Biga'da Kaymakam var mı?

0

banner1
Biga'da Kaymakam var mı?
banner2
banner3

Son günlerde Bigazete\\\'ye ulaşan yurttaş yakınmalarının en ön sırasına Biga Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı\\\'nın keyfi uygulamaları oturdu. Bigazete\\\'ye ulaşan herhangi bir resmi açıklama bulunmadığı için kayıtdışı medyada gördüğümüz rakamlara göre, 2017 yılında 6 bin 761 kişiye 8 milyon 739 bin 418 lira ayni ve nakdi yardım yapılmış. Muhtaç ailelere de 1.200 ton kömür dağıtılmış.   

Yurttaşların ifadelerine göre; kime hangi gerekçeyle, ne kadar, nasıl yardım yapıldığı meçhul, yapılanların bugün hangi şekle dönüştüğü de meçhul.

Bigazete\\\'ye son aylarda artarak gelen yakınmalardan edindiğimiz izlenim, Biga Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı da olan Biga Kaymakamı, vakıfla pek ilgili görünmüyor. Eğer bir ilgisi veya bilgisi varsa, sürekli protokol tören fotoğraflarını paylaştığı Kaymakamlık sosyal medya sayfasında, yurttaşların sorularına açıklık getirecek verileri ve bilgileri de paylaşır. En azından biz orada görürüz, çünkü medya organı sandığı sözde yayınları görmek, bulmak olanaksız.

Her ilçede kurulu bulunan vakıflardan Biga Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, 8 ayrı ana başlıkta ve ayrıca proje destekleri biçiminde yoksul ve yoksun insanlara destek amaçlı yardımlarda bulunmakla yükümlü. Başkanı Kaymakam yani Hükümet Memuru, Mütevelli Heyet ise yine mevzuat gereği Kaymakam\\\'a bağlı müdürler ile Biga Belediye Başkanı\\\'ndan oluşuyor.

Çanakkale Vali Yardımcısı iken Biga Kaymakamlığı\\\'na vekalet eden Bahir Altunkaya imzasıyla, o dönemde kamuya açıklanan Biga Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Hizmet Standartları Tablosu, halen Biga Kaymakamlığı resmi web sitesinde yer aldığına göre (zaten başkacaca da bir şey yok); mevzuat açısından herhangi değişiklik bulunmuyor.

Bu tabloya göre vakıf neler veriyor?

(İlk başvuruda 20 gün, ardından yapılan başvurularda 14 gün içinde başvuran yanıtını alıyor.)

1.Gıda Yardımı: Gıda yardımının kimlere neler olarak, ne kadar, hangi kriterlere göre verildiğini artık bilmiyoruz.

2.Yakacak Yardımı: Bu kış dağıtılan kömürün kalitesi iyiydi; ancak kaç aileye ve ne kadar verildiği bilinmiyor.

3.Barınma Yardımı: Anlaşılan o ki hiç verilmiyor, çünkü bu alanda şu ana kadar hiç bir bilgi edinemedik.

4.Para Yardımı: Bir defaya mahsus olanları zaten kimsenin bilme şansı bulunmuyor. Periyodik yapılan yardımların aile başına 400 liraya kadar çıktığı bilgisi elimizdeydi, son dönemde 200 liraya indirilenler, verilmesi kesinlerin yakınmaları var.

5.Eğitim Yardımı: Aylık 100 lira olarak birilerine verildiğini duyuyoruz, ancak son aylarda gerçek anlamda ihtiyacı olup başvurusunun reddedildiğini söyleyenlerin yakınmalarını dinliyoruz.

6.Şartlı Eğitim Yardımı: Böyle bir yardım alan var mı bilemiyoruz. Duyumlarımız, Biga dışından gelen üniversite öğrencilerine parti kanalıyla referans verilerek yapıldığı şeklinde.

7.Şartlı Sağlık Yardımı: İlçe Sağlık Müdürlüğü kanalıyla yürüyen kapalı devre bir yardım, veriliyor mu verilmiyor mu bilinmiyor.

8.Engelli Yardımı: Bu yardımı Biga Engelliler Derneği ile özel rehabilitasyon merkezleri dışında bilene rastlamadık, onlar da hiç bir bilgi vermiyor.

9.Afet Destekleri: Afet yorumuna bağlı bulunduğu için, kimlere ne verildiği meçhul.

Ayrıca Proje Destekleri diye bir yardım var, geçmişte bu desteği alıp işyeri açan ve ardından kapatanları biliyoruz, ancak son dönemde eğer veriliyorsa, en azından hangi projeler, kamuoyuna açıklanan hiç bir bilgi yok.

Vakfın gelir getirici faaliyetleri

Biga Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı\\\'nın mevzuatı gereği olması gereken gelir getirici faaliyetlerinden herhangi birine, bugüne dek ulaşamadık. Bu alanda \\\"Hiç bir adım atmadık\\\" denilirse, sorumuz da \\\"Neden adım atılmadı? Sizin o koltukta işiniz nedir?\\\" olacak.

Vakfın personel ve işletme giderlerine bakıldığında, işletme maliyeti yaptığı yardımların üzerinde görünüyor. Eğer Biga Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yönetiliyorsa ve hatta \\\"iyi yönetildiği\\\" iddiası varsa, umarız birileri çıkıp bize de bir şekilde bilgi verir. Bilgi edinemediğimiz şey, paylaşamadığımz şeydir ve kamu kaynaklarının nerelere, nasıl harcandığını sormak bizim görevimiz.

Bu soruları Kaymakamlık resmi protokol listesinde \\\"haftalık gazete\\\" diye yazan ama ayda bir bile yayınlanıp yayınlanmadığı meçhul yönetim adresi belirsiz yayınlar, CHP Biga İlçe Örgütü yayın organı ve \\\"ajans muhabiri\\\" görünen bir lise öğrencisi soracak değil elbette. O listede bulunmayan yasal yayın organı Bigazete sorar ve sormayı da sürdürecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2018, 17:15
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER