Büyük balık küçüğü değil, hızlı balık yavaşı yiyor

0

banner1
Büyük balık küçüğü değil, hızlı balık yavaşı yiyor
banner2
banner3

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) üyesi federasyonlarından Güney Marmara Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED) üyesi Biga Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİSİAD), \\\"Yerelden Ulusala Türkiye Ekonomisi\\\" konulu bir konferans düzenledi. Biga Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu\\\'nda düzenlenen konferansın konuşmacısı TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu idi.

Tarkan Kadoğlu, konuşmasında, TÜRKONFED olarak insan hayatının her noktasına dokunmaya çalıştıklarını, bugüne kadar 27 rapor hazırladıklarını, en çarpıcı raporun da orta gelir tuzağı raporu olduğuna dikkati çekti ve şunları söyledi:

\\\"16 ilimizin 3 bin dolar gelir seviyesi var. 2 ilimizin ise 9 ila 10 bin dolar gelir seviyesi arasına sıkıştığını görebiliyoruz. Diğer tarafta 15 ilimizin İstanbul ve civarı 16 bin 500 ila 17 bin dolar gelir seviyesi var.

Ülkenin her bölgesindeki iş insanlarının, kendi bölgesini kalkındırması için teşvik edilmesi gerekiyor. Çanakkale ekonomisinin lokomotifi Biga. Tarımsal ve hayvansal üretimin toplam miktarının yüzde 50\\\'sini üreten Biga\\\'da tarım sektöründe çalışanların ise toplam istihdam oranı yüzde 36,3 ile Türkiye ortalamasının üzerinde. Tarım ve hayvancılık üzerine önemli bir sanayileşme gerçekleştiren Biga, Çanakkale ilinde alt sektörlerde ise önemli geliştirmeleriin destekçisi olmuştur. Çanakkale\\\'nin sıkıntılı olduğu endeks ise kamu yatırımlarından alınan pay, kişi başına kredi ve dış ticaret verileriyle hesaplanan makroekonomik alanda görülmektedir.

Türkiye\\\'deki şirketlerin yüzde 98\\\'i KOBİ\\\'lerden oluşuyor. Teknolojiyle üretim yapan şirket sayısı ne yazık ki yüzde 7. Bu çok düşük bir rakam. Çünkü artık rekabet, küçük balığı büyük balığın yuttuğu dönem değil. Artık hızlı balığın yavaş giden balığı yediği dönemi yaşıyoruz. Bizim artık hızlı hareket ediyor olmamız lazım. Eğer biz bu hızı, dijitalleşmeyi yakalayabilirsek inanın çok kısa bir zaman içinde Avrupa\\\'daki sanayideki gelişme farklılığını yakalayabilir ve önde olan bir ülke olabileceğimizi düşünüyorum.\\\"

Konferans sonunda BİSİAD Başkanı Zekai Baş, Kadooğlu\\\'na kıspet hediye etti.

Konferansa, Güney Marmara Sanayici ve İş Dünyası (GÜNMARSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tamer Çelik, Çanakkale Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Akarsu, Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bekki, Bandırma Sanayici ve İş Adamları Derneği (BANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Mirap, Kaymakam Mustafa Can ve Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan ile BİSİAD üyesi iş adamları katıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 08:59
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER