Biga TSO yapısı taşınacak düzeye yaklaştı

0

banner1
Biga TSO yapısı taşınacak düzeye yaklaştı
banner3

Biga Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet yapısının, Biga Belediyesi\'nin beceriksizliği nedeniyle yılan hikayesine dönen inşaat süreci artık son aşamaya geldi. İç sıvaları büyük oranda tamamlanan, elektrik, su, kanalizasyon, telefon bağlantıları biten yapıda, dış cephe kaplaması da sürüyor.

İç yer döşeme ve dış cephe kaplama seramikleri dün Çan\'dan tırlarla gelmeye başladı, hazırlanan iskeletlere montajına yarın başlanacak.

Dün akşam saatlerinde Biga TSO yeni hizmet binası şantiyesine uğradık, inşaatın adeta \"kontrol mühendisi\" ne dönüşen Biga TSO\'nun \"joker\" elemanı Orhan Yavuz\'u, gelen kaplama malzemelerini kontrol ederken bulduk. Yavuz \"Cenova Beji, Sıfır Sarı...\" diye seramikleri kontrol edip sayarken, \"Masanı getir bari burada çalış\" diye takıldık.

Orhan Yavuz, \"Telefon da bağlandı. Çerçeveler de takıldı. Burası daha ferah, nasılsa çoğunlukla buradayım, öyle yapsam iyi olur\" diye gülümseyerek yanıt verdi.

Biga TSO\'ya yeni Kardeş Oda

Öte yandan, Biga TSO yarın sabahtan başlayarak yeni bir \"Kardeş Oda\" heyetini ağırlayacak. 1882 yılında kurulan, Türkiye\'nin en eski üçüncü ticaaret ve sanayi odası olan İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası heyeti 2 Haziran 2016 Perşembe sabahı Biga\'da olacaklar. Biga TSO ile \"Kardeş Oda\" Protokolü imzalamak için Biga\'ya gelecek heyette; İnebolu TSO Meclis Başkanı Ahmet Çeçen, İnebolu TSO Başkanı Şakir İşeri,  Başkan Yardımcısı Mehmet Emecen, Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Yağcıoğlu ve Ahmet İşeri, Genel Sekreter Melek Darende ve oda personeli Uğur Kocabıyık yer alacak.

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan ve yönetimin ev sahipliği yapacağı heyet; sırasıyla Biga Kaymakamlığı, Doğtaş, İçdaş Demir Çelik, İçdaş Elektrik (öğle yemeği Bekirli\'de yenecek), Biga OSB ziyaretleri yapacak, daha sonra Biga TSO ile \"Kardeş Oda\" protokolü imzalayacak. Protokolün katılımıyla, heyete bir akşam yemeği verilecek. Biga Belediye Başkanı Biga dışında bulunduğu için, ziyaret programına alınamadığı ifade edildi.

Bir süre önce geçici bir adreste faaliyet gösteren ve yeni hizmet binası inşaatı süren İnebolu TSO\'nun heyeti, Biga TSO yeni hizmet binasında da incelemelerde bulunacak.

İnebolu ve İnebolu TSO

Kastamonu iline bağlı İnebolu, tarihi MÖ 500 yıllarına Lidyalılar dönemine kadar uzanan Batı Karadeniz kıyısında bir liman kasabası. Kurtuluş Savaşı\'nın çok anlamlı tarihsel adreslerinden biri. İnebolu kayıkçıları, İstiklal Madalyası sahibidir. Osmanlı döneminde balıkçılık, liman ve tekne yapım merkezi olarak, ticaret ve sanayisi görece Anadolu\'nun bir çok merkezinden önemli düzeydeydi.

Son 50 yılda devlet ve özel sektör yatırımcılarının ilgi göstermediği İnebolu, yeniden gözde adreslerden biri haline gelme yolunda. Günümüzde 10 bin grostonluk gemilerin yanaşabildiği bir limanı bulunuyor. Liman ve Gümrük hizmetleri ile dış ticarete açık. Ardındaki Küre ilçesinden çıkan bakır madenleri, İnebolu Limanı\'ndan taşınıyor. Hamsi sezonu İnebolu limanı önemli bir balıkçılık adresi. Yeni düzenlenen sanayi bölgesi için yatırımcılar arayan İnebolu TSO yönetimi için, Biga ve Biga TSO ile \"Kardeş Oda\" olmak benzerlikler nedeniyle büyük anlam taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 16:31
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER