Biga ortaokulları TEOG'da ne kadar başarılı?

0

banner1
Biga ortaokulları TEOG'da ne kadar başarılı?
banner3

Baştan belirtelim. Sınavların çocukları, gençleri kahreden bir yarışmacı haline dönüştürüyor olmasını, kökünden yanlış buluyoruz. Sınavları; mevcut durumun ölçülmesi ile ortaya çıkan sonuçların eğitim politika ve yöntemlerinin gözden geçirilmesi açısından önemsiyoruz.

TEOG, yani Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı. Ortaokul 8. sınıfların hangi lisede öğrenim göreceğini belirliyor. Çocuğun, ailesinin, çevresinin ve hatta geçmiş 8 yılın eğitimcilerinin öngörüsünü, önerisini, isteğini, iradesini önemsiz kılan bir sınav ve puanı. Her ne kadar okul puanı gibi eklemelerle TEOG puanları değişiyorsa da, orası da bambaşka bilim dışı sorunlar silsilesi...

Haberin sonunda yer alan linklerden ayrıntılı biçimde hazırladığımız tablolara ulaşabilirsiniz.

Biga\'da 20 ortaokul var ve toplam 884 ortaokul 8. sınıf öğrencisi TEOG sınavına girdi. Bigazete olarak son 10 yıl ile ilgili gözlemlerimizi söyleyebiliriz; maalesef sürekli bir düşüş içindeydi. Biga İlçe Milli Eğitim\'in yıllardır kendine sakladığı verileri, bizim gözlemlerimizi doğruluyor olmalıydı ki; bu yıla kadar ayrıntılı veriler, sayısız kez istememize karşın paylaşılmadı. Kamuoyunu doğru bilgilendirme görevimizi yerine getiremediğimiz için, milli eğitim yetkilileri ile yargı önünde bile hesaplaşmak zorunda kaldık.

Bu yıl ilk kez, Biga\'daki zorunlu eğitimle ilgili gerçek veriler paylaşılmaya başlandı ve çatışmak yerine gerçekler üzerinden herkesin kendi değerlendirmesini yapabilme ve katkı sunabilme olanağı ortaya çıktı. Saydam yaklaşımı ve eleştirilere açık tutumu nedeniyle Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Arslan\'a teşekkür ediyoruz.

Biga\'nın ortaokul 8. sınıf düzeyinde en kalabalık okulu Biga Ortaokulu. Bu köklü okul, Biga ilçe merkezindeki gelir ve eğitim düzeyi yüksek ailelerin çocuklarının öğrenim gördüğü bir ortaokul. Spordan sanata, sosyal ve kültürel etkinliklere kadar hayli etkin ve başarılı Biga Ortaokulu, TEOG sınavının da en başarılısı. İlçe merkezinin 10 ortaokulundan en başarısızı ise en kalabalık üçüncü ortaokul Biga Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu. Yine de 884 kişi olan 8. sınıf öğrencisinin en az 500\'ü, günümüz koşullarında başarılı, yakın geçmişe göre de başarılı.

İlk 10 başarılı ortaokulun içine köy ve belde ortaokullarından yalnızca Yolindi Ortaokulu girebiliyor. Başarısında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile tüm okullar arasında birinciliği elde ettiği Fen ve Teknoloji sınav puanları hayli etkili olmuş. Karda, kışta 35 kilometreden Biga\'ya okullara gelip giderken, otobüste perişan olan ve hatta altına yaptıklarını bile görüntülediğimiz Yolindili çocukları, zamanın Biga Kaymakamı Mustafa Gündoğan ile adeta kavga eder noktaya geldiğimiz \"Yolindi Köyüne okul yapılması\" çabamızı, kampanya haberlerimizi, ardından okul yapılmasını anımsayınca... Bugün gelinen noktada biz de Yolindili çocuklar kadar mutluyuz.

TEOG sınav sonuçlarına bakarak başarısz görünen ortaokulların, gözden kaçırılmaması gereken bir zaafiyeti bulunuyor. Okul yapıları inşaat durumunda ve bu nedenle başka yapılarda eğitim gören öğrenciler, bu şanssız çocuklar. Topluca bakarsak da \"taşımalı sistem\" in öğrencileri maalesef başarısız. Bigazete olarak bu konuda da yıllardır -birilerine belki komik geliyordur- yazıp çizdiğimiz önerimizi anımsatalım:

Bir tek öğrenci bile olsa köyde öğrenim verecek altyap, araç gereç, eğitimci yaşamalı, yaşatılmalı. Taşımalı Eğitim yerine Taşımalı İbadet daha mantıklı. Köylerdeki yaşlılar, başta cuma namazları olmak üzere servislerle dilediği yerleşim yerindeki camiye götürülebilir. Hem daha ekonomik, hem daha sosyal, hem daha kültürel... Yaşlıların gezmeye, sohbet etmeye; çocukların ise öğrenmeye ihtiyacı var!

Ders ders baktığımızda da çok çarpıcı sonuçlara tanık oluyoruz. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük sınav sonuçları birincisi Biga İmam Hatip Ortaokulu. Oysa aynı ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınav sonuçlarında ancak üçüncü olabilmiş. Biga\'da elde edilen en yüksek başarı açık ara Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi puanlarında görünüyor.

Matematik sınavı Biga ortaokullarının en başarısız oldukları sınav. Üstelik acı olan da matematik puanlarının düşüş eğilimi. Matematikte birincilik Biga Cumhuriyet Ortaokulu\'nda, ama onun bile başarısı 56,02 puanlık. Biga\'da zorunlu eğitimde Matematiği sevdirecek, eğlenceli hale getirecek özel bir program uygulanması kaçınılmaz görünüyor. Matematik olmadan şarkı bile söylenemeyeceği için, hepimizin bu yönde katkı vermesi gerekiyor.

Uzun yıllara dayalı verilere göre Biga ilçesinde nüfusu başına yüksek öğrenim göreni en fazla yerleşim yeri olan Karabiga\'da durum içler acısı. Toplam puan ortalamalarına bakıldığında çarpıcı bir sonuç da şöyle: En başarısız 6 okulun 5\'i Biga\'nın beldeleri Karabiga ve Gümüşçay ile beldelikten köye dönüştürülen Kozçeşme, Yeniçiftlik ve Ballıklıçeşme\'de.

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2016, 14:25
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER