Biga Beton Park'ta 'Çaylar Başkan' dan!

0

banner1
Biga Beton Park'ta 'Çaylar Başkan' dan!
banner3

Biga\'da, Kavaklık semtinin bitişik düzen apartmanları arasında nefes alma adresi, yemyeşil, kocaman ağaçları olan bir park. Halk arasında adı Kavaklık Parkı. Biga Belediyesi\'nin yıllardır halk diline yerleştiremediği adı da Adnan Menderes Parkı.

İşte orası, artık Uzun Adam\'ın Beton Parkı!

Öykü şöyle başladı:

Biga\'nın Uzun Adamı CHP\'den Biga Belediye Başkanı seçilince, mahalleden CHP\'li deneyimli bir garson \"Kavaklık Parkı\'nda daha kaliteli kafeterya hizmeti verebilirim, işgaliye ile bana verir misin?\" dedi. Bu talebin sebebi de, mahalleden bir ev kadınının, yazdan yaza parkta nefes alan kadınlara çay, kahve servisi yapmak için açtığı küçük bir büfenin zaten bulunuşuydu. Kadın harçlığını çıkarınca kapatıyordu ve pek de verimli sayılamazdı.

Uzun Adam, hiç aklında olmayan bu teklife balıklama atladı. Proje arıyordu ve başkalarının fikirlerini dinleyip, onları kafasına göre kendine maletme alışkanlığı zaten vardı. Mahalleden bir başka gariban kadın buldu. Sözde o kadına işletmeye vermek için Kavaklık Parkı\'na, yani Adnan Menderes Parkı\'na kafasına göre bir proje hazırlattı.

Çaylar Başkan\'dan...

Biga\'nın Uzun Adamı, alkışçı yakın ekibiyle birlikte gelip doldurduğu kahvehanelerde, \"Çaylar Başkan\'dan\" imajlı halkla ilişkiler çalışması yürütüyordu. İstanbul televizyonlarına bile çıkmıştı bu yutturmacayla. Kavaklık semtinde de böyle bir kahvehane muhabbeti yapıldı. Muhabbete, Adnan Menderes Parkı yanındaki dükkanını muhtarlık ofisi yapan Sakarya Mahallesi Muhtarı Mustafa Kurt da katıldı. Biga\'nın Uzun Adamı\'nın liste başından Belediye Meclis Üyesi olan mahallenin eski muhtarı Osman Arslan da hazır bulundu.

Biga\'nın Uzun Adamı, çaylar içilirken, Adnan Menderes Parkı\'nın güzelleştireceğini, içine muhtarlık ofisi de yapacağını anlattı ve yeni park görsellerini paylaştı. Yandaşların alkışları arasında, muhtarın ağzına da bir parmak bal sürmenin mutluluğu ile müsamere sona erdi.

Proje yalan, Beton gerçek!

Sonra bir ihale.

İhale Bigalı ve ilçede lobi gücü de bulunan bir yüklenicide kaldı. Uzun süre işe başlatılmadı.

Bir gün, Biga Belediyesi\'nden olduğu sanılan birileri geldi ve Kavaklık Adnan Menderes Parkı\'nın tam 12 güzelim ağacını kökünden kesti!

Ardından yüklenici parkın içine 4,5 metre yüksekliğinde bir beton yapı inşa etti. Görseller inşaatın önüne asılan pankartta kahvehane muhabbetindekilerle aynı, ama inşaat çok farklı!

Parkın çevresi betonlaştırıldı, araçlar için otoparklar yapıldı. UEDAŞ\'ın panosu vardı, o büyütüldü ve parkın içinde yeri değiştirildi.

Herkes seyretti!

Uzun Adam mahallenin çocuğuydu, seçimde en büyük desteği onlar vermişti ve o kadar güveniyorlardı ki...

Mahallede herkes seyretti. Eski muhtar yeni Belediye Meclis Üyesi, yeni muhtar, mahallenin cadde ve sokakları boyunca uzanan esnafları, çevresindeki apartmanların sakinleri...

Beton Park bir hayalet gibi yükselince, mahalleli \"kandırıldık\" feryadı ile imza toplamaya başladı. Alelacele 90 imza toplandı, muhtar da bastı imzayı ve koskocaman belediye sarayının koskocaman makam salonunda oturan Biga\'nın Uzun Adamı\'na verildi.

Biga\'nın tek yiğidi Bigazete mi?

Başından beri izlediğimiz yerel yönetim yanlışlarının hangi birini yazalım? İnce eleyip sık dokuyarak her şeyi ile bilgi ve belge sahibi olduklarımızdan bazılarını yazdık da ne oldu?

\"Medya yalan yazıyor, iftira edıyor\" denmedi mi? Bu ülkede, gerçek haberleri, gerçek gazetecileri, gerçek medya organlarını; besleme medyanın ele tutuşturlmuş yazı metinleri ile karıştırmayı halk terketmedikçe... 

Mahalleliye Nasreddin Hocam\'ın \"Timur\'un Filleri\" öyküsünü anımsatalım, hala bilmeyen kaldıysa araştırsın öğrensin.

Yüklenici Beton Parkı tamamlamak üzere. Esnaflar dilekçeler verdiler \"tatlı kazançlı bir işletme ortaya çıktı, ihale ile işletmeciye verilsin, çünkü biz de talibiz\" dediler. Rant fiyatı yükseldi ve rekabet kaçınılmaz, gerisini artık semtin lokanta, kahvehane ve kafeteryacıları düşünsün. Tabii bir de, yüksek kirayla gideceği için, gariban mahalleli de, elli kuruşa çay içip oturdukları yemyeşil parkın yerinde yükselen Beton Park\'a bakıp bakıp içini çeksin...

Biga\'nın Uzun Adamı\'nın kendisine bir ekmek teknesi vereceğini sanan gariban CHP\'li kadına mı yanarsın, yazdan yaza kadınlara üç beş çay satıp harçlığını çıkaran diğer gariban kadına mı yanarsın, yoksa kesilen ağaçlara ve ortadan kaldırılan toprak ve üzerindeki yemyeşil örtüye mi?...

Adnan Menderes\'in ahı tutmuş da olabilir.

Dün tekne tutup Yassıada\'ya giden ve TOBB Başkanı\'nın şirketi tarafından adanın betonlaştırılmaya başlanmasını protesto eden CHP\'li yöneticilere de Biga\'dan selam olsun. Kendi partilerinin \"Başkan\" ı ile muhalefet ettikleri \"Başkan\" arasında, anlayış olarak zerre fark görünmüyor. Biri Menderes\'in yargılandığı adayı, diğeri Menderes adı verilmiş parkı betonluyor!

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 14:48
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER