Biga yerel siyasetinde ekmek kavgası

0

banner1
Biga yerel siyasetinde ekmek kavgası
banner2
banner3

Biga Belediyesi\\\'nin kendi binası önündeki meydanda, fırınlardan toplama ekmekle, Halk Ekmek Büfesi açma garabetini, Bigazete olarak haberleştirmiş, ancak aralarında bazı fırıncıların da bulunduğu yerel iktidar gücüne yaslananların terbiyesizliğe varan tepkileriyle karşılaşmıştık. Biga Belediyesi\\\'nin Halk Ekmek Büfesi garabetinin hangi sonuçlar doğuracağını görmüştük. Şimdi o sonuçlar, birer birer ortaya çıkmaya başladı.

Biga Ekmek Fiyat Tesbit Komisyonu 4 Ocak 2018 günü toplanmıştı. Dört kişilik komisyonun üyeleri kaymakam, belediye başkanı ve iki meslek örgütü üyesi, (fırıncıların üyesi bulundukları üç oda; Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Lokantacılar Odası, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası, ancak komisyonda Lokantacılar Odası yok.) Komisyon toplantısında, Biga Kaymakamı elindeki Hükümet kaynaklı yazılı veriye dayanarak ekmek fiyatının 1 lira olmasında, belediye başkanı ve oda temsilcileri de 125 kuruş olmasında ısrar edince, toplantı tutanağı 1\\\'e karşı 3 oyla 250 gram ekmek 125 kuruş olarak belirlenmiş.

Çanakkale il merkezinde, Çanakale Valiliği\\\'ndeki komisyonda da 1\\\'e karşı 3 oyla benzer karar çıkınca, Biga Kaymakamı ve Çanakkale Valisi ilgili odaları mahkemeye vermiş. Odalar, komisyonlara getirdikleri 125 kuruşluk teklifi kendi yönetimlerinde karar olarak aldıkları ve uyguladıkları için yani ekmek tüketiciye 250 gramı 125 kuruştan satılmaya başlandığı için yargılanıyorlar. Oda yönetimleri yargıya savunmalarını da vermişler.

Komisyonda 125 kuruşluk fiyat kararı verenler, Biga Belediyesi\\\'nce \\\"1 liraya ekmek satan\\\" Halk Ekmek Büfesi açılışında, kurdele kestiler. Oysa en azından iki oda yönetiminin ve hatta fırıncıların çoğunluğunun bu Halk Ekmek Büfesi\\\'ne karşı olduklarını, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık\\\'ı vazgeçirmeye çalıştıklarını ama vazgeçiremediklerini, Bigazete olarak biliyorduk. İki esnaf odası başkanı ve Biga TSO\\\'yu temsilen başkan yardımcısının, \\\"istemeye istemeye ama Biga\\\'da hava bozulmasın diye\\\" belediyenin garabet Halk Ekmek Büfesi\\\'nde kurdele kestikleri de fotoğraflarla belgeli duruyor.

Siyaset tek yanlı \\\"dediğim dedik, çaldığım düdük\\\" şeklinde yürümüyor. Bu çelişik durumu seyretmesi beklenemeyecek olan AK Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin, bugün işte böyle bir basın bülteni yayınladı:

BU NASIL BİR ÇELİŞKİDİR BAŞKAN ???

Her platform da sosyal belediyecilik anlayışına vurgu yapan Belediye Başkanı İsmail Işık’ın son zamanlarda yaptıkları gerçekten insan aklıyla alay eden türden.  

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Biga Belediyesi Halk Ekmek Noktası’nın açılışı yapıldı. O gün yapılan açıklama da her gün 2000 adet ekmeğin 1 liradan satılacağı ifade edildi. Buraya kadar her şey normal herhangi bir itirazımız sözümüz yok vatandaşımızın hanesine ucuz ekmek götürebilmesi bizleri de fazlasıyla memnun eder.

Gelelim bizlerin anlamak da güçlük çektiği noktaya. 04.01.2018 tarihinde Biga Kaymakamı Mustafa Can Başkanlığında, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odası Temsilcisi Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Mutur’dan oluşturulan komisyon 04.01.2018 Perşembe günü Kaymakamlık makamında ekmek de uygulanacak fiyat tarifesi konusu ile ilgili toplandı. 

Oluşturulan komisyonun ana gündem maddesi ekmek zammı.  Kaymakam Mustafa Can Türkiye Fırıncılar Federasyonu’ndan alınan 12.12.2017 tarihli verilere göre 61 il de 250 gram ekmek fiyatının 1 TL ve 1 TL altında olduğunu belirterek Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin ekmek zammı ile ilgili kararının (200 gram ekmek 1 TL / 250 gram ekmek 1.25 TL) reddedilmesi gerektiğini belirtti.

Komisyonun diğer üyeleri Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Mutur ortak bir kararla 200 gram ekmeğin 1 TL den 250 gram ekmeğin 1.25 TL satılmasını uygun gördüklerini belirttiler.

Şimdi gelelim ak koyun kara koyun noktasına. Sayın İsmail Işık’a sormak istiyorum; madem vatandaşımızı bu kadar çok düşünüyor ve evine ucuz ekmek götürebilmesini önemsediğinizi belirterek kısa bir süre önce halk ekmek noktasını hizmete açtığınızı söylüyorsunuz, o zaman ekmek zammı ile ilgili komisyonda neden hayır oyu vermiyorsunuz sayın başkan. Niçin Biga’da birçok nokta da insanların kursağına ucuz ekmek girmesini engelleyip ekmeğin 1 TL den satılmasının önüne geçiyorsunuz. Burada amacımız fırıncı kardeşlerimizi gücendirmek değil sakın yanlış anlamasınlar. Ancak komisyonca alınan bir karar belirlenen bir tarife var ise bunun ayrım gözetmeksizin ilçemizin her bir noktasında uygulanması en adaletli hareket şekli değil midir? Siz ki adalet için kilometrelerce yürüyen bir partinin belediye başkanısınız bu nasıl bir adalet ve dürüstlük anlayışıdır.  İlgili komisyon yazısı burada herşey delili ile birlik de açık ve net. Yalan dolan sahte belgeler yok imzanızın olduğu komisyon kararı ortada. Rüzgâra göre şekil almanın bir manası yok. Size tavsiyem insanların aklıyla alay etmekten biran önce vazgeçip ya olduğunuz gibi görünmeniz ya da göründüğünüz gibi olmanızdır sayın başkan.

Saygılarımla

Ahmet ŞAHİN

Ak Parti Biga İlçe Başkanı\\\"

\\\"CHPBigalıyı aşağılayan Halk Ekmek uygulaması
CHP etiketli Biga Belediye Başkanı\\\'nın ucuzluk büfesi, giderek 88 bin Bigalı\\\'ya hakarete dönüşüyor.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 17:16
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER