Biga Reisi, kent içi yolcu taşımacılarıyla davalık

Biga, Türkiye'nin kent içi yolcu sayısına oranla en fazla toplu taşıma aracı bulunan ilçesi.

banner1
Biga Reisi, kent içi yolcu taşımacılarıyla davalık
banner2
banner3

Türkiye'nin kent içi yolcu sayısına oranla en fazla toplu taşıma aracı bulunan ilçesi Biga'da, Biga Belediye Başkanı canı istedikçe yeni yolcu taşıma hakkı satışına kalkıyor. "Tüketici Belediyecilik" in uç noktasına varan bu tavıra karşı, kent içi yolcu taşımacılığı yapan şoför esnafı topluca bir avukata vekalet vererek, idare mahkemesine başvurdu.

Hukuk sistemi açık. İdare mahkemesi "yürütmenin durdurulması" kararını eğer satıştan önce verirse, bu kepazelik önlenir. Vermez, gerçekler satıştan sonra anlaşılır ve mahkeme kararına o zaman yansırsa, sayısız hukuksuz uygulamada olduğu gibi bu sorun da Biga'nın başına bela olacak. Görev süresi bir yıldan az kalan İsmail Işık kolay yoldan taze para bulmuş olacak, ihaleden araç hakkı alanlar para verip yatırım yapacak, sonra bekle ki yargı kararı uygulansın, kimler mağdur olacaksa bekle ki mağduriyetleri önlensin...

Biga noterlerine giderek vekalet veren şoför esnafı sayısı 56'ye ulaşırken, kalan 4 esnaftan ikisinin belediye personeli olduğu, diğer ikisinin de "Yalnızca o ikisi kalsın biz de dava açacağız" dedikleri öğrenildi.

Biga Belediye Meclisi, Nisan ayında Biga'nın Sarıkaya köyünün belediye mücavir alanına ekleneceği gerekçesiyle 10 yeni toplu taşıma aracı çalıştırma hakkı satışı yapması için, Belediye Başkanı İsmail Işık'a yetki vermişti. Meclis toplantısını izleyen şoför esnaflarının karar tepkisi üzerine, İsmail Işık "Bu yalnızca bir yetki. Satış yapacağım anlamına gelmez" diye yatıştırmıştı. Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur, seçilir seçilmez ilk uyarısını bu konuda yazılı biçimde yapmış ve Biga Belediye Başkanı'nın yanlış yolda olduğunu "nazikçe" anlatmıştı.

İsmail Işık'ın bir kaç gündür belediye hoperlöründen 350 bin lira taban fiyatla ihale açtığı ve 24 Mayıs 2018 tarihinde ihale yapılacağı duyurusu, şoför esnafını harekete geçirdi. Bizzat İsmail Işık tarafından başkanlığa getirilen S.S. 76 Nolu Biga Şehiriçi Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Menderes Şahin'in de aralarında bulunduğu 56 aracın şoför esnafı, idare mahkemesinin yolunu tuttular.

Kendi doğduğu Sarıkaya Köyü'nü tek başına Biga Belediyesi mücavir alanına ekleyemeyeceğini, bu isteğe Çanakkale İl Genel Meclisi'nde destek bulamayacağını öğrenen İsmail Işık; bu kez Sarıkaya köyünün yanına Şakirbey, İdriskoru ve Kalafat köylerini de ekleyerek yeni bir mücavir alan talebiyle Çanakkale İl Genel Meclisi'nin önüne gitmeye çalışıyor. Henüz bu konuda uygulamada bir gelişme yok. Buna karşın, 10 yeni kent içi yolcu taşıma hakkı satış ihalesi açıklandı.

Satış hangi koşullarda yapılacak?

Biga ilçe merkezi, geleneksel bir pazar merkezi konumunda. Gün içinde mahallelerden ve köylerden çarşıya gelinir ve mahallelere ve köylere geri dönülür. Kentin merkezindeki Kocabaş Çayı yatağı bu nedenle kentin tek ve büyük otoparkıdır. Özel otomobil sayısı nüfusuna göre rekor düzeydedir.

Big'nın 108 köyüne çeşitli ring hatları ile yolcu taşımacılığı yapan kooperatifler bulunuyor.

Biga'da işçi ve öğrenci servisi yapan araç ve kooperatif sayısı da işçi ve öğrenci sayısına göre hayli yüksek.

Biga sıkışık bir kent. Toplu taşıma araçları tek yönlü ve yalnızca bir aracın geçebildiği sözde caddeler ve sokakları kullanıyor. Kent içi yolcu taşıma araçları en kısa hattı 20 dakikada, en uzun hattı (15 kilometre) 50 dakikada tamamlarken, durak aralığı da 50-100 metre arasında. Ana hatlarda her 2,5 dakikada bir toplu taşıma aracı yola çıkıyor.

Araç çok olduğu için, hiç bir araç her gün çalışamıyor, gün içinde bazı hatlarda 2 yolcu ile ring tamamlanıyor.

Araçların tümü klimalı ve yüzde 90'ı son model. Türkiye'nin engelli araç özelliğini ilk kullanan Biga'daki toplu taşıma araçları.

Tüm araçlar, hiçbir hukuk sisteminde var olmayacak biçimde Belediye Başkanı'nın keyfiyetine göre yola çıkabiliyor. Kime ne kadar bedava kart verildiği bilinmiyor. Araçlara konan reklamların gelirlerini belediye alıyor. Esnafın kurduğu kooperatifin yönetimini belediye başkanları belirliyor. Belediye herhangi bir şikayeti kanıt aramaksızın isterse cezaya dönüştürüyor, isterse görmezden geliyor. Belediye istediği zaman bu araçları kendi çevresindekileri gezip dolaştırmakta bedava kullanıyor.

Böyle bir hukuksuzluk ve keşmekeş içine 10 yeni araç daha katılacak. İhaleye girecekler en az 350 bin lira ödeyecekler, üzerine 100 bin lirayı aşan araç alacaklar, diğer giderleri ile 500 bin liralık bir iş yatırımı yapmış olacaklar.

"Üretken Belediyecilik" diyerek seçmenin oyunu alıp, "Tüketen Belediyecilik" feriştahını yapanlara Tanrı akıl fikir versin.

Tabii... Şimdiye dek bu paraları verip Biga'da şehir içi taşımacılığa soyunanlara da Tanrı akıl fikir versin. Bugün yargıya başvuranlar arasında, daha iki yıl önce 500 bin lirayı bulan fiyatlarla 10 araç ihalesine girip yatırım yapanlar var.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 12:56
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER