Bandırma'nın atık su sorunu çözülüyor

0

banner1
Bandırma'nın atık su sorunu çözülüyor
banner3

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bandırma’nın atık su arıtma tesisi sorununu çözüyor. Proje kapsamında 29 milyon 318 bin Euro’luk yatırım yapılacak.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bandırma’nın yıllanmış sorunu olan artık su arıtma tesisi projesini gerçekleştirmek için yaklaşık 2 yıldır yürüttüğü çalışmalarda son noktayı koyuyor. 100 dönümlük alanda 29 milyon 318 bin Euro’luk yatırımı gerçekleştirecek. Bandırma’nın Livatya bölgesi İstanbul Deresi mevkiinde gerçekleştirilecek projenin halen ÇED süreci ve fizibilite çalışmalarının Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ koordinasyonunda sürdürüldüğü, projenin 2017 yılı sonu veya 2018 yılına kadar yaşama geçirilmesinin beklendiği bildirildi. Atık su arıtma tesisi sorununun çözümü doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iş birliği ve AB Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nın müşterek çalışmasında adım adım sona yaklaşıldığı öğrenildi.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BASKİ Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, Bandırma Belediye yönetimleri tarafından 2005 yılında ilgili Bakanlık ile ortak yürütülerek başlatılan çalışmalar, Büyükşehir yasasının 2014 Mart yerel seçimleriyle fiiliyat kazanması sonrası konunun aciliyeti nedeniyle Büyükşehir ve BASKİ tarafından ciddiyet ve titizlikle yürütüldü. Projenin gerçekleşmesinde en önemli unsur kabul edilen yer büyüklüğü ve mülkiyet sorunlarının aşılarak Bandırma Livatya bölgesi İstanbul Dervsi mevkiinde mülkiyeti Bandırma Belediyesi’ne ait alanın tapusunun Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesiyle, projenin 96 dönüm alanda yapımı kararlaştırıldı.
İleri biyolojik atık su arıtma tesisi olarak gerçekleştirilecek proje kapsamında, terfi merkezi, 100. Yıl Mahallesi’nde terfi istasyonunun taşınması, mevcut içme suyu depolarının yenilenerek kapasitelerinin arttırılması, derin deniz deşarj ünitesinin kıyıdan bin 300 metre uzunlukta yapımı, şehir içi isale hatlarının yenilenmesi, alt yapısı olmayan ya da eksik olan mahallelerin eksikliklerinin tamamlanmasının gerçekleştirileceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 13:18
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER