Biga Belediyesi bugün suç işlemeye başladı

Vali, kaymakam, vekiller, kooperatif üyesi esnaflar ceza yaptırımı için bugünü bekliyordu. Yargı kararına karşın...

banner1
Biga Belediyesi bugün suç işlemeye başladı
banner3

Biga Belediyesi'nin CHP'li Belediye Başkanı İsmail Işık'ın bu ilk suçu değil. Yargı süreci başlayan, başlaması gereken, henüz soruşturmaya konu edilmeyen suçlarının ötesinde; bugün öylesine bir girişimiyle suçlar işledi ki; bunun adına "Cahil Cesareti" nden başka bir şey denemez.

76 Nolu Biga Kentiçi Minibüsçüler Kooperatifi 60 ortak ve biri de kooperatifin olmak üzere 61 minibüsle Biga kent içi ulaşımını sağlıyordu. Belediye kasasında para bitince, CHP'li Başkan İsmail Işık 10 minibüs hattı için yeni bir ihale daha açtı. Yaklaşık 4 milyon liraya ihaleyi tamamladı ve parayı da harcadı. İhalede hat alan kişiler, yeni araçlar aldılar ve maliyet 6 milyon lirayı aştı.

Kooperatif ortakları bu karara tepki gösterdi. Bugüne dek belediye başkanlarınca adeta atanan kooperatif başkanlarının sonuncusu istifa etti. Yerine gizli oyla başkanın adamı olmayan bir şoför esnafı seçildi. Bu arada, kendi kişisel çekici işleri ile meşgul Biga Şoförler Odası Başkanı da kongrede değiştirildi, yerine 76 Nolu Biga Kentiçi Minibüsçüler Kooperatifi ortağı Sait Tanur seçildi. Seçilmeden önce Bigazete'ye "Şoför esnafının hakları için çalışacağım" sözü veren Sait Tanur, seçilir seçilmez Belediye Başkanı İsmail Işık'ın uydusu haline geldi. Tanur hala İsmail Işık'ın ağzının içine bakarken, kooperatifin diğer ortakları yargıya başvurmuştu bile...

Çanakkale İdare Mahkemesi "yürütmenin durdurulması" kararı vermeyince, Biga Belediye Başkanı Işık ve çevresi, süreci izleyen ve haberleştiren Bigazete'ye saldırdılar. Çanakkale İdare Mahkemesi 10 Aralık 2018 tarihinde kararını verdi. Biga Belediye Meclis Kararı da hukuka aykırıydı, ihale de. Her ikisi de iptal edilmeliydi.

Mevzuat gereği, taraflara tebliğler, itirazlar için 1 aylık süre vardı. Biga Belediyesi bu süreyi de önemsemedi. İşin tuhaf tarafı, kayıtlara göre 10 minibüs hattının daha ihaleye çıkarılmasını isteyen Belediye Bakanı İsmail Işık değil, Yazıişleri Müdürü. Kararı da Biga Belediye Meclisi verdi. Kaldı ki, Biga Belediyesi'nin bugün 10 minibüsü ulaşımdan çekerek, bir üst idare mahkemesine başvurma hakkını kullanması da söz konusuydu. Bunu halen de yapabilir. Bigazete olarak konuyla ilgili tanıdığımız hukukçulara sorduk, bugüne dek böyle bir kararı bir üst mahkemede iptal ettiren bir belediyeye, onlar da tanık olmamışlar.

Bugün 10 Ocak 2019 Cuma. Bir aylık süre doldu. Bigazete olarak görüntülediğimiz gibi, 10 minibüs, kent içi taşımada bugün çalışıyor. Türkçesi, bugün Biga Belediyesi resmen suç işliyor. Hem de bir tane suç değil. Çanakkale İdare Mahkemesi kararına uymayarak birinci suçu işliyor. 76 Nolu Biga Kentiçi Minibüsçüler Kooperatifi ortağı olmayan 10 minibüs üzerine kooperatifin adını yazdırarak sahtecilik yapıyor.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Biga Kaymakamı Mustafa Can AK Parti Çanakkale milletvekilleri ile birlikte, geçtiğimiz günlerde 76 Nolu Biga Kentiçi Minibüsçüleri Kooperatifi'ni ziyaret etmişlerdi. Vali Tavlı "Bir aylık süre dolduğunda minibüsler çalışırsa suç işlenmeye başlanmış olur. Biz de gereğini yaparız" demişti. Şimdi mevcut fiili durum İçişleri Bakanlığı'na bildirilecek ve 10 minibüsün trafikten men edilmesi için uygulama başlatılacak. Araçları bağlanan ve Biga Belediyesi'ne güvenerek yüzbinlerce lira para harcayan 10 ihalezede, bu durumda ne yapacak, o da işin bir başka yönü. 

Kendini hukukun üstünde gören İsmail Işık ile ilgili "ne olacak?" diyorsanız, onun yanıtı AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan'da. Çoktan görevden alınması gereken CHP'li Biga Belediye Başkanı İsmail Işık'ı kollayan bizzat kendisi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 15:31
banner4
YORUM EKLE
YORUMLAR
İRFAN YARAN
İRFAN YARAN - 6 ay Önce

BU ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI MESCLİS BAŞKANI ANAYASAYI HİÇE SAYIYORKEN BİGA BELEDİYESİ TRIŞKADAN MAHKEMENİN KARARINA UYMAMIŞ KOMEDİNİN KRALI BU

Recai
Recai - 6 ay Önce

Şener

SIRADAKİ HABER