Biga'da seçim yarışı bugün başlıyor

Matematiksel olarak yarışa AK Parti Belediye Başkan Adayı Bülent Erdoğan önde başlıyor.

banner1
Biga'da seçim yarışı bugün başlıyor
banner2
banner3

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Yerel Seçimler Biga Belediyesi yarışı, AK Parti adayının kesinleşmesiyle birlikte bugün başlıyor.

Gücü elinde tutanın algı biçimlendirmeleri ortamında yaşadığımız için, yerel seçim havası, mevcut verilere bakılmadan oluşturulan algıya göre sürdürülmek isteniyor. Biga'da mevcut belediye başkanı belediye olanakları ile yaptığı gösteriler, sesi yüksek çıkan kesimlerin sözde önderlerinin değerlendirmeleri, CHP'li İsmail Işık'ın yarışa önde girdiği havası yaratıyor. Veriler ise bunun tam tersini söylüyor.

24 Haziran 2018 Genel Seçimleri'nde Biga Belediye sınırları içinde AK Parti, CHP, İyi Parti ve MHP; kullanılan geçerli oyları adeta aralarında paylaşmışlardı. Diğer partilerin ise toplam oyu 4. sıradaki MHP oyuna dahi ulaşamamıştı. Oy dağılımı ve yüzde oranları şöyle:

Biga Belediyesi sınırları içindeki seçmen sayısı: 39 bin 054

Kullanılan oyların geçerli olanları: 34 bin 721

Geçerli oyların yüzde 44,51'ini yani 15 bin 454'ünü AK Parti elde etmiş.

Geçerli oyların yüzde 28,05'ini yani 9 bin 738'ini CHP elde etmiş.

Geçerli oyların yüzde 14,10'unu yani 4 bin 895'ini İyi Parti elde etmiş.

Geçerli oyların yüzde 8,44'ü, yani 2 bin 932'sini MHP elde etmiş.

CHP ile İyi Parti'nin ittifak yaptığını dikte alırsak, İsmail Işık'ın seçim yarışına başlama oyu 14 bin 633 olur ki bu da yüzde 42,15 ile yine AK Parti'nin hayli altında kalıyor.

AK Parti ile MHP'nin ittifak yapmadığı gibi bir görüntü var. MHP Adayı Enver Koç'un sandık gününe kadar adaylığını sürdürüp sürdüremeyeceğini şimdiden bilemeyiz. Gördüğümüz bir şey var ki, MHP'nin en yıpranık aday niteliğine sahip Enver Koç ile, 2018 Milletvekili Seçimleri düzeyinde oy alması olanaksız. Bu durum AK Parti Adayı Bülent Erdoğan'ın yarışa başlarken en kötü yüzde 45 oy oranına sahip olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nde durum neydi?

Biga Belediyesi sınırları içindeki seçmen sayısı: 33 bin 075.

Kullanılan oyların geçerli olanları: 29 bin 434

Geçerli oyların yüzde 47,91'ini yani 14 bin 101'ini CHP elde etmiş.

Geçerli oyların yüzde 45,53'ünü yani 13 bin 402'sini AK Parti elde etmiş.

Geçerli oyların yüzde 5,12'sini yani bin 507'sini MHP elde etmiş.

Geçerli oyların yüzde 1,44'ü, yani 424'ü ise diğer partilere gitmiş.

CHP'li İsmail Işık'a, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nde, dönemin Belediye Başkanı Mehmet Özkan karşısında seçim kazandıran oy sayısı yalnızca 699 kadar.

Bu farkın kaynağını yerel siyasetin içinde olanlar, dönemin yerel bazı bürokratları ve gazeteciler oldukça iyi biliyorlar. Beldelikten köye dönüşmesi kesin olan Gümüşçay'ı belde tutabilmek için, Biga'dan Gümüşçay'a AK Partili seçmen aktarıldığını Biga'da duymayan kalmadı. Benzer bir eyleme ilişkin iddialar da CHP için kulislerde aylarca dolaştı. İddialara göre, Ağaköy köyünden hatırı sayılır üniversite öğrencisi, Biga'da ikamet ediyor gösterilmişti. Bu işin kotarılmasında F Tipi Cemaat'in parmağı olduğu kuşkusu bugün hala var.

Öte yandan, kendisi mensubu bulunmasa bile F Tipi Cemaat kadrolarıyla belediye yönetiminde bulunan Mehmet Özkan, AK Parti Genel Merkezi ile il ve ilçe yönetimlerinin müdahaleleri ile F Tipi Cemaat kadrolarından ayrıştırıldı. Bunun kendisine seçim kaybettireceği kaygısı taşıyan Mehmet Özkan'ın kampanya sürecindeki kararsız davranışları da seçmen düzeyinde tepki aldı.

Biga'da 31 Mart Yerel Seçim kampanyaları başlarken, matematiksel tablo böyle. Sandık gününe kadar 2 aydan biraz fazla sürecek kampanyalarda adaylar nasıl performans gösterirler, onun da yüzde 5 ile 8 arasında artı-eksi bir farkı olabilir.

Bu arada sandığa etki edecek genel siyasal ve ekonomik koşulları gözardı etmemek gerekiyor. Metropol kentlerde daha şiddetli etkisi olsa da, yerelde de yüzde 3 ile 5 oranında sandığa etkisi oluyor.

Değerlendirmelerimiz sürecek...

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 22:07
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER