Çanakkale Valisi ve Biga Kaymakamı uyudu mu?

0

banner1
Çanakkale Valisi ve Biga Kaymakamı uyudu mu?
banner3

Türkiye\'nin siyasal haritalarının en önemlilerinden biridir, il ve ilçelerin sınıflandırılması. Bugünkü (2 Haziran 2016 Perşembe) Resmi Gazete\'de İçişleri Bakanlığı 2016/1 nolu bir tebliğ yayınladı. Bu tebliğ, Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yer Değiştirme Yönetmeliği\'nin eki cetvellerde değişiklik yapılması hakkında.

Türkiye\'nin en önemli siyasal haritalarından biri dediğimiz de, işte bu cetveller, yani il ve ilçelerin sınıflandırılması.

Yönetmeliğin 5. maddesinin 3. fıkrası; \"Valiler, İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü il ve ilçelerin sınıf değişikliğini gerektiren durumları, Personel Genel Müdürlüğü\'ne duyurmakla görevlidirler\" demiş olsa da, anlaşılan bu sorumluluğu valiler ve kaymakamlar gereğince önemsemiyor, sorumsuz davranıyorlar.

Yoksa bunca yanlış nasıl olabilir?

Balıkesir 1. sınıf il, Çanakkale 2. sınıf il. Olabilir. Balıkesir büyük bir il, Çanakkale emekli cenneti.

Edremit ve Bandırma\'yı anladık da, Gönen bile 1. sınıf ilçeyken, Biga 2. sınıf ilçe. Bu sınıflama eğer cahiilik içermiyorsa, sorumsuzluk da içermiyorsa, maksatlıdır, ardında özel hesaplar aranmalıdır.

Bugün yayımlanan değişikliklerde Biga hala 2. sınıf ilçe olarak bırakılmışsa, Çanakkale Valisi de, Biga Kaymakamı da bunun hesabını bize anlatsınlar, biz de halkla paylaşalım.

Biga ilçesinin coğrafi alanı, nüfusu, ekonomik verileri, eğitim, sosyal, kültürel ne varsa tüm verileri Gönen\'den daha büyük rakamlarda. Sorun Gönen\'in sınıf düşürülmesi değildir. Diyarbakır\'ın Sur ilçesi 2. sınıf ilçeyken, Gönen\'in 2. sınıf ilçe olması akla zarar bir durumdur. Sorun, Biga\'nın \"düşük sınıf\" gösterilmesidir, 2. sınıf ilçe gösterilmesidir!

Çanakkale\'nin Bayramiç ilçesi ise 2. sınıf iken, bugün yayınlanan tebliğ ile 3. sınıfa düşürüldü.

Balıkesir\'in Dursunbey ilçesi 3. sınıftan 4. sınıfa düşürülürken, Balya 4. sınıftan 5. sınıfa düşürüldü. Balıkesir\'in bir ilçesi olan Marmara (Marmara, Avşa, Ekinlik, Paşalimanı adaları) ise 4. sınıftan iki basamak aşağıya 6. sınıfa indirildi. İçişleri Bakanlığı anlaşılan, Marmara Adası\'ndaki mermerlerin tümüyle çıkarılıp satılmasını ve adanın haritalardan silinmesini planlıyor.

Konuyla ilgisi ve bilgisi bulunmayan okurlar için açıklayalım:

Bir ilçe ne kadar üst sınıfta ise orada görev yapacak kamu kadrolarının deneyimi de o oranda yüksek oluyor. İlçelerin sınıfı düştükçe, deneyimsiz kamu personeliyle iş görülmeye çalışılıyor. Bu durum, Biga gibi hızla gelişen bir ilçe için oldukça tehlikeli bir durum. Acemi bürokratların, özellikle yatırımlarla ilgili nasıl yanıltıldıklarına, nasıl kontrolsüz ve vahşi değişimleri seyrettiklerine tanık oluyoruz.

Sorun yalnızca mülki amirlerle sınırlı sanılmasın. Bu sınıflama anlayışı, öyle veya böyle ilçelerdeki adliyelere atanan savcı ve hakimlerin mesleki deneyimlerine kadar, ilçelerdeki devlet hastanelerine atanacak uzman hekimlerin deneyimlerine kadar uzanıyor.

Biga\'da staj yapan bir kamu görevlisi, Gönen\'de ustalık dönemini yaşayacak! Biz de bu garabeti seyredecek ve saygı duyacağız öyle mi?...

Çanakkale ilinde siyaset yaptığını ve Çanakkaleli\'yi temsil ettiğini söyleyenlere de mesajımız:

Yazıklar olsun size, ilgisiz, bilgisiz ve beceriksizler!

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 11:47
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER