CHP Biga yerel seçimde şimdiden havlu attı!

0

banner1
CHP Biga yerel seçimde şimdiden havlu attı!
banner2
banner3

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Biga İlçe Yönetimi\\\'nin yıllardır Tek Kişi vesayetinde sürüklendiği batağın, 2019 Mart Yerel Seçimleri\\\'nde artık sonuna geleceği görülüyor. Bugün mesai saati bitimine kadar aday adaylığı başvurularının yapılması istenen CHP Biga İlçe Örgütü\\\'nde, 1 ilçe ve 2 belde belediye başkan aday adaylığı başvuruları, bu belirlememizin en net açıklaması.

Ön seçim, merkez ataması

CHP, Biga\\\'da belediye başkan adaylarını merkezden atayacak, belediye meclis üyelerini belediye başkanları belirleyecek. Oysa Çanakkale İl Genel Meclisi Üyelikleri için, Biga\\\'da üyelere dayalı önseçim yapılacak.

Böylesi bir garabet CHP\\\'nin gerek parti içi ve gerek ulusal çapta düştüğü durumu ortaya çıkarıyor. Biga\\\'da CHP İlçe Örgütü üyeliklerini, CHP\\\'ye oy vermesi bile düşünülemez kişilerle işgal eden, onlarla delegelikler belirleyen ve böylece yıllardır Tek Adam olan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, oldukça rahat. Adaylık başvurusunu yaptı. Gelecekte parti içinde etkinlik kazanmak amaçlı bile olsa, başka bir aday adayı çıkmadı.

Karabiga beldesinde İçdaş ve Cenal gibi büyük yatırımcıların desteğine sahip CHP\\\'li Belediye Başkanı Muzaffer Karataş da, adaylık başvurusu yapan tek isim. Karataş\\\'ın 30 Mart 2018 Yerel Seçimleri\\\'ni kazanması pek olasılık içinde görünmediği için, başka aday adayı çıkmamasını olağan karşılamak gerekiyor.

En tuhaf durum ise Gümüşçay beldesinde yaşanıyor. Sosyaldemokrat ve liberal ağırlıklı seçmene sahip Gümüşçay\\\'da siyaseten değil, akraba, hısım, komşuluk ilişkileri ile iki dönemdir seçim kazanan AK Parti\\\'li Adnan Pastırmacı, gözünü Biga Belediye Başkanlığı\\\'na dikmiş durumda. CHP böylesi bir konjonktürde biraz kabul edilebilir bir aday çıkarsa, Gümüşçay beldesinde seçim kazanacak durumda.

Oysa, CHP Gümüşçay Belde Belediyesi için bugün son başvuru günü olmasına karşın bir tek başvuran yok. Aday adayı olabileceği konuşulan avukat Fehmi Erenoğlu\\\'na sorduk, \\\"henüz karar vermiş değilim\\\" dedi.

İl Genel Meclisi Üyelikleri

Çanakkale İl Genel Meclisi üyelikleri için geçen dönem, sandıktan ilk kez 2 koltuk çıkaran CHP\\\'nin, bu dönem 1 koltuğu bile zorlukla çıkarması bekleniyor. Bu bir koltuk için CHP Biga İlçe Yönetimi önseçim kararı aldı. Önseçim kararını duyan 5 isim de aday adayı olacağını açıkladı.

Mevcut İl Genel Meclisi üyelerinden Ünsal Öntürk, aday olmuyor. Diğer il genel meclisi üyesi ise, hiçbir ekip kendisini kabul etmediği halde, aradan sıyrılma umuduyla yeniden aday.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık ekibinin il genel meclisi üyesi adayları Gökhan Gür, Mustafa Kahraman ve Ekrem Pala.

Kendi aktif siyasal yaşamının sona geldiğini gören ve oğlu için Çanakkale siyasetinde gücünü sürdürmeye çalışan eski CHP Milletvekili Ahmet Küçük ekibinin adayı ise Levent İrez. Levent İrez her ne kadar herhangi bir ekibin talimatlarını dinleyecek kişilik ve acemilikte olmadığı için, onun dışında bu iki ekibin bir uzlaşma yaptığı anlaşılıyor. Levent İrez\\\'e sorduk ve bize \\\"Ben pazarlık yapmadım, yapmam da. Koşulları uygun gördüm ve aday adayı oldum. Yıllardır parti içindeyim ve elimden gelen katkıyı veriyorum. Herhalde aday adayı olmamı yadırgayacak kimse yoktur\\\" dedi.

CHP Biga\\\'da etkin görünen iki ekibin geçmişten beri sözde uzlaşmalar, arka planda çatışmalar, son dakika oyunları deneyimli oluşu; Levent İrez\\\'e yakın görünen İl Genel Meclisi Üyeliği\\\'nin de hüsranla sonuçlanmasına yol açabilir.

Biga\\\'da seçim havası ısınıyor, Bigazete de artık bu sıcak havayı paylaşacak. İzleyin, arka planı da görün. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 12:29
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER