Biga, istesek de istemesekte büyüyecek

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, basın buluşmalarının ilkini gerçekleştirdi.

banner1
Biga, istesek de istemesekte büyüyecek
banner3

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan 28 Haziran 2019 Cuma günü basın buluşmalarının ilkini gerçekleştirerek seçildiği günden bugüne faaliyetler ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Başkan Erdoğan basın mensupları sorularını cevapladı. Basın buluşmasına meclis üyeleri, Sıtkı Keçeci, Nazım Hikmet Keskiner, Mümin Kahraman, Kerim Özdemir katılımda bulundu.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, katılımda bulunan basın mensuplarına hoşgeldiniz diyerek söze başladı. 

-Sizlerle daha önce böyle bir araya gelebilseydik, ama bu basın buluşmalarını geleneksel hale getirerek her ay yaparak sizleri ve halkımızı bilgilendirmek istiyoruz. 12 Nisan'da mazbatamızı aldık, yaklaşık 2,5 aydır biz neler yaptık. Bigamız Çanakkale'nin en büyük ilçesi  Çanakkale'de 31 Mart seçimlerinde 3 belediye seçimlerini kazanan tek ilçe. Biga'nın önümüzdeki 5 yılı yatırım ve hizmet anlamında  en yüksek dönemi olacağını düşünüyoruz ve bunun için ekip arkadaşlarımızla çalışacağız.

-12 Nisan'dan sonra ilk sözümüz olan meclis toplantılarını canlı yayın olarak halkımızında izleyebilmesi için başlattık. Önümüzdeki süreçte ihaleleri de canlı yayın olarak halkımızla paylaşacağız. Biga Belediyesi'ni şeffaflıkla yöneteceğimiz için ihalelerinde canlı yayın olması gerektiğini düşünüyoruz. 

-Su kullanım ücretlerinde konutlarda yüzde 20, işyerinlerinde yüzde 30 indirime gittik  Daha kaliteli suyu Bigamıza getirmek için girişimlerde bulunuyoruz. Bakanlığımız ve il müdürlüklerimizle görüştük, Taşoluk Barajı'ndan bir çıkış bir arıtma kurarak daha masrafsız suyu Biga'ya getirerek vatandaşımızın daha ucuz su kullanması için girişimde bulunduk. Yanıt bekliyoruz. İnşallah olumlu sonuçlanacak.

-Biga Kapalı Pazaryeri'nde meclis kararıyla peron işgal ve devir ücretlerinde indirime gittik. 

-Halkımızın panayır özlemi vardı, panayırımız Alıveriş Günleri adı altında devam etsin istedik. Bunun yanında Biga çok farklı kültürlere sahip bizde bu kültürlerimizi yaşatmak tanıtmak için Biga Alışveriş Ve Kültür Festivali'ni başlattık. Yurtdışından 150'ye yakın  misafirimiz ve halkoyunları toplulukları geldi. Bulgaristan, Bosna ve Nepal'den misafirlerimiz geldi. Başlangıçta uluslararası boyut kazandı. Geçmişi, tarihi, kültürü çok zengin bir yerde yaşıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl zengin kültürümüzü gelen misafirlerimize, Büyük İskender'in burada olduğunu,  dünyaca bilenen Granikos Savaşı'nın Karabiga ve Biga arasında olduğunu, Mehmetçik'in adını aldığı Mehmet Çavuş'un Bigalı olduğunu, düşman işgalinde düşman işgaline karşı duran ilk alayın 27. Alay'ın Bigalılardan olduğunu anlatarak, hatırlarda kalan bir Biga için çalışacağız.

-Et Entegre Tesisimiz için Bakanlıklarımızla görüşerek yer taleplerini yaptık. Seçim sözlerimizle ilgili büyük projelerin hepsinin yer taleplerini yaptık. Bu taleplerin sonuçlanması halinde 5 yıl içinde Biga'nın ihtiyaçları doğrultusunda hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz.

-Bursa'dan konteynır yıkama aracını getirterek bütün çöp konteynırlarımızın yıkama ve dezenfekte işlemi  yapıldı. İki aydır temizlik ilgili detaylı çalışmalarımız sürüyor.

-Biga Belediyesi araç parkurunda bulunan araçların bakımları yapıldı. Biga Belediyesi 6 aracı revizyona girdi. 

-19 Mayıs ve Ramazan Bayramı geçirdik, Biga Belediyesi olarak etkinlerimiz oldu. Gençlerimizle, çocuklarımızla zaman geçirdik. Ramazan ayı boyunca etkinlerimiz olsun, iftarlarımızla halkımızla iç içe olmaya çalıştık.

-27. Alay'a Saygı Yürüşü'nün Bigalı Mehmet Çavuş Derneğimizle birlikte ilkini gerçekleştirdik.  

-Gelibolu Tarihi Alan Başkanı'mız İsmail Kaşdemir'in katkılarıyla üniversiteden tarih hocamız yaklaşık 1,5 aydır tarihi mezarlıklardaki tarihi mezarlar taşlarındaki Osmanlıca olan yazıları Türkçe'ye çevirdiği bir çalışma yürütüyor.. Bu çalışma bittiğinde Osmanlı'dan günümüze bir kitap hazırlayacağız. 

-Biga Belediyesi'nde imar komisyonu var, ama biz imar konusunda sorunları daha hızlı çözmek için Bigamızda iş yapan inşaat mühendislerimizle, mimarlarımızla, müteahhitlerle, yapı denetimcilerle birlikte 11 kişilik bağımsız bir komisyon oluşturduk.

-Karayolları Bölge Müdürümüzle Biga'nın çevre yollarında incelemelerde bulunup sıkıntı yaratan yerlerle ilgili görüşmelerimizi yaptık. Çan çevre yolunda Abdiağa ve Yeniceköy arasında tırların araçların durması için cep yapılacak.  Kırlar Mevkii'nde bir cep planlanıyor.

-Geçen toplantılarımızda söylediğimiz Bigamızın trafik sorunu ile ilgili uzmanlar getirip çözüm arayacağız demiştik. Uzmanlar geldi bir ön çalışma yaptılar, önümüzdeki günlerde ekipleriyle birlikte gelerek daha kapsamlı bir çalışma yapacaklar. Sundukları raporlar sonunda bizde yapmamız gerekenleri hızlı bir şekilde yapacağız.

-Başlayan alt yapı çalışmalarıyla yollarımızda bozulmalar oldu. 8 km'ye yakın kazı yapıldı. Vatandaşlarımıza olumsuzluklar doğurdu. Alt yapı çalışması gerekliydi. İhale kapsamında yeralan üst yapı çalışmaları başladı. Oluşan olumsuzlar en kısa zamanda giderilecek. Çan Caddesi'nin hepsini kapsayan uzun süre kullanılması için bir üst yapı çalışması olacak. Bir ay içinde tamamlanacak.

-Nilüfer Gölü Doğa Yürüşü ve Şenliği'ni derneğimizle birlikte gerçekleştirdik. Nilüfer Gölü ile ilgili projelerimiz var. İlerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

-2019 - 2020 Eğitim ve Öğretim Yılı'na yetiştirmeyi planladığımız iki kreş projemiz var. Biri hastanede, diğeride Ada Bilgievi'nde. 

-Atatürk Köprüsü ve Arapdede Köprüsü arasında alanı kapsayan bir projemiz vardı. Bir halı saha, halk bahçesi, çocuk oyun parkları, otopark, yürüyüş yolları, peyzaj çalışmaları, ağaçlandırılması projemize başlayacağız. Birde Biga Devlet Hastanesi önünde yer alan çamlık alana Şirintepe Mahallemizdeki vatandaşlarımızın gidip çayını içebileceği, sohbet edebileceği  çay bahçesi ve park projemizi en kısa zamanda hayata geçireceğiz. 

-Kıbrıs Şehitleri Caddesi için projelemiz var. Kıbrıs Şehitleri Caddesi prestij caddesi olacak. 

-Aksaz Sosyal Tesislerimiz ile ilgili bakım onarım çalışmalarımızı yaparak deniz ve sahili temizliği yapıldı. Biga Belediyesi araçları Cumartesi-Pazar günleri ücretsiz servis yapacaklar. Herkesi bekliyoruz.

-Çınarlık Düğün Salonu ile ilgili şikayetleri çokça alıyoruz. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden de geldiler ve gerekli ölçümleri yaptılar. Burası zaten usule uygun olarak yapılmadı. Gayri Resmi olarak yapılan yerin kaydı ve tapusu yok. Üç tarafı açık olan yerde düğünler olduğu için ses rahatsızlığı yaşanıyor. 2019 yazı için rezervasyonları daha önceden yapıldığı için şimdilik yapabileceğimiz bir şey yok. Müziğin sesinin biraz kısılması için arkadaşlarımızı bilgilendirdik. Yalıtım için Ağaköy’de yapılan hasırlar ile etrafını kültür mozaiği ile çevirmek istedik ama hasır bulamadık. Yalıtım için görüştük ama çok ciddi bir maliyet çıktı. Çünkü orası belediyemizin kar gütmeden vatandaşlarımızın hizmetine sunduğu bir yer. Çınarlık Düğün Salonu’nu düğün salonu olarak değil de vatandaşlarımızın daha güzel bir hizmet alacağı bir yere dönüştürebiliriz.

-Çevre yolumuzda Yeniceköy mevkiinde ölümlü kazalarımız oluyor. EDS uzmanları geldi, gerekli çalışmaları yürütüyoruz.

-Yenice’de Biga, Çan, Yenice ve Çevresi Katı Atık Yönetim Birliği (BİÇAY)’ın toplantısını yaptık. Biga'nın çöpleri önümüzdeki haftadan itibaren Katrancı’da olan BİÇAY Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Sistemi alanına dökülecek. Biga’da günlük 70 ton çöp çıkıyor. Katık atık tesisi depolama alanı inşaatı bitti ama daha geri dönüşümle ilgili  50 ila 60 milyonluk yatırım maliyeti var. Fransız firmasının talebi var. Anlaşma sağlanır sağlanmaz, yaklaşık Biga'nın çöpleri 6 ay- 1 yıl içinde geri dönüşüme kazanacak. Katı atık tesisi havuzları 15 yıllık planlanmış, eğer geri dönüşüm sağlanmazsa 5 yılda doluyor. Geri dönüşüm ayrıştırması yapılırsa 15 yıllık kapasite 40 yıla çıkıyor.

-İndirimli Alışveriş Günleri, esnafımız, ticaret odamız ve halkımızla görüşeceğiz. Halkımız rahatsızlıklarını bizlere iletti. Küçük bir format değişikliği ile devam edebilir. Biz vatandaşımızın ve esnafımızın istediği şeyleri devam ettiririz

-Ülkemize yapılan ekonomik saldırılarla döviz ve faiz yükselmesiyle üzerimizde ekonomik sıkıntılar var. Abdülhamid’in torunu  Biga’ya gelmek ve ilçemizde yatırım yapmak istiyor. İran’daki turistlerin Türkiye’ye gelmesini sağlayan ve organize eden işadamı bizim bölgemizde yatırım yapmak istiyor. Turistlerin Biga’ya gelmesi için de çalışmalarımız var.

-Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi ile Granikos Savaş alanı ile ilgili görüşmelerimiz oldu. İranlı turistler gelecekse Granikos Savaş alanı ilgili çalışmalarımız olacak. Büyük İskender,  Perslere karşı ilk zaferini Granikos'ta kazanmıştır. Doğamız var, ticaretimiz var, tarımımız var, hayvancılığımız var, sanayimiz herşeyimiz var. 

-Gestaş'la görüşmelerimiz sürüyor. Yazlarında Karabiga'dan İstanbula'a ve adalar güzergahında deniz yolculuğu girişimlerimiz var. İleride Bandırma'da olan deniz otobüsü Karabiga'dan düşünülüyor.

-İstesek de istemesekte Biga büyüyecek. Biga'nın önü açık. Krizde olsa, durumlar bozukta olsa her yer duracak, Biga durmayacak yürümeye devam edecek. Kimse karamsar olmasın.

-1500 dönüm Biga Organize Sanayi Bölgesi'ne ilave oluyor. Çok ciddi anlamda yatırımcının gelmesi demek. 

-Rekrötümüz geldi, görüşmelerimiz oldu. İnşallah Biga Üniversitesi olma yolundayız.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 10:11
banner4
YORUM EKLE
YORUMLAR
Necati çelik
Necati çelik - 2 hafta Önce

Adam sin başkan helal olsun

SIRADAKİ HABER