Biga Kiminismail Kent Hizmetleri A.Ş.

Tarih 27 Temmuz 2015. Ferhan Cesur isimli genç 50 bin TL sermayeli bir anonim şirket kurdu, ardından da bu şirketi Biga Belediyesi'ne bağışladı. Biga Belediye Başkanı kiminismail, bağışlanan bu şirketi aldı, kendi tek kişilik şirketine çevirdi. Yıl 2019, aylardan Mart. Biga Kent Hizmetleri Turizm Sanayi Ticaret A.Ş. adlı şirket 7 milyon 993 bin 126 lira sermaye ile yoluna devam ediyor.

Hangi yoldan geçiyor, neyle geçiyor, nereye gidiyor, nasıl gidiyor bilen, duyan yok! İddialar ise kahvehane muhabbetlerinde yerini çoktan aldı.

kiminismail bu şirkete Biga Belediye Mezbahası'nı aktardı, otoparklar aktardı, belediyeye ait bir çok arsayı aktardı. Gerçek sermeyesinin 30 milyon lirayı aştığı iddia edilse de, kiminismail kendi şirketi saydığı bu şirketle ilgili kimseciklere bilgi vermiyor.

Bakınız! Buraya kadar, sansasyon yaratmadan, sakin sakin anlatmaya çok özen gösterdiğim, ama bundan sonrasını yumuşak bir üslupla anlatabilmek, benim beceri sınırlarımı da aşıyor. Bu yüzden, iddiaları aktararak sormaktan başkaca çarem de kalmıyor.

İDDİA 1-Anonim Şirket bir sermaye şirketidir. Sermaye şirketleri ise Türk Ticaret Kanunu'nu 1524. Madde gereğince, yasal web sayfaları bulunmak zorundadır. Bu sayfaların olma zorunluluğu "şeffaflık" ilkesi gereğidir. Hele ki Biga Kent Hizmetleri Turizm Sanayi Ticaret A.Ş. Biga Belediyesi sınırları içinde yaşayan herkesin malı iken... Böyle bir web site 4 yıldır ortada yoktur. Bu şirket ile ilgili kaynağından bilgi alınamamakta, kiminismail'in çiftliği durumundadır.

İDDİA 2-2018 yılı gider bütçesinde yalnızca kültür ve sosyal işler için harcananan paranın 8 milyon 587 bin lira olduğu dikkate alınırsa, aynı yıl için tahmin, Mezbaha Giderleri'nin 2 milyon 011 bin lirayı da buna eklersek, 10,6 milyon lira nakit para, bu şirkete aktarılmıştır.

İDDİA 3-Bu şirketin, halen aktarılan belediye varlıkları ile birlikte değeri 30 milyon liranın üzerindedir.

İDDİA 4-Biga Kent Hizmetleri Turizm Sanayi Ticaret A.Ş.; bizim sırlarla kaplı olduğu için kiminismail dediğimiz, Tek Kişi'nin sahibi bulunduğu bir şirkettir. Bu şirket üzerinden dilediğine, dilediği miktarda ulufe dağıtabilmektedir. Örneğin İstanbul'dan gelip gittiği söylenen bir organizatör kadına kurulduğu günden bu yana 10 milyon lira aktardığı konuşulmaktadır.

İDDİA 5-Tek Kişi yönetimindeki bu şirket, 55 bine yaklaşan nüfusu bulunan Biga'da, yalnızca 1.200 dolayında kendi çevresindeki insana hizmet vermektedir.

İDDİA 6-Biga Kent Hizmetleri Turizm Sanayi Ticaret A.Ş.; şirketinin oldukça lüks binek araçlar kiraladığı ve bu araçların kimlere tahsis edildiği bilinmemektedir.

İDDİA 7-Biga Kent Hizmetleri Turizm Sanayi Ticaret A.Ş.; deve güreşleri, Biga'daki ışıklı ışıksız reklam tabelalarının da yetkili şirketi olduğu, bu tür çok sayıda operasyon ile, Tek Kişi'nin yakınlarına haksız çıkarlar sağladığı konuşulmaktadır.

Bunlar iddiaların yalnızca küçük bir bölümü.

Bunlar doğru mudur?

Doğru ise ayyuka çıkmış bunca iddialara karşın, CHP etiketli Biga Belediye Başkanı, görevi devretmesine kısa bir süre kaldığı halde neden hiçbir yazılı açıklama yapmamaktadır?

Yerel seçimi kazanıp, bir 5 yıl daha bu sırların üzerini örteceğini sanıyorsa, aldanıyor. Tam 5 yıldır Sayıştay denetimi yapılmadı, Sayıştay'ın daha fazla beklemesi artık olanaksız. İçişleri Bakanlığı, yerel siyasete müdahale etmemek gibi yanlış bir davranış içinde girerek, bu tür sır şirketlerin bilgilerini gerçek sahipleri olan yerel halktan daha faza gizlemeye hakkı bulunmuyor.

Bigazete olarak iddiaları yazdık. Yazılı olmak koşuluyla, varsa yanıtlarını gönderirlerse, Bigalı ile paylaşmaktan mutluluk duyarız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selahattin yılmaz
Selahattin yılmaz - 3 ay Önce

Adil hocam iyi güzelde bu yasal veb sitesi bulundurmak ve diğer iddialar için vatandaş ne yapsın bunların denetimini kim yapması gerekiyorsa o yaması gerekir yapmıyosa orda göz yumma veya görevi suistimal vardır

Özgür Mete
Özgür Mete - 3 ay Önce

İddia diyorsun ispatlamak zorunda sin ismalayamazsan ne derler biliyomusun?????

Adil Korkut
Adil Korkut @Özgür Mete - 3 ay Önce

Özgür Mete. İddialar benim iddialarım değil. Sokağa çık, bunlar ve daha fazlası her yerde konuşulan iddialar. Halka ait değerlerle Tek Kişi'ye peşkeş çekilen bir anonim şirket ile ilgili bilgiler nasıl elde edilebilir acaba? Ya sahibi yasaların gereğini yapacak ve halka anlatacak, ya da devlet halka zarar verdiği kuşku götürmez şeyler oluyorsa el koyup açıklayacak.

Müjdat ŞEN
Müjdat ŞEN - 3 ay Önce

Bu iddalar doğru ise hemen soruşturma açılsın

Emin Beslen
Emin Beslen - 3 ay Önce

Mükemmel bir iddia bunların Allah korkusu yok

Orçun akarcalı
Orçun akarcalı - 2 ay Önce

İnsan suçsuz olsa sonuna kadar arkasında durur ve kendini savunur hemde ölümüne bi açıklama yapılmadıgına göre demek ki doğruluk payı çok yüksek herkes bi kere düşünsün bunlar iftira olsa ve bununla suçlansa ne yapardı cıkıp kendini mi savunur yoksa kaçıp susarmıydı