Biga revizyon imar planı müptelası

Biga Belediye Meclisi, Biga Revizyon İmar Planı’nı 4 Eylül 2018 Salı günü kabul etti.

banner1
Biga revizyon imar planı müptelası
banner2
banner3

Biga Belediye Meclisi, CHP’li Başkan İsmail Işık ve ekibinin oldu bittisi ile "Biga'yı 20 yıl sonraya hazırlayan (!)" yeni bir Revizyon İmar Planı’nı 4 Eylül 2018 Salı günü kabul etti. AK Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin ve oylamada çekimser oy veren Ak Partili meclis üyeleri, aynı gün karara tepkilerini açıkladılar.

AK Partili meclis üyelerinin çekimser veya hayır oyu vermelerinin Biga Belediye Meclisi oy dengesinde, meclis kararını değiştirmeye yönelik bir ağırlığı bulunmuyor. AK Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin yaptığı açıklamada, Biga imar sınırları içinde arsası veya binası bulunanların kararın askı süresi boyunca belediyeye giderek revizyon imar planını incelemelerini ve doğru bulmadıkları bir durum varsa itiraz dilekçeleri vermelerini önerdi.

İnşaat Yüksek Mühendisi olan AK Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin’in kamuoyuna ilk kez yansıyan “mahalle bazlı plan taslakları hazırlanması” görüşü dikkat çekti. Bilindiği gibi Yeniceköy ve Çavuşköy Biga Belediyesi sınırları içine alınmış, birer mahalleye dönüştürülmüştü. Özellikle bu iki mahallenin imar planlarının revize edilmesi gerekiyordu.

Tuhaf olan, revizyon imar planında en köklü değişikliklerin, Bademlik semti ile Fatmacık gölü havzasında yapılmış olması. Yıllardır kent içinden kaldırılması gündemde olan Tabakhanelerin bulunduğu parsellerde daha önce 8 kat verilen imar izninin, 6 kata indirilmesi ama inşaat metrekaresi azaltılmadığı için yatay genişleme söz konusu ve dolayısıyla birbirine bitişik yapılar haline getirilmesi... Elbette bunlar benim bölük pörçük bulabildiğim plan parçalarını incelememde belirlediklerim. Ciddi biçimde incelenecek plan örneği Biga’da muhalefet meclis üyelerine ve hiç bir sivil toplum örgütüne de verilmediği için, kentin nerelerinde hangi gözden kaçırılacak operasyonlar yapıldığı meçhul.

Öte yandan askı süresi boyunca belediyeye kaç kişinin gidebileceği, kaçının plan konusunda yeterli bilgi sahibi olduğu ve sorduğu sorulara doğru yanıtlar alıp almayacağı da bir başka sorun. Biga Belediyesi’nin önceki dönemde yönetiminde olan AK Partili Mehmet Özkan’ın yaptırdığı revizyon imar planı sürecinde “saydam değil, halka paylaşılmıyor, Biga’nın geleceğine zarar verecek” şeklinde tepki gösteren dönemin CHP Biga İlçe Başkanı ve günümüzün CHP’li Biga Belediye Başkanı’nın tavrı akıl dışı. Bize göre Mehmet Özkan’dan çok daha sır ve sığ bir revizyon imar planı ile Biga karşı karşıya.

Mart 2019’da yerel seçimler yapılacak ve 2014 yerel seçimlerinden bu yana Biga’da elde edilen seçim sonuçları dikkate alındığında seçim kazanması olanaksız bulunan bir belediye başkanının, koltuğu terk edişine 6 ay kala ürettiği son sorun bu olur diye umuyoruz.

Biga, saydam ve akılcı biçimde, uzmanları, ilgilileri ve halka paylaşa paylaşa gerçek anlamıyla vizyoner bir İmar Planına şiddetle ihtiyaç duyuyor. Biga Belediye'sinde her koltuğa oturanın "20 yıllık vizyon" diyerek "kenti 5 yılda bir yamanan bir bezden oyuncak" yapmasına artık son verilmeli. Yoksa Biga zaten sıkışıklıktan nefes alınamaz "Yaşanamaz bir kent" e dönüştürüldü; artık içinden çıkılamaz, içine girilemez bir kent olmasına dur denilmeli.

CHP'li başkanın seçim vadeli Rantiye İmar Planı
Biga Belediyesi her yerel seçim öncesi revizyon imar planı tezgahlıyor.
Görüntüsüne aşık Belediye Başkanı
Mezarlıklara kadar fotoğrafını astırıyor. Oysa fotomodel, manken, sahne sanatçısı da değil.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 18:10
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER