzere. Bu yeni yapı 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı'nda hizmet verecek. İçinde tam 24 derslik var. Laboratuvarları vesaireyi saymıyoruz, onlar hariç. Her derslik 30 öğrenciden, kapasitesi tam 720 öğrencilik. Dört yıllık eğitim ve öğretim bulunduğu için bölüyoruz 4'e, bu yıl 180 öğrencilik kontenjanı olması gerekiyor. Geçen yıl 120 olan kontenjanın bu yıl artması beklenirken, İçdaş Biga Fen Lisesi kontenjanı 90 öğrenciye düşürüldü.

Çan Fen Lisesi kontenjanı 60 öğrenciydi yine 60 öğrenci. Fen Lisesi bulunmayan ilçe Gönen'deki Anadolu Lisesi de sınavla giriş kapsamından çıkarıldı. Bandırma'da bir fen lisesi var, kontenjanı 120 öğrenci ve yakın çevresinde yani Marmara Adası, Erdek, Susurluk vs. bir başka fen lisesi de yok.

Biga'da 980 liseye başlayacak öğrenci var. Her yıl 10 dolayında öğrenci metropol kentlerdeki fen liselerine gidiyor. Biga Fen Lisesi'ne de 60 kadar Bigalı öğrenci giriyor. Bu yıl İçdaş Biga Fen Lisesi'ne 30 Bigalı öğrenci girebilirse mucize olacak, çünkü rekor puanlara yükselecek, kontenjanın çoğu dışarıdan gelecek öğrencilerle dolacak.

Öğrencileri "meslek liselerine yönlendireceğiz" diye gerekçe öne süren Milli Eğitim Bakanlığı, gerçekte öğrencileri imam hatiplere gönderme amacında. Bu açıklanan uygulamadan, çok net biçimde anlaşılıyor.

Biga'daki iki anadolu lisesine sınavsız girileceği için kontenjanları zaten dolacak. Kontenjanlarının azaltıldığını geçen yıldan biliyoruz. Öğrenci velilerinde, "sınavsız girilen okulda çocuğuma yazık olacak" endişesi üretip, sınavla girilen ama en düşük puanlara sahip imam hatiplere öğrenci sevk edilecek.

Türkiye çapındaki rakamları verelim daha doğru anlaşılsın.

Bu yıl liselere 126 bin 510 öğrenci alınacak. Bunun 34 bin 500'ü fen liseleri, 34 bin 530'u anadoılu liseleri, 28 bin 860'ı imam hatip liseleri, 19 bin 170'i mesleki ve teknik liseler ve 9 bin 450'si de sosyal bilimler liseleri.

Bu rakamlara bakıldığında, "mesleki eğitim" önceliği açık bir kandırmacaya dönüşüyor, çünkü imam hatip liseleri kontenjanının çok çok altında.

Öğrenci velileri, başvuru işlemlerine başlandığı için okul yönetimlerine gitmeye başladı. Velilere de uyarımız, boşuna okul yöneticileri ile kavga etmeyin. Bu yıl, hiçbirinin kontenjan rakamları ile ilgisi bulunmuyor. Her şeyin başı, Biga'da dev gibi bir fen lisesi binasının yapıldığını bile bilmeyen Milli Eğitim Bakanlığı.

İşte Çanakkale ilindeki tablo. Sınavla öğrenci alacak liseler ve kontenjanları: 

İlçe Lise Kontenjan
Ayvacık Ayvacık Fen Lisesi 90
Biga Biga Anadolu İmam Hatip Lisesi 60
Biga İçdaş Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 30
Biga Biga Atatürk Fen Lisesi 90
Çan Çan Fen Lisesi 60
Gelibolu Gelibolu Fen Lisesi 60
Merkez Çanakkale Anadolu İmam Hatip Lisesi 90
Merkez Çanakkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 30
Merkez Çanakkale Fen Lisesi 120
Merkez Çanakkale TOBB Sosyal Bilimler Lisesi 90
Bu haber 11.04.2018 23:30:49 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Bigazete

Haber Gezintisi

 • Aş ve iş mi yoksa doğa ve çevre mi?

 • Tır köprüden dereye devrildi

 • Çanakkale Ziraat Odası'ndan sahte gübre uyarısı

 • Bursa BŞB Efeler Ligi iddiasında

 • Çanakkale amatör ligleri bu hafta başlıyor

 • 25 kişinin öldüğü tren kazası bilirkişi raporu açıklandı

 • Fuhuş çetesinin eline düştüm dedi; sonra...

 • Otomobiliyle üst geçide çarpan sürücü hayatını kaybetti

 • 62 adrese eş zamanlı operasyon

 • 3 saatte 56 bin liralık trafik cezası

 • Ayvalık'ta zeytin hasadı başladı

 • Çanakkale'de ilk kez beyin pili uygulaması

 • Mermer yüklü tır yandı

 • Bu köyde herkes aynı soyadını taşıyor

 • Manyas'ta camisiz minare ilgi çekiyor

 • Abart egzoz şımarıklığına son!

 • Son turfanda Çanakkale Domatesi

 • Hangisi yüzde 100 meyve suyu?

Benzer Haberler