Biga Fen Lisesi, Biga Atatürk Fen Lisesi oluyor

0

banner1
Biga Fen Lisesi, Biga Atatürk Fen Lisesi oluyor
banner3

Biga Atatürk Anadolu Lisesi,  anadolu liselerinin düz liselere göre daha iyi eğitim vermesi amacıyla kurulmuştu. Zırt pırt Milli Eğitim Bakanı ve bakanlık mevzuatının değişmesi nedeniyle, düz liselerin tümü Anadolu Lisesi yapılmıştı. Biga Atatürk Anadolu Lisesi de son bir kaç yıldır geçmişteki cazibesini ve önemini yitirmişti. İteleye kakalaya Biga Fen Lisesi\'ni açmak zorunda kalan Milli Eğitim Bakanlığı, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı ile birlikte, Biga\'da tabela değişiklikleri dışında bir anlamda eskiye yeniden dönmüş olacak.

Biga\'nın iki yıl öncesine kadar en nitelikli lisesi olan Biga Atatürk Anadolu Lisesi, yeni eğitim ve öğretim yılında Biga Atatürk Fen Lisesi olarak yoluna devam edecek. Biga Anadolu Lisesi\'nin binalarında geçici barınan Biga Fen Lisesi ise Biga Atatürk Fen Lisesi adıyla Biga Atatürk Anadolu Lisesi binasına taşınacak. Biga Atatürk Anadolu Lisesi mevcut 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerini mezun edince kapanacak.

Bir ciddi sorun var!

Bu birleşemenin yaratacağı derslik yetersizliği nedeniyle, Biga Atatürk Fen Lisesi\'ne 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı\'nda daha az öğrenci alınacak. Sorun bir döneme ilişkin bir sorun gibi görünse de, Bigalıların uzun vadede dikkatli olmaları gerekiyor. Biga Meslek Yüksek Okulu\'nun planlandığı gibi ÇOMÜ\'nün Ramazan Aydın Yerleşkesi\'ne taşınmasından sonra, Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki 45 dekarlık alanın yarısında, fen lisesi için yeni tesisler yapılması gündemden düşebilir. Biga Atatürk Anadolu Lisesi yapısı, gerçek anlamda bir fen lisesi eğitimi için yetersiz ve çağdışı durumda. Biga MYO\'nun boşaltacağı arazide yeni fen lisesi yapılmazsa, gün gelir bu kez de \"Anadolu Fen Lisesi\" için yazıp çiziyor oluruz. Tabelalara ne yazılırsa yazılsın, biçime değil öze bakmayı sürdürmeliyiz. Asıl olan tabelalar değil, bilimsel eğitim için gerekli çağdaş altyapı, donanım ve nitelikli eğitimcinin sağlanmasıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı\'na ait olan ve yıllardır Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)\'na kiralanmış bulunan Eski Bandırma Yolu Caddesi\'ndeki öğrenci yurdu ise yeniden düzenlenecek. Yatılı fen lisesi öğrencileri de bu yurtta barınacaklar. Bu yurt binasının da yapı ömrü tartışmalı olduğu için, kimsenin \"ne güzel sorunu çözdük\" diye rehavete kapılmaması gerekiyor.

Bu arada, Biga Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Faruk Girgin, olağanüstü bir durum yaşanmazsa Biga Atatürk Fen Lisesi Müdürü olarak görevini sürdürecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 16:23
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER