Biga Belediyesi meclis toplantısında hava biraz gerginleşti

Biga Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı yapıldı; biri gündem, biri gündem dışı konu havayı biraz gerginleştirdi.

banner1
Biga Belediyesi meclis toplantısında hava biraz gerginleşti
banner3

Biga Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısı, Ramazan Bayramı nedeniyle bir hafta sonra 11 Haziran 2019 Salı günü Biga Belediyesi Meclis Salonu'nda yapıldı.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında gündeme alınan 12 madde belediye meclis üyelerince görüşülürken ilk olarak Çiftçi Malları Murakabe Heyeti seçimi yapıldı. 4081 sayılı Çiftçi Mallarını Koruma Kanunu gereği yapılan Çiftçi Malları Murakabe Heyeti seçimi gizli oy ile yapıldı. AK Parti grubundan Meclis Üyesi Nazım Hikmet Keskiner'in teklifte bulunduğu liste oy birliği seçildi.

Çiftçi Malları Murakabe Heyeti  Asil üyeler

  1. -Yahya Bulan
  2. -Mümin Kahraman,
  3. -Mehmet Tamer Ergün,
  4. -Murat Ceylan
  5. -Cüneyt Oflaz

Çiftçi Malları Murakabe Heyeti  yedek üyeler

  1. Kerim Özdemir
  2. Sıtkı Keçeci
  3.  Mehmet Altındiş
  4. Tevfik Başarır
  5. Taner Kömürcü.


Görüşülen gündem maddeleri içinde bulunan "belediye başkanının zorunlu gördüğü takdirde, Belediye Meclis Üyeleri arasından görevlendireceği iki adet başkan yardımcısına ödenecek aylık ücretin tespitinin görüşülmesi"  maddesinde söz alan  CHP Grup Sözcüsü Ergün Tulnay kağıttan bire bir okuduğu konuşmasında, iki başkan yardımcısına ödenecek aylık ücretin, yıllık bazda toplamının Biga Belediyesi'ni zarara uğratacağını iddia ederek itirazda bulundu. Bu maddeye CHP grubu red oyu kullandı.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Bizler değerli halkımıza daha iyi hizmet sunabilmek ve sorunları kısa zamanda çözebilmek için, kanun ve yasaların belediyelere verdiği bir hakkı kullanıyoruz ve belediye başkan yardımcılıklarını önemsiyoruz. Biz hizmet yolunda adım attığımızda her zaman bu iş ekip işi dedik ve belediyemizi de ekip ruhuyla yöneteceğimizi ifade ettik. Çünkü halkımızın teveccühüyle görevde bulunan her birimizin donanımı ve bilgi birikimi farklıdır. Şimdi hesap yapmasını çok iyi bilen arkadaşların belediye borcunun nereden nereye ulaşmasına rağmen son beş yılda neden bu hesapları yapmadığını da ben kendilerine soruyorum. Bu hesapları yapmayanlar şimdi başkan yardımcılarının matematiksel hesabını yapmaya çalışıyor. İlçe başkanlığınız, siyasi partiniz bir yazıyı yazarak önünüze koymuş ve siz de bunu burada okudunuz. Elbette ki bu da sizin göreviniz” sözleriyle yanıt verdi.

Gündeme gelen çatı ve çatı terasları ilgili maddede CHP grubundan söz alan Meclis Üyesi Alper Şen, " Bu madde ile çatıların 110 cm yükselmesine izin veriyoruz, şuan belli sıkıntıları çözüyor olabiliriz. Ama ilerleyen yıllarda sorunlarla karşılaşabiliriz" dedi. Bu madde oy çokluğu ile kabul edildi. 

Toplantı gündeminde yer alan, Biga 1/5000 ölçekli ilave Revizyon Nazım İmar Planları ve 1/1000 ölçekli ilave Revizyon Uygulama İmar Planı Kararlarının, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün raporu yazısı ile İmar Komisyon raporundaki plan tutanakları ve plan kararlarına yönelik detaylı bir şekilde inceleme ve araştırma yapılması için oybirliğiyle komisyona sevk edildi.

Gündem dışı olarak, 8-14 Temmuz 2019 tarihleri arasında Bosna Hersek’te gerçekleştirilecek olan Srebrenitsa katliamının anma etkinliklerine Belediye Başkanı, Meclis Üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Biga’yı temsilen görevli katılım sağlamaları için görüşme yapıldı. Görüşmede, ulaşım olarak kullanılacak otobüsün belediye bütçesinden ödenmesi, katılımcıların diğer tüm giderlerinin ise kendileri tarafından karşılanması oybirliğiyle kabul edildi.

Toplantı sonunda gündem dışı söz alan Meclis üyesi Sıtkı Keçeci sosyal medya hesaplarında bir meclis üyesine yapılan hoş olmayan yorumlar konusundaki rahatsızlığını dile getiren konuşmasının ardından, kısa süreli bir gerginlik yaşandı. 

Biga Belediyesi Meclis toplantısında belediye başkan yardımcısı görevlendirilmesi ve hoş olmayan sosyal medya yorumları ortamı kısa süreli olsada gerginleştirdi.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'nın kapanış konuşmasının ardından toplantı sona erdi. Biga Belediye Meclisi Temmuz ayı Meclis toplantısı ise 2 Temmuz 2019 Salı günü gerçekleşek.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 13:03
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER