Eski Müftü kaz yetiştiriciliğine soyundu

Biga Müftüsü iken görevden ayrılmak zorunda kalan Baran, biyo enerji derken işi kaz yetiştiriciliğine vardırdı.

banner1
Eski Müftü kaz yetiştiriciliğine soyundu
banner3

Çanakkale’nin Biga ilçesinde, kaz üreticiliğini teşvik etmek amacı ile tarafından seminer verildi.

Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Akif Boz, Biga Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen seminerde kaz yetiştiriciliğini anlattı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vasfi Karaca, Biga eski Müftüsü Dr. Şafak Baran ve kaz yetiştiriciliği il ilgilenenler katıldı. Karaca yaptığı açılış konuşmasında kaz yetiştiriciliğinin bölgemiz için yeni bir sektör olduğunu söyledi. Karaca, "Kaz yetiştiriciliği denildiğinde genelde on veya yirmiyi geçmeyen minik sürüler şeklinde düşünürdük. Bölgemizde ağırlıklı olarak 200 işletmede etlik tavuk üretimi yapılıyor. Yumurta tavukçuluğu da gelişme gösteriyor. 65 bin büyükbaş, 90 bin adet küçükbaş hayvan varlığımız bulunuyor. Biga’nın nüfusu 90 bin kişi başına bir küçük baş hayvan düşüyor. Hedefimiz inşallah büyükbaş hayvanda da yüz binleri bulmak. Kaz, ördek ve hindi üretimimiz zayıf. Ülkemizde ki et açığına bir nebze de olsa destek verebilirsek üreticiler anlamında mutlu olacağız. Biga portföyünde istatistiklerimizde yer alacak olan kaz üreticiliği eğitimi için girişimlerde bulunan Dr. Şafak Baran Biga’da bir ilki gerçekleştirerek bölgemizde ilk ve tek entegre anlamında yeni bir işletme kuruyor. Bu anlamda iki gün sürecek olan eğitim verimli olmasını diliyorum" diye konuştu.

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve ıslahı konusunda uzman Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Akif Boz, Türkiye’de yetiştiricilik sistemlerinin değiştiğini vurgulayarak, "Artık doğruyu bulmak zorundayız. Sağlıklı ürün tüketme zorunluluğu olan ürünlerimizi kontrol altına almak zorundayız. Böylece tüketici sağlıklı ürüne kavuşmuş olur. Üretici kendini geliştirir. Sistem onu doğruyu üretmeye sevk eder. Kaz yetiştiriciliğinde dışarıda gezen bir hayvan topluluğu var. Kaz yetiştiriciliğini sistemli hale getirmeliyiz. Türkiye’nin önünü açacak bir entegrasyon ihtiyacımız var. Ufkumuzu açarak kaz yetiştiriciliğinin nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğitimin sonunda üreticilerimize, çiftçilerimize, müteşebbis veya yatırımcılarımıza esas vermek istediğimiz sağlıklı bir kaz üretiminin ruhsatlı, üretim izni olan bir kaz yetiştiriciliği hakkında farkındalık sağlamak. Türkiye’de tüketicilerin tükettiği etinde sağlıklı, hijyenik kaliteli olmasını sağlayabilmek" diye konuştu.

Oldukça renkli bir kişiliğe sahip olan ve bu renkli kişiliği nedeniyle başı dertten kurtulmayan Biga eski Müftüsü Dr. Şafak Baran, görevi bırakmak zorunda kalmıştı. Uzun süredir Çanakkale'de ve zaman zaman Biga'da görülen Baran'ın, biyo enerji ile insanları tedavi ettiği söyleniyordu. Şİmdi ise Biga'da kaz çiftliği kuruyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 14:01
banner4
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr. Safak baran
Dr. Safak baran - 6 ay Önce

Oncelikle mutesebbis ve renkli kisiligimi bir ovgu olarak bahsetmenizden dolayi tesekkur ederim. Haberinizde tekzibe gerekli yerler var onlari aciklamak geregi duydum.
Biga da gorevi birakmak zorunda kalmadim. Terfien mersin e tayin oldum. 4.5 yil calistiktan sonra da emekli oldum.
Diger bir konu da biyoenerji yaptigimin soyleniyor oldugu. Ben bir biyoenerji uzmaniyim. Bilgilerinize.. "kazhane " ciftligimize de ziyaretinizi bekleriz

SIRADAKİ HABER