CHP'li başkanın seçim vadeli Rantiye İmar Planı

Biga'da her seçilen Belediye Başkanı, kafasına göre revizyon imar planı hazırlıyor.

banner1
CHP'li başkanın seçim vadeli Rantiye İmar Planı
banner2
banner3

Biga Belediye Meclisi İmar Komisyonu toplantısı. Biga'nın CHP'li Belediye Başkanı'nın belediye meclisine gönderdiği ve meclisinde kendilerine havale ettiği yeni bir revizyon imar planı teklifini görüşüyorlar.

Muhalefet temsilcilerinden biri tepki gösteriyor:

"Revizyon İmar Planı dokümanlarını bize de verin, meclis üyesi arkadaşlarımız ve partimizde konuyla ilgili uzmanların da değerlendirmesini alalım, ardından komisyon üyeleri olarak ne karar vereceksek veririz" diye özetlenecek bir talepte bulunuyor.

Gelen karşı tepki "Hayır! Hiçbir belge komisyondan dışarıya çıkmayacak!"

Muhalefet üyesi itiraz ediyor:

"İyi ama meclis üyesi arkadaşlarım neye dayanarak bu planı kabul veya reddedecekler? Görmeden mi, incelemeden mi?"

......

Biga Belediyesi'nde tüm kararlar ve özellikle de ranta ilişkin kararlar kapalı kapılar ardından hazırlanıyor, oldu bitti ile kesinleştiriliyor. Yıllardır da durum böyle.

Biga sivil toplum örgütlerini sözde bilgilendiriyormuş gibi, davet edip veya gidip yalap şalap açıklamalarda bulunuyorlar. Bize hiç bir bilgi ve belge vermedikleri için, biz de sivil toplumculara soruyoruz:

-Size plan ve notları verildi mi?

-Hayır. Ekranda gösterdiler ve açıklamalarda bulundular.

-Açıklamaları planla uyumlu mu?

-Nasıl bilelim, planın ayrıntılarını görmedik ki...

.....

Plansız revize imar planları

Biga ilçe merkezi, ortasından geçen Kocabaşçayı’nın alüvyon kaplı yatağı ile, ilgili uzmanların her an deprem yaşanabileceğini söyledikleri fay hattı üzerinde kurulu bir yerleşim yeri. Tarih boyunca hiç bir kavim, günümüz Biga yerleşim yerine bırakın kent kurmayı, köy bile kurmamış. Tarihi hanlar bölgesi Pegai veya bazı araştırmacıların Sidene dedikleri tarihi köy de günümüz Biga yerleşim yerinde değil.

Biga coğrafyasının jeolojik yapısı bilinir durumda. Başta devletin ilgili kurumları, üniversiteler ve dev yatırımcılar yıllardır santim santim inceliyorlar. Biga’nın yaslandığı Balıkkaya Tepesi’nin ardındaki Havdan Köyü’ne kadar olan yüksek kesimler yerleşim için en güvenli jeolojik yapıya sahip bölge.

Çok sayıda köyün tarımsal üretimine yaslanan pazaryeri konumu ve ticaret kültürü; bitişik nizam tek daireli yapılar ve elbette bunların altında küçücük dükkanlar. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni bir yana bırakırsak, Biga’da iki aracın ister aynı ister karşılıklı yönden geçebileceği bir caddesi yok. Biga’da her yer Rum köyleri tarzı dar sokaklardan oluşur, ancak Rum köylerininki gibi bir iki katlı geleneksel yapıları değil, dört kattan sekiz kata varan apartmanları var. 1700-1900 aralığına ait bile Biga’da korunan bir yapı bulmak oldukça zor. Sözde restore edilen bir iki örneği de Bigalı mimarların değerlendirmesine bırakıyorum. Yüzleri kızarmadan ne diyeceklerse kendileri desinler. Biga kenti, şehircilik açısından "Yaşanamayacak" bir yere dönüştürüldü.

Biga Belediyesi AK Partili Mehmet Özkan döneminde, 2009 yılında bir revizyon imar planı yaptı. Bugün bile ürettiği sorunları süren bu planı, o tarihlerde ayrıntıları ile değerlendirmiş ve eleştirmiştik. Dönemin CHP İlçe Başkanı, günümüz Biga Belediye Başkanı da o plana tepki göstermişti. Biga Belediye Başkanı seçilmesinden bir yıl sonra, 2015 yılında yeni bir revizyon imar planı yapacağını açıkladı. 2018 yılının sonuna geldik, İsmail Işık giderayak imar planı ucundan azıcık göstererek meclisin önüne getirdi.

Bizim asıl gördüğümüz ve Bigalı’nın da görmesini istediğimiz bu revizyon imar planının, mevcut olandan farksızlığı, üstüne üstlük üzerinde oldukça riskli değişiklikler yapılıyor oluşu. Biz kent plancısı değiliz, ama Biga ölçeğindeki bir yerleşim yerinin kent planını tartışacak ölçüde de kentler gördük, kent plancıları ile söyleşilerimiz oldu. Ayrıntıları önümüzdeki günlerde paylaşacağız, ancak bu haliyle bir revizyon imar planı, yalnızca İsmail Işık ve ekibinin küçük hesaplarının karşılığıdır. Akıllarınca seçim kazanmaya yönelik, bazı gayrimenkul sahiplerine rant yönüyle mavi boncuk dağıtma girişimi görünmektedir. 

On yıldır ne diyoruz?

Meydanı bulunmayan, yan yana en az iki aracın geçebileceği taşıt yolu, yan yana dört kişinin rahatlıkla yürüyeceği yaya kaldırımı ve iki bisikletin yanyana kullanacağı bisiklet yolundan oluşan sokakları bulunmayan 100 bin nüfusa ilerleyen bir kentin, “Yaşanacak Biga” olamayacağını iddia ediyoruz. Dikkat ediniz “sokak” dedik, cadde demedik. Mevcut yönetimlerin vizyonu dikkate alınırsa, Biga’da gerçek bir cadde ve bulvar üretmesi zaten olanaksız.

Revizyon imar planları rant üretme amaçlı yapılınca, ortaya yaşanacak bir kent çıkmıyor. Yıllardır yazıp çizdiğimizi yineliyoruz:

Biga ilçesi yerleşim alanı, genişleme ihtiyacı oldukça Havdan köyü yönünde yapılmalıdır. Orada yeni bir Biga kenti oluşturulmaya başlanmasıyla ancak sıkışık Biga'da arsa rantı düşürülebilir. Arsa rantı düşürüldüğünde ise eski Biga'da maliyetleri düşük kentsel dönüşüm olanağı ortaya çıkar. Üretken Belediyecilik budur. Biga ilçe merkezinde kişi başına gerçek anlamda düşen yeşil alan köpek kulübesi düzeyine inmiş durumda. Her yer beton, her park plastik kaplama oldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 18:23
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER