Biga TSO meslek komiteleri seçim sonrasını bekliyor

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, Mart 2019 Meclis ve müşterek meslek komiteleri toplantısında uyarılarda bulundu.

banner1
Biga TSO meslek komiteleri seçim sonrasını bekliyor
banner3

Biga Ticaret ve Sanayi Odası (Biga TSO) 2019 yılı olağan meclis toplantısı ile müşterek meslek komiteleri toplantısı 12 Mart 2019 Salı akşamı yapıldı.

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, meslek komitelerinin çalışma tempolarının düştüğü uyarısında bulunarak, "Yerel Seçimler sonrası eski yoğun tempomuza dönmeliyiz" dedi.

Birbirini izleyen her iki toplantıda, meclis ve meslek komiteleri üyelerinin konuşmalarından, son aylarda Biga TSO'nun hazırlıklarını yaptıkları fuar inceleme gezilerinin katılım azlığı nedeniyle gerçekleştirilemediği, üyelerin de bir durgunluk ve bekleyiş döneminde olduğu ortaya çıktı.

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, "Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var" diye sloganlaştırılan İstihdam Seferberliği konusunda bilgi verirken şunları söyledi:

"İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. 
Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

şe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru."

Ekmek zammı

Meslek komitelerinden yönetim kurulu ve meclis gündemine taşınan konuların başında ekmek zammı yine ilk sıradaydı. Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, prosedürün sonuna kadar çalıştırıldığını, ancak Çanakkale Valiliği'nin "Şu anda ekmeğe zam vermemekte kararlı olduğu" bilgisini verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 12:27
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER