Biga'daki 'Hayalet Fabrika' da yangın

0

banner1
Biga'daki 'Hayalet Fabrika' da yangın
banner2
banner3

28 Kasım 2017 Salı sabahı yani bugün sabah saatlerinde yanan ve saat 11:00\'e doğru yıkıntıya dönen Biga\'nın Balıklıçeşme köyü ile Hisarlı köyleri arasındaki meçhul abajur fabrikası yangını, ajanslar aracılığı ile tum yurtta yayın organlarında kısa sürede haber olarak yayınlandı.

Biga merkezli bir yayın organı olarak, haberi biz de yayınladık; ancak böyle bir fabrikadan hiç bir biçimde haberdar değildik. Biga Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Mustafa Mutlu\'yu aradık. Biga TSO kayıtlarında böyle bir firma bulunmadığını, ajans haberlerinde yer alan ve fabrika sahibi diye gösterilen Aytaç Güler isimli bir üyelerinin de bulunmadığını söyledi. Mutlu ayrıca sorumuz üzerine görüşme sırasında haberimizi de okuduğunu belirterek \"Oda üyeliği zorunlu. Merkezi başka kentteki odaya kayıtlı olsa bile, şube olarak kaydı zorunlu. Konuyu ayrıntılarıyla inceleyeceğiz\" dedi.

Sanayi ve ticaret odaları ile esnaf ve sanatkar odaları arasında keskin çizgilerle ayrılmış bir üye durumu bulunmadığı için, bu kez \"bir ihtimal\" diyerek, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Sekreteri Mehmet Genç\'i aradık. Mehmet Genç \"Bizim böyle bir üyemiz bulunmuyor. Haberde fabrika dediğine göre, bize üye olması da mümkün değil\" dedi.

Balıklıçeşme Muhtarı Erol Aydoğan\'ı aradık, yangın çıkan binanın 1990\'lı yılların başından kalma iki ayrı binalı bir tavukhane olduğunu belirterek, sorularımızı şöyle yanıtladı:

\"Yangın haberini alıncaya kadar böyle bir fabrikanın varlığından haberim yoktu. Ben de merak edip araştırdım. Orası geçmişte ruhsat verilmeyen bir tavukhaneymiş. Bolu\'dan gelen bir girişimci almış, ama oda ruhsat çıkaramamış. Orada tavukçuluk yapılamamış. Sonra Malatyalı bir girişimci gelmiş ve orayı fabrika gibi kullanmaya başlamış. Yeni olması lazım, çünkü uzun süredir böyle bir fabrika faaliyette olsa, benim de haberim olurdu. Aslında Özel İdare ile işlemlerini gördükleri için muhtarlara bilgi vermiyorlar. Hisarlı Köyü Muhtarımızın da haberinin olduğunu sanmıyorum.\"

Ajans haberlerinde \"Büyük çapta hasara neden olan yangın\" denildiğine göre, \"büyük çapta hasar\" nedir, önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 12:21
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER