Çanakkale Cezaevi'ne mahkeme kuruldu

0

banner1
Çanakkale Cezaevi'ne mahkeme kuruldu
banner3

Çanakkale’de, geçtiğimiz Aralık ayında başlayan ve ardından da çeşitli zamanlarda devam eden FETÖ/PDY operasyonlarında gözaltına alınan 6’sı tutuklu toplam 66 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması başladı. Sanık, mağdur ve müşteki sayısının fazla olması nedeniyle duruşmalar Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda yapılıyor.

Çanakkale’deki FETÖ/PDY davasında, 6’sı tutuklu, 66 sanığın Çanakkale 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülecek davası, güvenlik önlemleri ve sanık, mağdur, müşteki ve tanık sayılarının çok fazla olması nedeniyle, Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda görülmeye başlandı. Aralarında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) eski rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ile çok sayıda işadamının da bulunduğu sanıklar ile duruşmada mağdur ve müştekiler ile tanık olarak dinlenecek kişiler sabahın erken saatlerinden itibaren cezaevine gelmeye başladı. Duruşma nedeniyle cezaevi girişinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Giriş, polis bariyerleri ile kapatılırken duruşma için gelen tutuksuz sanıklar, kimlik kontrolü ve üst aramasının ardından içeriye alındı. Ardından da burada bekleyen minibüsler ile duruşmanın yapılacağı cezaevi salonuna taşındı.

Dava, 368 sayfalık iddianamenin okunmasıyla başladı. Sanıklar, mağdur ve müştekiler ile tanıkların dinleneceği duruşmanın 8 gün sürmesi bekleniyor. Duruşmaya katılacaklar da 8 gün boyunca cezaevine gelip gidecek. Duruşmaya 6’sı tutuklu 66 sanık, 28 mağdur, 11 müşteki ve tanıklar ile avukatlar ile birlikte yaklaşık 200 kişi katılacak. Geçtiğimiz Aralık ayında Çanakkale merkezli toplam 10 İlde düzenlenen ve sonraki günlerde kapsamı genişletilerek sürdürülen operasyonlarda yakalanan sanıklar, ’FETÖ/PDY örgütü yöneticisi ve üyesi olmak, silahlı örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, teröre finansman sağlamak, resmi belgede sahtecilik, yardım toplama ve Dernekler Kanunu’na muhalefet’ suçlamasıyla yargılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 20:58
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER