Biga Kaymakamı kayyumluğa mı hazırlanıyor

0

banner1
Biga Kaymakamı kayyumluğa mı hazırlanıyor
banner2
banner3

Biga Belediyesi\\\'nde İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmalarla ilgili bilgi edinemediğimiz için, bir süredir merceğimizi Biga Kaymakamı Mustafa Can\\\'a yönelttik.

Biga Kaymakamlığı\\\'ndan bir tek basın bülteni veya bir tek bilgi notu Bigazete\\\'ye ulaşmadığı için, Biga Kaymakamı Mustafa Can\\\'ın neler yaptığına ilişkin, resmi bir belgeye sahip değiliz. Bizim açımızdan kaymakamlık yapmıyor, yapıyorsa da biz bilmiyoruz.

Biga Kaymakamlığı sosyal medya sayfalırında izlediğimiz görüntüler ve fotoğraf altı bilgiler; gazetecilik mesleğinin yanından geçmemişlerce yapıldığı anlaşılan kayıtdışı yayınlardaki görüntüler ve açıklamaları, Biga Kaymakamı Mustafa Can\\\'ın, Biga Belediyesi Kayyumluk antrenmanı yaptığı izlenimi veriyor.

Biga Belediye Başkanı\\\'nın kendi özel medyası eşliğinde yaptığı mahalle muhabbetlerine özenmiş olmalı, Biga Kaymakamı Mustafa Can da kahvehane muhabbetleri yapmaya başlamış. Görüntülere bakıldığında, yanında da ilçe bürokrasisinden devlet memurları bulunuyor.

Biga\\\'ya geleli iki ayı aşkın zaman geçtiği halde, \\\"hayırlı olsun\\\" kabulleri ve iade ziyaretleri öyle gösteriyor ki; bu mesaisi \\\"güle güle\\\" kabulleri ile \\\"Allah\\\'a ısmarladık\\\" ziyaretlerine dek sürecek.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlamalarında kahvaltıyı Biga Belediye Başkanı\\\'na, akşam yemeğini de Karabiga Belediye Başkanı\\\'na kaptırmış olmalı, Biga Kaymakamı Mustafa Can da bir gün sonraya, yani 11 Ocak 2018 Perşembe sabahına kahvaltı programı ayarlamış. Biga\\\'nın en tepesine çıkılmış, \\\"Çalışan Gazeteciler\\\" ile kahvaltı edilmiş.

Fotoğrafa baktık. Biga ilçesi, kişi başına düşen \\\"çalışan gazeteci\\\" sayısında rekor kırıyor. Eğer her ilçe böyleyse, altmış küsur iletişim fakültesi yetmez, daha çok iletişim fakülteleri açılmalı ve hatta ÇOMÜ Rektörü\\\'ne mesajımız olsun, biri de Biga\\\'ya açılmalı. Kaymakamın sağ yanında emekli imam oturmuş. Karşısında çiçekçi. Masanın bir başında kayıtdışı medya sitesi olan bir kişi... Yazık değil mi bunca genç nitelikli meslek arayışındaki gence?...

Yasal mevzuta uygun medya şirketlerinden ikisinin patronu, birinin yayın sorumlusu dışındakiler; büyük olasılıkla bu medya şirketlerinde çalışanlar olmalı. Bir veya ikisi dışında hiçbirinin SGK kaydı da yok.

Bir ilçenin mülki amiri konumunda bulunan, Hükümet Konağı\\\'nda makamı bulunan ve yasasında \\\"Hükümet Memuru\\\" yazan bir Kaymakam\\\'ın, devlette vergi kaydı olmayanları herhangi bir mesleğin mensubuymuş gibi ağırlaması, bir de \\\"çalışan gazeteciler\\\" diye ağırlaması, gazetecilik mesleğini aşağılamaktır ve haber değeri taşıyor.

Olup bitenlere bakınca, bir gazeteci olarak soruyorum:

Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediyesi\\\'ne kayyum atanacağı talimatını aldı da, antrenman mı yapıyor?

Ak Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin\\\'i aradım ve sordum, çünkü iktidarın Biga\\\'daki siyasal sorumlusu o. Ak Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin \\\"haberim yok\\\" dedi. Oysa aylardır kendisine, \\\"Bigazete\\\'ye kaymakamlıktan hiç bir açıklama gönderilmiyor. Bu bir ambargo ise açık açık söyleyin\\\" diye soruyorum. Verdiği yanıt her defasında \\\"Öyle şey olur mu?\\\" şeklinde. 

Ben de artık yazarak, kamuoyuna açık soruyorum:

Biga Kaymakamı Mustafa Can\\\'ın, yasalara uygun medya kuruluşlarından birine yani Bigazete\\\'ye haber ambargosu uygulamasını anlarım. Çıkıp bunu açıklasın ve bilelim. Biz de devlete yükümlülüklerimize ambargo koyalım. Örneğin Cumhuriyet Savcılığı bizimle ilgili hiç bir soruşturma yürütmesin. Maliye vergi ve stopaj almasın, SGK sigorta primi istemesin, Biga TSO üye kaydımızı silelim, belediye halktan aldığının bilmem kaç kat fazlası fiyattan su ve çevre temizlik vergisi parası almasın.

Biga Belediyesi de yıllardır Bigazete\\\'ye ambargo uyguluyor. Ak Parti ile CHP Biga\\\'da koalisyon yapmış olabilir. Biga\\\'da F Tipi Cemaat ile başlayan ambargonun, FETÖ\\\'ye dönüşmesi ve açığa çıkmasıyla kırılacağını ummuştuk, demek ki FETÖ hale temizlenmemiş. Bize bu olasılıkları yazdıran, Biga\\\'daki kamu birimleri kapılarının Bigazete\\\'ye hala kapalı olmasıdır. Ankara duymalı, bakanlıklar ve genel müdürlükler de Bigazete\\\'ye medya organı diye bülten göndermememeli, yasal bir gerekçe bulurlarsa Bigazete\\\'yi kapatmalılar.

Bunları yaparlarsa elbette haklı olmazlar, ama yine de anlayabilirim.

Yasal hiç bir gazeteci sorumluluğu taşımayan kişilere Biga Kaymakamı Mustafa Can\\\'ın \\\"Çalışan Gazeteciler Günü Kahvaltısı\\\" vermesini kamusal sorumluluğu ile yanyana koyduğumda ise anlamakta güçlük çekiyorum.

O kahvaltının bedeli hangi kaynaktan ödenecek?

Maliye Bakanlığı ve SGK, kahvaltı fotoğrafında yer alanların vergi ve SGK yönüyle kayıtlarına bakmayacak mı?

Biga Belediyesi başta olmak üzere bu kişilere kayıtdışı paralar ödendiği herkesçe açık açık konuşulurken, Biga Kaymakamlığı da mı aynı kayıtdışı ilişkilerin içine dahil oldu?

Yanıtı bundan sonra Kaymakam mı verir, Vali mi verir, İçişleri Bakanlığı mı verir, Ak Parti İlçe Başkanı mı verir, Ak Parti Milletvekilleri mi verir, bilemem. Bekliyorum...

Biga\\\'da basından sorumlu Cumhuriyet Savcısı da, herhalde beni çağırıp ifademi almadan önce, bu soruların yanıtlarını muhataplarına sorar. Sorunu araştırmadan beni çağırıp soracaksa, -açıkça yazıyorum- aradığı adalet olmaz. Sorularıma yanıt almadan, bedeli ne olursa olsun, susma hakkımı kullanırım.

Adil Korkut

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 16:58
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER