Rekor borçlar taşınmaz satışı doğurdu

0

banner1
Rekor borçlar taşınmaz satışı doğurdu
banner2
banner3

İller Bankası kaynaklı haberlere göre, 1 milyar 073 milyon lira ile Türkiye\\\'nin en borçlu belediyesinin Bursa Büyükşehir Belediyesi olduğu açıklanmıştı. Bu rekor düzeydeki borç, AK Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe\\\'nin \\\"metal yorgunluğu\\\" gerekçesiyle görevden alınması ve yerine Alinur Aktaş\\\'ın belirlenmesiyle gündeme gelmişti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi\\\'nin 2 milyar 650 milyon lira olarak belirlenen 2018 yılı bütçesinin, diğer bankalara olan borçlarla birlikte yarısını aşan borçları, iş yapmasını da engeller hale gelmesi üzerine, taşınmaz varlık satışı öncelik kazandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İzmir yolu üzerindeki Başköy’de, Minteks ve Marmarabirlik’in karşısındaki alanda bulunan ve 2’si akaryakıt istasyonu, 4’ü de ticaret alanı olarak planlanan 6 taşınmazı satışa çıkarıyor. Başköy’de ticaret alanı, belediye hizmet alanı ve donatı alanlarının da içinde olacağı ticaret maksatlı planlanan 133,7 hektarlık alan yatırımcıların ilgi odağı olacak. Bu alanda Bursa Büyükşehir Belediyesi adına tescilli 2’si akaryakıt istasyonu ve 4’ü de ticaret alanı olan 6 taşınmazın satışından elde edilecek gelir, Büyükşehir Belediyesi\\\'ni finansal olarak nefes aldırmayı amaçlıyor.

Ticaret alanı ihtiyacının karşılanması için yapılan plan değişikliğine göre; Başköy Mobilyacılar Sitesi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne hibe edilen, 2 adet akaryakıt istasyonu ile 4 adet ticaret alanının bulunduğu toplam yaklaşık 60 bin 251 metrekarelik arsa, yapılacak ihalenin ardından talep sahibi yatırımcılara devredilecek. Arsaların satışı mart sonunda ihaleye çıkarılacak. 

Öte yandan yürürlükteki imar planına göre ihale konusu 3.780 metrekare ve 2.674 metrekare alanlı 2 akaryakıt istasyonu parseli için emsal 0,40 olarak belirlenirken; 18.370 metrekare, 13.012 metrekare, 8.927 metrekare ve 13.485 metrekarelik alanlarıyla 4 ticaret parseli için de emsal 1,40 olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 17:28
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER