Biga TSO Başkanı Doğan: Önümüzü açın!

0

banner1
Biga TSO Başkanı Doğan: Önümüzü açın!
banner2
banner3

12. Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı açılış töreninde konuşan, Biga Ticaret ve Sanayi Odası (Biga TSO) Başkanı Şadan Doğan, yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çekerek, \\\"Öncelikle üretmeye çalışanların önünü açın\\\" dedi.

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan\\\'ın konuşması özetle şöyle:

\\\"Bir yıl aradan sonra daha yeni ve büyük bir kapalı alanda Biga Fuarı’mızı açıyoruz.

Fuar alanımızın çatısının, doğal afet nedeniyle yıkılması nedeniyle bir yıl ara vermemiz, bu yılın özellikle ikinci yarısında başlayan ekonomik ve finansal daralma, göreceğimiz gibi Biga Fuarı’mızı fazla olumsuz etkilemedi. Otomobil firmalarından bu yıl yalnızca ikisi var, diğerleri kendi sorunlarından dolayı katılamadı. Umarız düzenlemeyi hedeflediğimiz genel fuarımız açıldığında o zaman yer alırlar.

Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, açılış törenimiz sonrası gezdiğimizde göreceğimiz gibi, bu yıl daha fazla tarım ve hayvancılık ağırlıklı. Her geçen yıl bu ağırlık artıyor. Bu artış, hedeflerimize uygun ilerledikçe, ikinci bir fuar için kolları sıvayacağız. İkinci fuarımız, tarım ve hayvancılık dışındaki tüm sanayi ve ticari sektörlerimizi buluşturan genel bir fuar olacak.

Biga bu potansiyele doğru hızla ilerliyor.

Karnı tok, sırtı pek, başını sokacak bir evi olan; tipi yağsa, öncelikle kartopu oynamayı düşünür.

Gerçekçi olmak zorundayız. Sorunları yaşayanlar öncelikle sorunlarını düşünürler.

Kimseye haksızlık etmeyelim. Tarih boyunca insanlık, hep daha iyi bir yaşam özlemi içinde olmuş.

Türkiye coğrafyasında topraktan fışkıran petrol yok, doğalgaz da yok.

Sanayi devrimlerini öncelik alarak yakalamış bir ülke değiliz. Bu da sermaye birikimi oluşturmamızı zorlaştırmıştır.

Uluslararası hukuku, standartları, kuralları da bu nedenle biz belirlemiyoruz.

Çevremizde okyanuslar yok, dünyanın en stratejik coğrafyasında yaşıyoruz.

Bizim kafa gücümüzle, beden gücümüzle çalışmaktan, üretmekten başka kozumuz yok!

Bugün geldiğimiz bu noktaya da çalışarak, üreterek geldik.

Türkiye zorlu bir süreçten geçiyor. Konuşulan rakamlara göre 3,5 milyondan fazlası Suriyeli olmak üzere 4 milyonun üzerinde mülteci uzun süredir yurdumuzda yaşıyor. Ne kadar güçlü olursanız olun, bir ülke için oldukça yüksek maliyetli bir durum var ortada.

ABD’de Başkan değişimi sonrası, ekonomik politika da değişti. ABD kendi ülkesine yatırım yapılmasını istiyor. Bu da ABD’ye ihracat yapan ülkelere ve özellikle Çin, Rusya ve Türkiye’ye yüksek maliyetler getirmesine yol açıyor. Dövizdeki spekülasyona varan yüksek artışların nedenlerinden biri küresel oyuncuların Ortadoğu hesaplarıysa, biri de Dolara hükmeden ABD’nin yatırımları kendi coğrafyasına çekme çabasıdır.

Biga ekonomisi de ülkemizde ve dünyada yaşanan değişimlerden doğal olarak etkileniyor. Önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesiyiz, önemli bir ticari merkez durumundayız. Türkiye’de sanayi yatırımları açısından hiç de küçümsenmeyecek bir noktaya geldik.

Döviz fiyatları maliyetleri etkiliyor, sıkıntıya giren tedarikçilerimizin girdi sağlamada zorlanması etkiliyor vesaire vesaire. Bu nedenle KDV, ÖTV indirimleri gibi destekler, kısa vadeli nakit akışını rahatlatan düşük faizli krediler, orta ve uzun vadeli yatırım ve yenileme destekleri Biga ekonomisini de çok yakından ilgilendiriyor.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Biga ilçesi ekonomisiyle sorumluyuz. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Devlet, siyaset, sivil toplum örgütlerinin tümüyle sıcak ve yapıcı ilişkiler sürdürmeye özen gösteriyoruz. Üyelerimiz, Bigamız ve ülkemiz için her gün daha verimli ve yararlı nasıl oluruz onun peşinde koşuyoruz.

Bu sorumluluğu ekonominin ötesine; sosyal, kültürel, eğitimsel ve hatta sportif alanlarda da taşıyoruz.

Meslek komitelerimiz, meclisimiz ve yönetimimiz ile yurt çapında alışılmış oda çalışma düzenin çok ilerisinde, katılımcı ve demokratik bir çaba içindeyiz.

Biga TSO’nun yeni ve modern havası, kurumlaşmış yapısı, kalite, akreditasyon, iletişim ve ilişkiler yönüyle lider konumu; sanıldığı gibi büyük bütçelerle gerçekleşmedi. Özveriyle çalışarak bu noktaya geldik. Odalar zaten parası olan yapılar değildir.

Bugün burada diyorum ki:

Bizim önümüzü açın! 

Biz çalışıyoruz, üretiyor ve daha fazla üretmek istiyoruz. Destekler ve teşviklerin böylesi sıkıntılı durumlarda yönelmesi gereken adresler biziz.

Normal ekonomik süreçlerde, geri kalmış yörelere destek verilmesi olağandır. Biga olarak neredeyse yüz yıldır bunu anlayışla karşıladık. “Allah Biga’ya vermiş” dedik. “Bigalı çalışkandır, özverilidir” dedik. “Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin” dedik.

Bunlar hayatın olağan akışında hiç sorun olmadı. Bugün ise sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz.

Sıkıntılı dönemlerde, en yüksek verimin alınacağı, ülke ekonomisini olağan sürece taşıyacak yerler, öncelik almalıdır. Altyapı, bilgi ve deneyimin bulunduğu Biga gibi yerlere destek ve teşviklerde öncelik verilmelidir. Verilmelidir ki, daha hızlı biçimde katma değer üretilsin, normal ekonomik sürece yeniden girilsin.

Biga’ya bu nedenle biraz daha fazla ilgi gösterin.

Önceki gün Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışması etkinliğimizde anlattım. Yüzbinlerce büyük ve küçükbaş hayvan besleme potansiyeli olan bir ilçeyiz. Tarımı, hayvancılığı biliyoruz.

Sanayileşmemiz dış destekle değil, kendi ilçe imkanlarımızla yıllar önce yola koyuldu. Bugün Biga Organize Sanayi Bölgesi, genişleme alanı ihtiyacında.

Tarihsel olarak ticaret kültürüne sahibiz. Güney Marmara’nın her şeye karşın ticaret merkezi konumunu sürdürüyoruz.

Biga Fuarı, kendi öz gücü ile gelişerek, 100 binden fazla ziyaretçinin geldiği bu yapısıyla, örnek bir tanıtım çabasıdır.

Devlet yetkililerine ve siyaset adamlarına rica ediyorum:

Önümüzü açın!

Türkiye’nin, çalışkan, üreten yapılara ihtiyacı var ve onları destekleyin.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak, biz üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız.

Biraz sonra 12. Biga Fuarı’mızı birlikte gezeceğiz. Standları dikkatle inceler ve katılımcı firmalarımızın yetkilileri ile biraz sohbet edersek, potansiyeli de göreceğiz.

12. Biga Fuarı’mızın Bigamıza, Güney Marmara’ya ve ülkemize hayırlı işler, bol ve bereketli kazançlar getirmesini diliyorum.

Katılımcılara, ziyaretçilere ve siz tüm misafirlerimize, Biga TSO adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.\\\"

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 23:00
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER