Biga Belediyesi Tüketen Belediye

18 Eylül Biga'nın Kurtuluş Günü, garip kıyafetli Romanyalı kızlar sahnedeydi. Oysa Biga, 3 yılda kendi müzisyenlerini üretebilir.

banner1
Biga Belediyesi Tüketen Belediye
banner2
banner3

Biga Belediyesi parasıyla popçu diye konser vermeye getirilen kişileri herhalde bilmediğimiz birileri belirliyor. 18 Eylül Biga'nın Kurtuluş Günü nedeniyle düzenlenen konser dizisinde, şarkı söylemekten uzak ama teşhircilik kokan garip kıyafetli Romanyalı kızların ne işi vardı, anlayamadım. Büyük bir kitle anlamış olmalı, öylesine mutlular ki; 23 Nisan'da Moldovyalı, 19 Mayıs'ta Gürcistanlı ve 29 Ekim'de Ukraynalı popçular neden konser vermesin, değil mi ya?...

Ben işin magazin boyutunu belediyecilere bırakayım, yıllardır bu konuda ne anlatıyorum, onu bir kez daha ve anlaşılır biçimde paylaşayım. Bunu yaparken, Biga Belediyesi CHP'li yönetiminin, nasıl bir Tüketen Belediye olduğu kayıtlara geçsin. Sırf partizanlık için hangi anlayışa şak şak yapıldığını, hangi anlayışa hakaretler edildiği de anımsanmalı. Ben elbette bunları, dinlerden de önce var olan "saf ahlak" sahiplerinden bekliyorum. CHP'li Biga Belediye yönetimi tercihlerini, halkı yozlaştırmayı göze alarak, birilerine komisyonlar dağıtmaktan yana kullandı. Yozlaştırdıkları da, en küçük eleştiriyi okumadan, anlamadan ve kendisinin nasıl salak yerine konulduğunu fark edemeden, belediyeci savunuculuğu rolü oynuyor.

Günümüzde bir pop konserinin maliyeti, neresinden baksanız ölüsü bir akşamlığına 100 bin lira. Halkın parasını vereceksiniz, pop müziği konseri kiralayacaksınız ve bunun adı Biga Belediyesi Kültürel Etkinlikleri olacak. Yıl içinde artık ne kadar özel gün belirlemişseniz, o sayıda pop konseri. Tümü belediye kasasından. Oysa Edremit Belediyesi 250 binden fazla kişinin izlediği, 90 rock ve metal grubunun katıldığı, hayli de riskli olan bir yaz etkinliğini, yıllardır ciddi bilet paraları alarak düzenliyor. Kim neyi dinlemek istiyorsa, gidiyor ve bedelini ödüyor. 

Biga'da müzikle üretken biçimde ilgilenecek 8 lise var. Belediye Başkanı mı seçildin. Otur İlçe Milli Eğitim Müdürü ile bir masaya özetle:

"Belediye olarak ilk etapta liselerdeki gençlerimizin, çalgı çalmasına destek olacak bir projemiz var. Kültür Merkezimiz var. Orada müzik stüdyoları ve müzik türüne göre orkestra çalgıları olacak. Tasavvuf Müziği, Klasik Türk Müziği, Türk Halk Müziği, Oda Müziği, Caz Müziği ve Rock Müzik de ilk etapta düşündüğümüz türler. Umarım başlangıçta her türü sahiplenen bir lisemiz çıkacaktır. Kendi çocuklarımız çalgı çalabilsin, kendi çocuklarımızın konserlerini dinlemeye, izlemeye bir yerden başlayalım istiyorum. Müdürlüğünüze bağlı okullarda bu projeye eğitici olarak katkı verecek öğretmenler yoksa, eğiticileri de belediye olarak sağlamaya hazırız. Ayrıca gençlerin okuldan stüdyoya ulaşımı ve bir takım motive edici desteklerimiz de olacak."

Hangi İlçe Milli Eğitim Müdürü böyle bir teklifi reddedebilir? Reddederse, ona kim “Eğitimci” diyebilir? Edecektir, hem de sevinç ve mutlulukla…

Evet! Özetini yazdığım bu üretken modeli benden duymadıklarını inkar mı edecekler? Etsinler. İnkar ettiklerinde yalancı olduklarını, etmediklerinde ise üretken belediyecilik yapmak için halktan yararlanmadıklarını kabul etmiş olacaklar.

Sakın aklınıza "aman bu ne pahalı bir proje" diye gelmesin.

Klasik Türk Musikisi Orkestrası çalgıları her şey dahil şişirdiğim fiyatla 50 bin lira. Neler mi var? Ud, Ney, Kanun, Kudüm, Rebab, Keman, Tambur, Yaylı Tambur, Lavta, Klasik Kemençe, Santur.

Tasavvuf müziği orkestrası çalgıları ise sudan ucuz. 10 bin lirayı bulmuyor. İçinde Bendir, Ney, Nevbe, Kudüm, Rebab var.

Türk Halk Müziği Orkestra çalgıları sayıca çok görünse de öyle pahalı şeyler değil. Oturup en yüksek fiyatlardan hesapladım 35 bin lira. Bazı sazlardan birden fazla olmak üzere içinde Bağlama, Divan Sazı, Cura, Tar, Kabak Kemane, Kemençe, Kaval, Zurna, Sipsi, Tulum, Davul, Darbuka, Tef, Kaşık, Zilli Maşa, Yaylı Tambur, Ud, Delbek, Kanun.

Klasik Batı Müziği için senfoni orkestrası iddiamız olamayacağı için, Oda Orkestrası çalgıları ve toplam fiyatlarına baktım. O da 35 bin liraya rahatlıkla alınabilir. İçinde Keman, Obua, Flüt, Viyola, Viyolonsel var. Zamanla enstrümanları artırılabilir diyelim 50 bin lira.

Caz Müziği orkestra çalgıları pahalı aletlerden oluşuyor. Özellikle piyano. Bir duvar piyanosu 40 bin lira. Diğerleri ise 21 bin lira yani toplam 60 bin lira. Neler var içinde? Piyano, Saksafon, Trompet, Klarnet, Trombon, Kontrbas, Gitar, Bateri. Bir hayal edin. Bigalı gençler, Arda Boyları ağıtını caz versiyonu ile çalıyorlar. İddia ediyorum yankısı taa New Orleans'tan duyulmazsa ben de bir müzik dinleyicisi değilim.

Rock/Metal Müzik Orkestra çalgılarına gelince durum değişiyor. Çok fazla aksesuarı var ve aynı sesi çok farklı fiyatlardaki çalgıdan alabiliyorsunuz. Diyelim ki içinde Elektro Gitar, Elektro Akustik Gitar, Bas Gitar, Trompet, Klavye, Trombon, Kontrbas, Bateri olan zengin bir çalgı düzeyinde olsun. 70 bin liraya çözmek mümkün.

Şimdi toplayalım. Tümü, yani tam 6 orkestra 275 bin lira. Biga Belediyesi için bir deve güreşi bütçesi değil. O nedenle fiyatı yükseltiyorum, her yıl 500 bin lira Biga'nın gençleri çalgı çalabilsin, Bigalı'ya konserler verebilsin, her geçen gün daha fazla istekli gencimize bu şans sağlansın diye ayrılabilir. Bu kaynak var. Üç notalı şarkılarla Tüketen Pop Müzik için harcanan paraların yarısı bile yeter.

Peki bir kaç yıl içinde neler olur?

Belediye Başkanısın ya. Ardından otur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile "Çalgı üretimi kursu açınız. Kursu çalgı üretecek biçimde bitirenlere, açacağımız atölyede iş vereceğiz" de. Ortaokul, ilkokul çocukları için amatör müzik aletleri üretsen, yeter!

Bu arada, repertuar oluşturan lise orkestraları kışın kültür merkezi salonunu, yazın meydanları, parkları müzikle canlandırırlar. Ardından yerli gruplar oluşmaya başlar. Kaliteli müzik türlerinin sanatçıları, grupları, bir de bakmışsın Biga'da, belediye parasıyla değil, bilet satarak konser vermeyi göze alıyorlar. Bu kadar müzikle haşır neşir bir yerleşim yerinde, kaliteli müziğin değeri de olur.

Anlaşılsın diye müzikten örnek verdim. Üreten Belediyecilik bu yöntemi sahne sanatlarında ve plastik sanatlarda da uygulayabilir, uygulamalıdır da. 

Şimdi soruyorum:

Ben daha nasıl anlatayım?

(A.K)

Töhmet yaratma! Şikayet edeni açıkla!
CHP'li Biga Belediye Başkanı 'Mahkeme FETÖCÜ olmadığıma karar vermiş' dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 17:55
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER