Renklendirmek için trafolar doğru mu?

0

banner1
Renklendirmek için trafolar doğru mu?
banner3

Kent içindeki elektrik trafolarının üzerine resimler çizilmesi görsel açıdan ne kadar hoş ise tehlikeleri de o kadar artıyor. Biga\'da bir elektrik trafosunun boyanması sırasında işçilerden birinin elektriğe çarpılarak sağlığını yitirdiği, unutulmaması gereken bir olay. Trafoların dış yüzeylerinin renklendirilmesinde konu üç boyutlu resimlere kadar uzanınca tehlike daha da büyütülmüş olmuyor mu? Özellikle çocuklar, üç boyutlu resimlerden etkilenip trafo duvarlarına daha çok yaklaşmaz mı?

Kentlerde sayısız çirkin kamu yapıları duvarları, istinad duvarları, köprüler, kaldrımlar, merdivenler varken... İşin içine bir de üniversite denilen bilim üretme adresi girmişse...

Bu soruları sormadan aşağıdaki haberi paylaşamazdık. 

Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Karesi Belediyesi işbirliğinde başlatılan ’Trafo Renklendirme Yarışması’ sonuçlandı, dereceye giren öğrenciler ödüllerini Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’dan aldı.

Şehrin 10 noktasında bulunan trafoları motiflerin yanı sıra günümüz çizgi film kahramanlarını 3 boyutlu olarak trafolara taşıyan öğrencileri ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Çimen’i makamında ağırlayan Başkan Yılmaz, \"Sizler, Balıkesir için önemli bir işe imza attınız, şehri renklendirdiniz. Bir şehirde sanat ve sanatla ilgilenenler varsa o şehirde demokrasi oturmuş, huzur ise büyük ölçüde sağlanmış demektir\" açıklamasında bulundu.

Öğrencilerle tek tek tanışarak, trafo boyama süreçleri hakkında bilgiler alan Başkan Yılmaz, \"Sayenizde kentimizdeki bir çok trafo birer sanat eserine dönüştü. Sanatı sokakla ve halkımızla buluşturduk. Vatandaşlarımızın da bu eserleri benimseyerek sahip çıkacaklarına ve özenle koruyacaklarına eminim\" dedi. \"Sanat sokakta güzel\" diyen Yılmaz, belediye olarak ’renkli sokaklar, mutlu hayatlar’ anlayışıyla hareket ettiklerini, sokakların gri görüntüsünü renklendirerek, vatandaşlara huzur ve mutluluk sağlayan ortamlar oluşturmak için çalıştıklarını da ifade etti.

Trafo Renklendirme Yarışması’nda dereceye girenler ise şöyle: Jüri Özel Ödülü: Emre Geçer - Gürkan Güneş (Hatırat), Yarışma 3’üncüsü: Göker Özkemer - Mustafa Yurduer (Balıkesir Kolajı), Yarışma 2’ncisi: Esma Bayduman - Kübra Akburak (Mazideki Balıkesir), Yarışma 1’ncisi: Dilara Kanpara - İbrahim Baştürk (Minyonlar Firarda)

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 12:08
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER