Biga liseleri LYS öncesi ne durumda?

0

banner1
Biga liseleri LYS öncesi ne durumda?
banner3

2016 yılı üniversiteye giriş sınavlarının ikinci aşaması olan Lisan Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu, 18 Haziran 2016 Cumartesi günü başlıyor. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)\'de en az bir dalda 180 puan barajını aşan adayların girebildiği LYS\'ye, bu yıl toplam 1 milyon 600 bin 49 aday katılacak.

Sayılarla YGS

2015 yılında 1.987.484 adayın girdiği YGS\'ye, 2016 yılında 2.117.074 aday girdi.

2015 yılında 1.369.147 aday YGS\'deki 180 puan barajını geçerken, 2016 yılında 1.600.049 aday 180 puan barajını geçti.

2015 Yılına göre 2016 yılı YGS\'de Türkçe testinde yüzde 8,52; Matematik testinde yüzde 6,34; Fen Bilimleri testinde yüzde 2,88 daha iyi bir sınav başarısı ortaya çıktı. Sosyal Bilimler testi sonuçlarında başarı düzeyi değişmedi, uzmanlar Felsefe ve Din Kültürü sorularının bunda dengeleyici etkisi olduğunu ifade ettiler.

Geçen yıl toplamda 160 sorudan 36,30 netlik bir başarı ile çıkan adaylar, bu yıl aynı sayıda soru barındıran sınavdan 43,45 netlik bir ortalama ile çıktılar. Bu da son yılların en yüksek ortalaması kabul ediliyor.

YGS\'de sorulan sorular aynı olmadığı için net başarıda yüzde 17,88’lik bir gelişme sağlanması, sınava katılan adayların bu oranda daha iyi olduğu anlamına da gelmiyor. Yüslemiş görünen başarı, YGS\'nin soru yapısı ve kolaylık derecesiyle de ilişkili bir durum.

YGS Takvimi

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan LYS sınav takvimi şöyle:

18 Haziran 2016 Cumartesi: LYS4 - Sosyal Bilimler

19 Haziran 2016 Pazar: LYS1 - Matematik

25 Haziran 2016 Cumartesi: LYS2 - Fen Bilimleri

25 Haziran 2016 Cumartesi: LYS5 - Yabancı Dil

26 Haziran 2016 Pazar: LYS3 - Edebiyat - Coğrafya)

Biga Liseleri ne durumda?

Biga\'da 9 lise var. Bunlardan biri her ne kadar Fen Lisesi adını taşısa da, bu yıl üniversiteye girmeye hazırlanan son sınf öğrencileri Biga Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri. İki anadolu lisesi, bir anadolu imam hatip lisesi ve 5 de mesleki ve teknik anadolu lisesi var.

2015 yılına göre 2016\'da, Türkiye genelinde yaşanan puan artışları Biga liseleri için de geçerli. Yukarıda da dikkat çektiğimiz gibi, sınav sorularının yapısı ve kolaylığına da bağlı olan puan yükselişi; makul bir değerlendirmeyle, Biga\'da liselerin geçen yıla göre hissedilir bir başarı elde ettiği anlamına gelmiyor.

İlk kez bu yıl gerçek rakamlar üzerinden değerlendirme yapma şansı bulduğumuza göre, objektif yorumlayalım. Maalesef, bu puanlar Biga\'ya hiç yakışmıyor!

Biga Fen Lisesi, Biga Atatürk Anadolu Lisesi ve Biga Anadolu Lisesi durumu idare etse de, diğerlerinde vaziyet vahim denecek düzeyde. Biga\'nın en güzel okul yapısına sahip Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Biga İçdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi\'nin kendi dallarındaki fakültelere öğrenci göndermesi mucizelere kalmış görünüyor. Elbette mesleki ara eleman yetiştirmek için varlar, \"iki yıllık meslek yüksek okullarına dikey geçiş var, onlar da üniversite\" denebilir. Fakültelere girmekten daha çok sorulara verilen yanıtların oranı felaket! Matematiksiz fakültelere giremezler de, matematiksiz teknik olan mesleklerini yapabilirler mi? 

Farkındayız. Eğitimciler son yılların \"işpota modası medya düşmanlığı\" kolayına kaçıp bize tepki gösterecekler; ancak kendilerine de artık çeki düzen vermeliler. Aşağıya doğru ilk ve orta okullardaki eğitime fatura kesmeleri anlaşılabilir. Biz zaten yalnızca liselerin değil tüm eğitimcilerin Biga\'da verimsizleştiklerini iddia ediyoruz. Gerek ekonomik, gerek sosyal ve gerekse kültürel zeminde; eğitimciler Biga\'nın adeta seçkinleri durumundalar. Eğer eğitimcilerin bahaneleri varsa, diğer tüm çalışanların Biga\'da yatıp ağlamaları gerekecek.

Özellikle de Matematik, Fen Bilimleri ve Türkçe öğretmenlerinin başarısızlığı ciddi biçimde ortada. Varsa gerekçeleri ve nelerse, onları da paylaşıp tartışmaya varız. Gelişmişlik düzeyi yüksek, Türkiye\'nin en zengin, en rahat, en yaşanası coğrafyasına sahip Biga\'da, Bigalı daha kaliteli bir eğitimi eğitimcilerden bekliyor. Verimsizliklerine neden olan yerel sorunlar -Türkiye ve eğitimin genelindekilerden söz etmiyoruz- varsa, onların çözümü için de saydamlık silahımızı kullanırız. Bizim de yapabileceğimiz herhalde budur.

\"ygs1\"

\"ygs2\"

\"ygs3\"

\"ygs4\"

\"ygs5\"

\"ygs6\"

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 16:28
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER