Biga'da marka az coğrafi işaret yok

0

banner1
Biga'da marka az coğrafi işaret yok
banner2
banner3

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (Biga İİBF) akademisyenlerinin bir kaç yıldır ısrarla gündemde tutmaya çalıştığı Biga\\\'da markalaşma ve coğrafi işaret belgesi konusu, Biga Ticaret ve Sanayi Odası\\\'nca 12. Biga Fuarı kapsamında düzenlenen \\\"Yerelden Küresele Markalaşma Çalıştayı\\\"nda bir kez daha masaya yatırıldı.

Biga Ticaret ve Sanayi Odasının salonunda düzenlenen çalıştaya, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Yelkikalan, Tahsildaroğlu A.Ş. Süt Tedarik Zinciri Müdürü Hüseyin Yoluç, ÇOMÜ Bayramiç Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Zerrin Yüksel Önür ve ÇOMÜ Biga İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Filiz Eroğlu konuşmacı olarak katıldı.

Biga İİBF İşletme Bölümü Başkanı ve Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi (Biga UBYO) Dekan Vekili Prof. Dr. Nazan Yelkikalan, yaptığı konuşmada, \\\"Bigamızın hepimizin yakinen bildiği ama Biga dışındaki insanların çok fazla bilgi sahibi olmadığı kaliteli, yerel ürünleri bulunmaktadır. Söz konusu bu ürünlerin ulusal, uluslararası ve sonrasında küresel boyutta tanınması ve rekabet edebilmesi için markalaşma gereklidir.\\\" dedi.

Dr. Filiz Eroğlu ise markalaşma konusunda teorik bir özet sundu.

Biga\\\'dan çiğ süt almayı bırakan Tahsildaroğlu AŞ Süt Tedarik Zinciri Müdürü Hüseyin Yoluç\\\'un bu konuya değinmemeye özen göstererek yaptığı çok kısa konuşma, firma tanıtımı ötesine geçmedi. Akademisyenlerin \\\"Biga\\\'da hangi markalar biliniyor?\\\" sorusuna katılımcıların, süt ürünleri sektöründe Tahsildaroğlu gibi büyük bir yatırım yerine küçük Karpuzoğlu markasını yanıt olarak vermelerine de, Yoluç, hayli şaşırmış göründü. 

Katılımcılar, markalaşma konusunda yaşanan sorunları, hukukun erken karar vermediğini, başarılı markaların hedef kitlelerine yönelik reklam çalışmaları sayesinde o konumlara geldiği, yerel firmalarda ise marka bilincinin henüz oluşmadığı tartışıldı.

ÇOMÜ Bayramiç Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Zerrin Yüksel Önür, özellikle Coğrafi İşret (Cİ) çalışmaları hakkında bilgiler paylaşırken, bu belge konusundaki Biga iş dünyası ve entelektüel kesimin hayli kaygılı olduğu ortaya çıktı.

Coğrafi İşaret hukuku ile tartışılmalı

Çanakkale Ezine ilçesi yöresinde yaptığı araştırmaları paylaşan Dr. Zerrin Yüksel Önür, Coğrafi İşaret (Cİ) konusunda katılımcılardan gelen eleştirel yaklaşımları olağan karşılayarak, kendisinin de bu konuda pek ikna olmadığını gösterdi. Menşe ve Mahreç diye iki ayrı gerekçeyle verilen Coğrafi İşaret belgelerinde, Türkiye\\\'nin çok geç kaldığı ve üstelik de hala yanlış uygulama yaptığı tartışıldı.

Başka yerlerden satın alınmış çiğ sütlerle üretilen süt ürünlerine Menşe kaynaklı Coğrafi İşaret belgesi verilmesinin doru olmadığı, çalıştayda örnek olarak sunulan Ezine Peyniri\\\'nde çok az miktarda Ezine sütü bulunduğu anımsatıldı. Yine Mahreç kaynaklı Coğrafi İşaret belgesi almasının da olanaksızlığını anlatan katılımcılar şunları söylediler:

\\\"Çiğ koyun sütü - keçi sütü - az inek sütü karışımından yapılan ve hiç bir koruyucu kimyasal konmadan 5 yıl buzhanede bekletilen seksen yıl öncesinin Ezine Peyniri çoktan tarih oldu. Bugünküler peynir kültürleri ile beklemeden pazara sürülen, Bursa, Balıkesir sütlerinden yapılan fabrikasyon beyaz peynirden başka bir şey değildir.\\\"

Biga\\\'da çiğ süt kalitesi nereye gidiyor?

Çalıştayın gündemine pek girmese de, satır aralarında yer alan bir sorun da, süt besiciliğinin kalite ve sağlık açısından pek de iyiye gitmediği konusuydu.

Önümüzdeki günlerde bu çok ciddi sorunla ilgili araştırmamız tamamlandığında, Bigazete olarak gerekli haber ve uyarıları yapacağız.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 08:20
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER